Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Po wielu latach perturbacji wydawniczych ukazała się monumentalna (blisko 700 stron) książka Zbigniewa Bieńkowskiego - "Moje oko na spacerze. Felietony arcysubiektywne" zbierająca ponad 200 felietonów, szkiców i not krytycznych. Dzieło opracowała córka pisarza - Katarzyna Bieńkowska. Jak pisał w posłowiu prof. Michał Głowiński "ta książka mówi dużo o znakomitym autorze, poecie, tłumaczu i eseiście, który ponad dwadzieścia lat po śmierci zaczyna wreszcie być doceniany. Pokazuje jego niezwykłą sztukę pisarską. Teksty te – w podtytule określone jako felietony – są w istocie nie tylko felietonami, są esejami w miniaturze i portretami pisarzy znanych, mniej znanych i całkiem nieznanych, są polemikami i recenzjami, a także w wielu wypadkach medytacjami o życiu i śmierci, o przemijaniu i o literaturze. Dużo w nich znakomitych formuł, analizy łączą się w sposób naturalny z uogólnieniami, entuzjazmowi towarzyszą ujęcia pełne dystansu. Bieńkowski nie tylko opisuje literaturę, on nią żyje – i w sugestywny sposób problematyzuje, wskazuje na szersze odniesienia – estetyczne, filozoficzne, historycznospołeczne. Fascynuje go oryginalność, ale umie spojrzeć krytycznie na kicz, tandetę, modnisiostwo – i przed nimi ostrzega. Kolejny walor tej książki: we wszystkich zawartych w niej tekstach obcuje się z niezwykłą osobowością autora, chciałoby się powiedzieć, że słyszy się jego głos".

ZBIGNIEW BIEŃKOWSKI (ur. 31 sierpnia 1913 roku w Warszawie – zm. 23 lutego 1994 tamże) – poeta, krytyk literacki, eseista, tłumacz. Autor m.in. tomów wierszy: Sprawa wyobraźni, Trzy poematy, Liryki i poematy, Poezje wybrane oraz książek eseistycznych oraz krytycznoliterackich: Piekła i Orfeusze: szkice z literatury zachodniej, Modelunki. Szkice literackie, Notatnik amerykański, Ćwierć wieku intymności. Szkice o poezji i niepoezji, Przeszłość przyszłości. Pracował w tygodniku „Odrodzenie” i miesięczniku „Twórczość”. Tłumaczył m.in. Baudelaire’a, Hugo, Lermontowa czy Éluarda.

Dr Konrad Wojtyła rozmawia z Katarzyną Bieńkowską i Maciejem Meleckim.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2023-04-23, godz. 17:00 "Filharmonia, muzeum, teatr. Architektoniczne ikony Szczecina na przełomie XX i XXI wieku" - najnowszy tom Zeszytów… "Filharmonia, muzeum, teatr. Architektoniczne ikony Szczecina na przełomie XX i XXI wieku" - to tytuł najnowszego Zeszytu Szczecińskiego, który ukaże się… » więcej 2023-04-16, godz. 17:00 „Fałszywi arystokraci" Marka Telera. [ROZMOWA] Chęć zrobienia kariery, wybielenia się, życia wśród innej sfery czy zbieg okoliczności - powody dla których ludzie chcą zmienić tożsamość i zostać… » więcej 2023-04-09, godz. 18:35 „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”. Jolanty Aniszewskiej. [ROZMOWA] Tłumy czytelników w czasie spotkań autorskich, nieustające prośby o autografy i nakład wykupiony w ciągu kilku dni - to nie jest opowieść o bestsellerowym… » więcej 2023-04-09, godz. 17:00 Nowa książka Marka Stelara "Wybrana" [ROZMOWA] Nowa bohaterka, pierwszy raz kobieta policjantka. Iwona Banach to kolejna postać stworzona przez szczecińskiego pisarza Marka Stelara. Pierwsza część opowieści… » więcej 2023-03-20, godz. 14:30 "Oddech" - Nina Igielska [ROZMOWA] „Oddech” to powieść pełna mroku, przesiąknięta niebezpieczną erotyką i tajemnicą. Nina Igielska stworzyła intrygującą historię o ludzkiej pamięci… » więcej 2023-03-05, godz. 19:59 Michał Zabłocki - "Bóg z innej parafii. Wiersze z lat 1979-2022" [POSŁUCHAJ] Wybór wierszy Michała Zabłockiego "Bóg z innej parafii" obejmuje utwory z lat 1979-2022. Zabłocki to nie tylko poeta, ale także autor tekstów piosenek… » więcej 2023-02-26, godz. 14:40 "Opowieści o Ojczyźnie" Dmitrija Glukhovsky'ego [POSŁUCHAJ] "Śmiech, złość, płacz i współczucie" - tak w kilku słowach można określić najnowszą książkę Dmitrija Glukhovsky'ego zatytułowaną "Opowieści… » więcej 2023-02-19, godz. 20:42 Elżbieta Cherezińska - "Sydonia. Słowo się rzekło" [POSŁUCHAJ, GALERIA] Legendę o Sydonii zna w Szczecinie prawie każdy. O szlachciance, która rzekomo rzuciła klątwę na ród Gryfitów i została za to spalona na stosie znają… » więcej 2023-02-12, godz. 15:46 Eugenia Kuzniecowa - "Nim dojrzeją maliny" [ROZMOWA] "Pięknie napisana opowieść rozrasta się jak jabłoniowy sad. Przede wszystkim jednak stawia pytanie, co należy wyciąć, a co pozostawić" – tak o książce… » więcej 2023-01-22, godz. 19:47 Marek Teler - "Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia" [ROZMOWA] Arystokratki, stenotypistki, początkujące aktorki - wybory przedwojennej Miss Polonia były niezwykle demokratyczne. Zdjęcie do prasy, która zajmowała się… » więcej
34567