Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Lex Drewiński, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Lex Drewiński, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Laureatami IX edycji konkursu Nagrody "Pro Arte" Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego zostało w tym roku czterech znakomitych artystów, dwóch pochodzi z Koszalina i dwóch ze Szczecina.
Prof. Andrzej Cwojdziński jest najbardziej znanym i mającym największy dorobek koszalińskim kompozytorem. Jest inicjatorem i animatorem znaczących wydarzeń o zasięgu międzynarodowym, organizatorem życia kulturalnego i społecznego, dyrygentem i pedagogiem. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał w uznaniu całokształtu działalności kulturalnej i artystycznej; za ogromny i niezwykły dorobek artystyczny, zawodowy i pedagogiczny. Działalność kompozytorska, edukacyjna i zaangażowanie artystyczne stanowią niekwestionowany wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.
Drugim laureatem nagrody jest pochodzący także z Koszalina znakomity gitarzysta Mateusz Kowalski - okrzyknięty przez Classical Guitar Magazine mianem muzyka "spektakularnego", a jego interpretacje "zapierającymi dech w piersiach".
Mateusz Kowalski jest jedną ze wschodzących gwiazd światowej sceny gitarowej. Występował w z recitalami w ponad 20 krajach na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie. W 2019 r. został zwycięzcą "2nd EuroStrings International Competition". Częścią nagrody była trasa koncertowa po Europie, Stanach Zjednoczonych i krajach azjatyckich. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał za wybitne osiągnięcia w skali międzynarodowej, rozsławiające Polskę i Pomorze Zachodnie na całym świecie.
Dwaj kolejni laureaci to Marek Czasnojć i Lex Drewiński.
Marek Czasnojć jest dziennikarzem, fotoreporterem, artystą fotografikiem. Autorem ponad pięćdziesięciu albumów fotograficznych, z których większość poświęcona jest Szczecinowi i morzu. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych, w konkursach oraz na wystawach indywidualnych. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał za indywidualność, pasję i rozwój fotografii na Pomorzu Zachodnim, a także mistrzostwo i profesjonalizm w trakcie kilkudziesięcioletniej pracy fotoreportera.
Prof. dr hab. Lex Drewiński to artysta i pedagog, jeden z najwybitniejszych współczesnych grafików, a także kontynuator polskiej szkoły plakatu. Od roku 1985 bierze udział w prawie wszystkich znaczących prezentacjach plakatu na świecie. Za swoje prace otrzymał ponad 200 nagród oraz wyróżnień, głównie międzynarodowych. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał za unikatowy dorobek artystyczny oraz za budowanie pozytywnego wizerunku naszego regionu, a także za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie plakatu w Polsce i na świecie.
Małgorzacie Frymus udało się porozmawiać z Lexem Drewińskim i Markiem Czasnojciem.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2024-02-04, godz. 17:00 Z wizytą na Cmentarzu Centralnym - Wielka sława to żart w 100. rocznicę urodzin Jacka Nieżychowskiego. [RELACJA] 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Audiofeels - wracają do koncertowania. [ROZMOWA] Zespół Audiofeels po kilku latach przerwy powraca do koncertowanie i nawet nagrali nowa płytę. Zaczynają trasę koncertową od Szczecina, będzie można ich… » więcej 2024-02-05, godz. 18:02 Nowa płyta z muzyką teatralną Łukasza Górewicza. [ROZMOWA] W miniony piątek (2 lutego.2024) miała miejsce premiera płyty „The Soul Meetings” Łukasza Górewicza. Płyta dostępna w wersji cyfrowej m.in. Spotify… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Adrianna Szymańska jako KORA na scenie polskiego. [ROZMOWA} Na 10 lutego zaplanowano drugą premierę w tym roku kalendarzowym w Teatrze Polskim, na Scenie Kameralnej. Będzie to opowieść o liderce Manamu Korze Jackowskiej… » więcej 2024-02-04, godz. 15:40 „Don Diri Don” koncertował w Tajlandii [ROZMOWA] Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów śpiewaczych. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu. Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof… » więcej 2024-02-02, godz. 14:45 Marcin Świątkiewicz i Finnish Baroque Orchestra. Muzyczna uczta w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie… Perły muzyki dawnej w wykonaniu jednej z najlepszych orkiestr barokowych w Europie – Finnish Baroque Orchestra (FiBO). Fińscy mistrzowie zagrali 2 lutego 2024… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 „María de Buenos Aires" dzięki Krzysztofowi Meisingerowi po raz kolejny w Szczecinie [RELACJA] Operita Ástora Piazolli „María de Buenos Aires" miała premierę na scenie Willi Lentza. Nad całością czuwał Krzysztof Meisinger - jego jest kierownictwo… » więcej 2024-01-29, godz. 01:45 "María de Buenos Aires" w Szczecinie [ROZMOWA] "María de Buenos Aires" - taki tytuł nosi operita, która powstała w 1968 roku. Muzykę napisał genialny kompozytor, twórca ponad 750 tang, Ástor Piazolla… » więcej 2024-01-29, godz. 21:09 Gala "Nieżychowski" w Operze na Zamku [RELACJA] Wielkim koncertem "Nieżychowski" w Operze na Zamku zainaugurowano w sobotę (27 stycznia) obchody Roku Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie. Jacek Nieżychowski… » więcej 2024-01-30, godz. 00:09 8. urodziny Centrum Dialogu Przełomy [ROZMOWA] Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie obchodzi swoje 8. urodziny. Z tej okazji przygotowano cykl wydarzeń: spotkania, prelekcje, projekcje… » więcej
7891011