Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Sławomir Wilk – pianista. Fot. [Robert Stachnik]
Sławomir Wilk – pianista. Fot. [Robert Stachnik]
„Jest geniuszem, który gra również na fortepianie” – tak o Ignacym Janie Paderewskim wyraził się francuski kompozytor Camille Saint-Saëns. Jak wiadomo Paderewski był nie tylko znakomitym pianistą-wirtuozem, ale także wybitnym politykiem i mężem stanu. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone traktatu wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na suwerenność Polski, dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego. Od 1919 roku Paderewski sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych. Otrzymał m.in. Order Orła Białego, francuski Krzyż Wielki Legii Honorowej oraz tytuł Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego. W 1940 roku stanął na czele polskiego rządu emigracyjnego. Pochowany został na cmentarzu dla zasłużonych w Arlington, a w 1992 roku jego prochy przewiezione zostały do krypty Katedry św. Jana w Warszawie. Po śmierci został odznaczony krzyżem Virtuti Militari.

W tym roku cały świat obchodzi 160. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego. Mimo pandemii odbywa się wiele koncertów z jego muzyką. Wśród nich znajduje się m.in. Sonata fortepianowa es-moll op. 21, niezwykle emocjonalna, przede wszystkim dramatyczna, ale w wielu fragmentach także melancholijna. Dzieło uznane zostało za jedno z najtrudniejszych utworów napisanych na fortepian, stąd często określane jest mianem symfonii na ten instrument. Niewielu artystów w swoim repertuarze może poszczycić się nagraniem tej arcytrudnej kompozycji.

W studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin m.in. w ramach obchodów 75-lecia Rozgłośni wykonał ją Sławomir Wilk – laureat wielu międzynarodowych konkursów koncertujący w kraju i za granicą oraz pedagog prowadzący klasy fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku i Akademii Sztuki w Szczecinie. Po występie, m.in. o Sonacie fortepianowej es-moll op. 21 Paderewskiego, z pianistą rozmawiała Dorota Zamolska.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z pianistą Sławomirem Wilkiem
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 21:22 "Pasja według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha w ramach projektu "Muzyka dawna w Pomeranii" [ROZMOWA] W sobotę (23 marca) Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła do Kaplicy Baptystów na "Pasję wedługg św. Jana " Jana Sebastiana Bacha. Szczecińskie wykonanie… » więcej 2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej
23456