Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Paweł Maślanka – skrzypek. Fot. [Sebastian Wołosz]
Paweł Maślanka – skrzypek. Fot. [Sebastian Wołosz]
Przypadająca w styczniu 265. rocznica urodzin Wolfganga Amadeusa Mozarta, to doskonała okazja do przypomnienia jego twórczości. W Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały w piątek (29.01.2021) jego Symfonia nr 36 C-dur KV 425 „Linzka” i Koncert skrzypcowy nr 5 A-dur KV 219 w wykonaniu szczecińskich symfoników pod dyrekcją Przemysława Neumanna.

Kompozytor tworzył swoje utwory z szybkością, która wprawiała w zakłopotanie wielu jego współczesnych. Przykładem jest choćby 36. Symfonia. Wszystko wskazuje na to, że jej cztery w pełni rozbudowane części ukształtowały się w ciągu zaledwie czterech lub pięciu dni w 1783 roku. Zaskakujący jest więc fakt, że w tej symfonii nie można odnaleźć śladu pośpiechu, jaki Wolfgang mógł odczuwać przy komponowaniu dzieła. Błyskawiczne tempo tworzenia dotyczyło pisania wszystkich utworów, również Koncertu skrzypcowego nr 5 brawurowo wykonanego w Szczecinie przez koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pawła Maślankę, absolwenta Uniwersytet Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Krzysztofa Podejki.

Skrzypek jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów m.in. w Warszawie, Zielonej Górze, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Gdańsku. W 2008 roku rozpoczął współpracę z orkiestrą „Sinfonia Varsovia”. Z zespołem dokonał licznych nagrań obejmujących repertuar od muzyki barokowej po współczesną. Odbył liczne tournée m.in. w Czechach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Szwajcarii i w Szwecji oraz w Japonii u boku takich artystów, jak m.in. Nigel Kennedy, Ivo Pogorelić, Martha Argerich, czy Anne Sophie Mutter.

Paweł Maślanka jest również nauczycielem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego oraz adiunktem w Akademii Sztuki w Szczecinie, a także założycielem i kierownikiem artystycznym doskonałej orkiestry „West Side Sinfonietta”.

Po piątkowym koncercie „Vivat Mozart” z artystą rozmawiała Dorota Zamolska.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej ze skrzypkiem Pawłem Maślanką
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej
23456