Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Anastasia Kobekina – wiolonczelistka. Fot. [Filharmonia w Szczecinie]
Anastasia Kobekina – wiolonczelistka. Fot. [Filharmonia w Szczecinie]
W piątek, 5 marca 2021 roku po raz pierwszy w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza gościła Anastasia Kobekina, 26-letnia rosyjska wiolonczelistka studiowała w Moskwie, Kronbergu, Berlinie, Paryżu i Frankfurcie, zgłębiając wykonawstwo repertuaru solowego, kameralnego i z zakresu muzyki dawnej. W 2015 roku została zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu TONALi w Hamburgu. Od tego czasu nagrała trzy płyty, między innymi z dziełami Mieczysława Weinberga i Dymitra Szostakowicza. W minionym sezonie artystycznym zadebiutowała ze słynną Royal Liverpool Philharmonic Orchestra i odbyła trasę koncertową z orkiestrą berlińskiego Konzerthausu.

W wykonaniu Anastasii Kobekiny, która gra na wiolonczeli Giovanniego Baptisty Guadagniniego z 1743 roku i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie usłyszeliśmy dwa utwory, oba napisane przez kompozytorów dla swoich przyjaciół. Pierwszy z nich, Serenada G-dur na wiolonczelę i orkiestrę Mieczysława Karłowicza została zadedykowana znajomemu z czasów trzyletniego pobytu rodziny twórcy w Heidelbergu, Zygmuntowi Butkiewiczowi, późniejszemu jurorowi pierwszej edycji Konkursu Chopinowskiego i dyrektorowi Konserwatorium w Poznaniu. Drugim dziełem wykonanym przez Anastasię Kobekinę był arcytrudny Koncert wiolonczelowy nr 1 E-dur op. 107 Dymitra Szostakowicza napisany dla słynnego wiolonczelisty Mścisława Rostropowicza, a trzecim, zagranym na bis – utwór jej ojca Vladimira Kobekina „Szaleni śpiewacy w jednej łodzi”.

Wirtuozowskie utwory wiolonczelowe uzupełnione zostały przez niezwykle przyjemną Symfonię nr 5 B-dur D 485 Franza Schuberta. Cały koncert zorganizowany w pełnym reżimie sanitarnym prowadził zza pulpitu dyrygenckiego Rune Bergmann – dyrektor artystyczny Filharmonii w Szczecinie.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej
23456