Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Studenci Akademii Sztuki w Szczecinie, koncert w hołdzie Bohaterom Grudnia 70. Fot. [Jan Olczak]
Studenci Akademii Sztuki w Szczecinie, koncert w hołdzie Bohaterom Grudnia 70. Fot. [Jan Olczak]
W niedzielę, 13 grudnia 2020 roku, Parafia Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach zorganizowała w tym roku „Koncert Grünebergowski” zatytułowany „Perły muzyki kościelnej”. W tym wyjątkowym przedsięwzięciu, dedykowanym Bohaterom Grudnia 70 udział wzięli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Społecznego Grudzień 70 – Styczeń 71.

Zebranych gości, przywitał ks. proboszcz Jerzy Senderek, m.in. mówiąc ze wzruszeniem: „Jestem zaszczycony tym, że możemy gościć w naszej Parafii wyjątkowych Bohaterów. Są nimi uczestnicy i świadkowie tragicznych wydarzeń sprzed pięćdziesięciu lat (…). Nasze spotkanie traktuję jako formę oddania czci i hołdu tym, którzy mieli odwagę walczyć o wolną Polskę (…)”.

Spotkanie przybrało charakter uroczystej wieczornicy, bowiem zarówno publiczność jak i zapewniający oprawę muzyczną studenci prof. Bogdana Narlocha i mgr Urszuli Stawickiej z Akademii Sztuki w Szczecinie, wysłuchali tragicznych wspomnień m.in. Stanisława Wądołowskiego – czołowego działacza opozycji antykomunistycznej, po wspomnieniach którego publiczność długo skandowała: „dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy”.
Prowadzący koncert Andrzej Oryl – w zapowiedziach do wykonywanych w Zdrojach utworów wielkich mistrzów Johanna Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudego, Marca-Antoine'a Charpentiera, Marcela Dupré, Josefa Gabriela Rheinbergera, Alessandra Scarlattiego i Jana Pieterszoona Sweelincka – zwrócił m.in. uwagę na fakt, że „w programie znalazły się przede wszystkim kompozycje adwentowe, a to dlatego, że przed pięćdziesięcioma laty rodziny strajkujących robotników, tak jak my teraz, przygotowywały się do Bożego Narodzenia”.

Przedsięwzięcie było też okazją do przybliżenia ogromnego dorobku słynnego rodu Grünebergów, którego przedstawiciele byli budowniczymi instrumentów muzycznych. Słynną rodzinę, mieszkającą i pracującą do roku 1945 nieopodal kościoła w Zdrojach, zaliczano do grona najwybitniejszych europejskich organmistrzów. Od 1782 roku (poza licznymi pracami renowacyjnymi, które prowadzono w wielu krajach świata), ze szczecińskiej fabryki wyjechało ponad 1000 instrumentów m.in. na Pomorze, do Afryki, Islandii i Meklemburgii.

Wydarzenie zorganizowane w pełnym reżimie sanitarnym współfinansowane ze środków Gminy Miasta Szczecin przygotowali Parafia św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie oraz PSI Academia. Partnerem imprezy było Radio Szczecin.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Chór Politechniki Morskiej nagrał muzykę filmową Zbigniewa Preisnera. Premiera włoskiej fabuły w Cannes [ROZMOWA… Zbigniew Preisner – wybitny polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany przede wszystkim ze współpracy z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim, zaprosił… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Słynny trębacz LOUIS DOWDESWELL zamknie Ogólnopolski Konkurs i Szczeciński Festiwal Trębaczy [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kilkudziesięcioro uczniów szkół muzycznych z klasy trąbki zgłosiło się do II Ogólnopolskiego Konkursu dla Trębaczy, trwającego od 14 do 18 marca 2024… » więcej 2024-03-10, godz. 15:39 Olga Adamska - hrabina z Teatru Polskiego. [ROZMOWA] Szczecinianka z urodzenia i świadomego wyboru. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (dyplom u Jana Peszka i Mikołaja Grabowskiego)… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 "Depozyty pamięci 5" szczecińskim oddziale Związku Ukraińców w Polsce Nowa pozycja wydana przez Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie to efekt pracy ostatniego roku. To "Depozyty pamięci Ukraińcy w Szczecinie i na… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 "Voices" - (Głosy) w Teatrze Brama. W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem odbyła się premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Aktorzy Współczesnego protestują. [RELACJA] Aktorzy Teatru Współczesnego od ponad dwóch lat walczą o podwyższenie dotacji podmiotowej dla swojego teatru, jednocześnie o lepszą płacę dla pracowników… » więcej
34567