Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Józef Serafin – organista. Fot. [Robert Stachnik]
Józef Serafin – organista. Fot. [Robert Stachnik]
W Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie trwa XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. W sobotę, 10 lipca 2021 roku. Wystąpili światowej sławy organista prof. Józef Serafin i Krakowskie Trio Stroikowe w składzie Marek Mleczko (obój), Paweł Solecki (fagot) i Roman Widaczek (klarnet).

Zanim przedstawimy Państwu relację z tego gorąco oklaskiwanego przez publiczność wieczoru, warto wspomnieć, że organy, które za czasów drugiej wojny światowej znajdowały się w kościele, wykonane zostały w latach 1697-1700. Pracami kierował mistrz Mathias Schurich z Drezna. Niemal gotowe dzieło zakończył Arp Schitger z Hamburga, jeden z najsłynniejszych w Europie budowniczych organów barokowych. Pierwszy uroczysty koncert na 85-głosowym instrumencie odbył się 11 stycznia 1700 roku. Na przełomie XVIII i XIX wieku na tych organach grał m.in. Carl Löwe, kompozytor, kantor i mistrz pieśni romantycznej.

Przedwojenny instrument, w celu ochrony przed skutkami alianckich bombardowań Szczecina, został w lipcu 1944 r. zdemontowany i wywieziony przez Niemców do miejscowości Niemieńsko. Co się z nim stało później, nie wiadomo. Inicjatywa wybudowania nowych, koncertowych organów dla szczecińskiej katedry pojawiła się w 2004 roku. Postanowiono wówczas, nie wzorować się na istniejącym do 1945 r. instrumencie, lecz stworzyć całkowicie nowe dzieło. W marcu 2008 roku rozpoczęto montaż organów w katedrze, które skonstruował jeden z najlepszych budowniczych instrumentu Dariusz Zych z Wołomina. Poświęcenie organów i nadanie im imienia Jana Pawła II nastąpiło 15 czerwca 2008 roku. Ta uroczystość zainaugurowała Międzynarodowy Festiwal Organowy w Szczecinie.

Nowe organy posiadają 66 głosów rozmieszczonych na czterech manuałach i klawiaturze nożnej. Składają się z 4743 piszczałek; najmniejsza ma 11 milimetrów, a największa 10 metrów. Piszczałki są wykonane z drewna oraz stopu cyny i ołowiu. Cały instrument waży 38 ton.

W sobotę za jego kontuarem zasiadł ceniony organista prof. Józef Serafin, który przedstawił kompozycje Césara Francka, Johanna Sebastiana Bacha, Marco Enrico Bossi'ego i Ludwiga van Beethovena. Podczas wieczoru zabrzmiały również dzieła Alexandra Tansmana, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Józefa Świdra w wykonaniu Krakowskiego Tria Stroikowego. Warto podkreślić, że koncerty XIV Międzynarodowego Festiwalu Organowego w szczecińskiej katedrze organizowane są w każdą sobotę o godzinie 20. Ostatni odbędzie się 28 sierpnia 2021 roku. Wstęp wolny.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-02-11, godz. 15:30 „Europolifonie” sekstetu proMODERN w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Program premierowego koncertu muzyki świata pt. „Europolifonie”, którego świadkiem była publiczność czwartkowego wieczoru w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-02-11, godz. 14:30 Dzień Patrona Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej – prof. Marka Jasińskiego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych, twórca utworów chóralnych… » więcej 2024-02-14, godz. 00:26 Pomnikowa "Babska sprawa" [POSŁUCHAJ] Aż trudno uwierzyć, że jeden z najsłynniejszych pomników Szczecina Bogusława X i Anny Jagiellonki, stojący przy wejściu do Zamku Książąt Pomorskich… » więcej 2024-02-12, godz. 23:07 "Marsz śmierci" - film dokumentalny Przemysława Kaweńskiego [ROZMOWA] We wtorek (13 lutego) w szczecińskim Multikinie odbędzie się premiera pierwszego filmu dokumentalnego o podobozie obozu Ravensbrück w Königsberg in Neumark… » więcej 2024-02-14, godz. 00:37 Zuzanna Sejbuk w cyklu Juvenum Hortus w Willi Lentza [ROZMOWA] W cyklu JUVENUM HORTUS (Młody Ogród) w Willi Lentza wystąpiła szczecinianka Zuzanna Sejbuk. Koncert w był nagrodą instytucji kultury dla laureatki GRAND… » więcej 2024-02-14, godz. 00:44 "Zwolnieni z teorii" - projekt młodzieży z IX LO w Szczecinie [ROZMOWA] Grupa uczennic z IX LO w Szczecinie, miłujących sztukę bierze udział w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". W związku z tym realizują projekt „Odsłońmy… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Z wizytą na Cmentarzu Centralnym - Wielka sława to żart w 100. rocznicę urodzin Jacka Nieżychowskiego. [RELACJA] 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Audiofeels - wracają do koncertowania. [ROZMOWA] Zespół Audiofeels po kilku latach przerwy powraca do koncertowanie i nawet nagrali nowa płytę. Zaczynają trasę koncertową od Szczecina, będzie można ich… » więcej 2024-02-05, godz. 18:02 Nowa płyta z muzyką teatralną Łukasza Górewicza. [ROZMOWA] W miniony piątek (2 lutego.2024) miała miejsce premiera płyty „The Soul Meetings” Łukasza Górewicza. Płyta dostępna w wersji cyfrowej m.in. Spotify… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Adrianna Szymańska jako KORA na scenie polskiego. [ROZMOWA} Na 10 lutego zaplanowano drugą premierę w tym roku kalendarzowym w Teatrze Polskim, na Scenie Kameralnej. Będzie to opowieść o liderce Manamu Korze Jackowskiej… » więcej
56789