Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Mariusz Patyra – skrzypek. Fot. [Marcel Domeier]
Mariusz Patyra – skrzypek. Fot. [Marcel Domeier]
Mariusz Patyra, pierwszy polski skrzypek, który wygrał Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Niccolò Paganiniego w Genui zagrał w Filharmonii w Szczecinie. W ramach edycji Konkursu w 2001 roku otrzymał również nagrodę specjalną za najlepszą interpretację „Kaprysów” Niccolò Paganiniego oraz Il Cannone – kopię skrzypiec mistrza.

Od tego momentu jego kariera artystyczna nabrała niebywałego rozpędu. Objęła trasy koncertowe na całym świecie, w tym wiele krajów Europy, Japonię, Stany Zjednoczone i Meksyk. Grał z tak wybitnymi orkiestrami, jak m.in. Tokyo Royal Chamber Orchestra, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Symfoniczna Polskiego Radia, Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Filharmonii Narodowej i Sinfonia Varsovia. Jego dorobek płytowy obejmuje albumy z największymi dziełami literatury skrzypcowej, m.in. Niccolò Paganinego, Camilla Saint-Saënsa, Antonio Vivaldiego i Henryka Wieniawskiego.

Mariusz Patyra koncertował 21 czerwca 2021 roku w sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie ze swoim Kwintetem Smyczkowym w składzie: Mariusz Patyra (skrzypce), Paulina Burczyńska (skrzypce), Kinga Politowska (skrzypce), Anastazja Ziemkowska (altówka), Klaudia Marzec (wiolonczela) i Piotr Mocarski (kontrabas). Na program wieczoru bezpłatnie transmitowanego w serwisach Facebook i YouTube Filharmonii złożyły się kompozycje z najnowszego krążka Kwintetu pt. „No. 24”, odnoszącego się do najsłynniejszego i najtrudniejszego utworu na skrzypce solo w historii muzyki – „Kaprysu” nr 24 op. 1 Niccolò Paganiniego.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
23456