Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Dlaczego w „Nocach i Dniach” jest tyle ujęć przypominających obrazy impresjonistów? W czym reżyserowi wielkich kinowych produkcji może pomóc doświadczenie życia w wojskowych koszarach? I w końcu dlaczego ludzie sukcesu, jakimi są Jadwiga Barańska i Jerzy Antczak, w latach 70. musieli opuścić Polskę? Tego wszystkiego, ale i wielu innych rzeczy, można dowiedzieć się sięgając po wspomnienia reżysera pt. „Jak ja ich kochałem”. Okazją do podsumowania życia były 90. urodziny artysty.

"Jak ja ich kochałem" to szczegółowy, barwny, pełen zabawnych anegdot i poważnych rozterek zapis życia Jerzego Antczaka. Jest to również opowieść o historii polskiej sceny teatralnej i telewizyjnej od lat 50. XX wieku do współczesności.

Antczak za „Noce i Dnie” otrzymał nominację do Oskara. Jest też dwukrotnym zdobywcą Diamentowych Lwów oraz Nagrody Specjalnej Platynowe Lwy za całokształt twórczości. "Noce i dnie" zostały również wybrane polskim filmem 40-lecia. Jadwiga Barańska, która wciela się w rolę Barbary Niechcic, za swoja kreację otrzymała w 1976 roku Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Reżyser od wielu lat mieszka w USA, gdzie jest wykładowcą (z tytułem profesora) UCLA - Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, na Wydziale Filmu i Telewizji. Z Jerzym Antczakiem, który jest jest żywą legendą polskiego filmu, teatru i Teatru Telewizji, rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy, cz. 1.
Posłuchaj rozmowy, cz. 2.
 

Zobacz także

2024-01-28, godz. 14:50 Finał warsztatów „Jazz Camp for Girls”. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Istnieje ogromna dysproporcja, jeżeli chodzi o kobiety i mężczyzn w jazzowej grupie artystycznej. Badania wykazały, że 80% stanowią mężczyźni, a zaledwie… » więcej 2024-01-28, godz. 14:40 Monika Sawczuk i Grzegorz Sadowski zagrali w 267. rocznicę urodzin Mozarta | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘ… Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza od kilku lat świętuje urodziny jednego z największych kompozytorów wszech czasów – Wolfganga Amadeusza Mozarta… » więcej 2024-01-21, godz. 17:00 Dorota Serwa nowa dyrektorka Wydziały Kultury Urzędu Miasta Szczecin. [Rozmowa] Od ponad dwóch miesięcy Dorota Serwa pełni funkcję dyrektorka Wydziały Kultury Urzędu Miasta Szczecin. Znana z dotychczasowej roli jako kierująca Filharmonią… » więcej 2024-01-21, godz. 17:00 Portret Szczecinian z Minifotu Każdy Szczecinianin zna Minifot czyli Zakład Fotograficzny przy Wojska Polskiego. To tu przez lata wielu z nas robiło sobie zdjęcia do legitymacji szkolnej… » więcej 2024-01-21, godz. 17:00 Islandzki projekt Fundacji Akademia Muzyki Dawnej [Rozmowa] Niezwykłe miejsce, fantastyczny program, rewelacyjni wykonawcy, a wszystko podczas polskiego finału projektu Wczoraj i dziś / I gaer og i dag – Polish-Icelandic… » więcej 2024-01-21, godz. 16:20 Ponad stu artystów przedstawi 39. Misterium kolędowe. Katedra w Szczecinie [ROZMOWA] W ostatnią sobotę tego miesiąca, 27 stycznia 2024 roku w Bazylice Archikatedralnej świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie przy ulicy św. Jakuba 1 odbędzie… » więcej 2024-01-21, godz. 15:40 Krystian Adam Krzeszowiak zachwycił publiczność w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Koncerty Noworoczne „Vivat Wiedeń” z najsłynniejszymi kompozycjami wielkich Straussów. Wczoraj i w piątek (19 i 20 stycznia 2024 roku) w Filharmonii im… » więcej 2024-01-21, godz. 15:20 Sławomir Wilk zagrał w Willi Lentza wszystkie Preludia z opusu 28. Fryderyka Chopina [ROZMOWA] W szczecińskiej rezydencji Augusta Lentza trwa dwuletni projekt z muzyką polskiego geniusza wszech czasów. Podczas wieczorów zagrają artyści oklaskiwani… » więcej 2024-01-14, godz. 17:21 Lokatorne zmienia adres [POSŁUCHAJ] Lokatorne. Miejsce działań antydyscyplinarnych - od trzech miesięcy działa w kamienicy przy Jagiellońskiej 93. Przestrzeń dla projektów artystycznych zbudowały… » więcej 2024-01-14, godz. 23:49 TRAFO przytula, TRAFO ochrania [ROZMOWA] Dwadzieścia lat po akcji "Niech nas zobaczą" Karolina Breguła, artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii ponownie podjęła… » więcej
89101112