Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
"Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna" to kolejna książka Ałbeny Grabowskiej o historii medycyny. Jest to, oparta na faktach, opowieść o pierwszej polskiej lekarce Annie Tomaszewicz-Dobrskiej.

Tomaszewicz była lekarzem ginekologiem, zajmowała się położnictwem i pediatrią. Zakładała pierwsze w Polsce szpitale ginekologiczno-położnicze dla niezamożnych kobiet. Jako pierwsza w Warszawie przeprowadziła też operację cięcia cesarskiego.
Jej droga do sukcesu była jednak bardzo wyboista, po skończeniu studiów w Wiedniu i obronie doktoratu, polskie środowisko naukowe nie chciało przyznać jej zgody na wykonywanie zawodu lekarza. Lekarze nie zgadzali się na nostryfikacje jej dyplomu, ponieważ była kobietą. W obronie Anny Tomaszewiczówny na łamach warszawskiej prasy wypowiadał się m.in. Bolesław Prus.

O sytuacji pierwszych lekarek, zarówno w Polsce jak i na świecie, opowiada w swojej najnowszej książce Ałbena Grabowska. „Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna” to książka, która ukaże się 11 sierpnia.

Autorka książki "Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna" jest pisarką i lekarzem neurologiem. Popularność przyniosła jej przede wszystkim powieść opisująca historię rodziny Winnych. Ekranizacja "Stulecia Winnych" od kilku lat przyciąga przed telewizory kilka milionów widzów. Czwarty sezon serialu powinien pojawić się na ekranach TVP już wiosną 2022 roku. Zdjęcia do filmu mają rozpocząć się jeszcze w sierpniu.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2022-02-06, godz. 14:35 "Anne z Zielonych Szczytów" - nowe tłumaczenie kultowej książki [POSŁUCHAJ] "Zabiłam Anię, zburzyłam Zielone Wzgórze i pozbawiłam je facjatki" - tak we wstępie do "Anne z Zielonych Szczytów" napisała tłumaczka Anna Bańkowska… » więcej 2022-01-30, godz. 19:22 Małgorzata Witko - "Wyrka. Utracony wołyński raj" [ROZMOWA] Prawdziwa historia o sile ludzkiej pamięci, której nie strawi nawet największy ogień. "Wyrka. Utracony wołyński raj" - to tytuł książki Małgorzaty Witko… » więcej 2022-01-30, godz. 20:17 "Skrucha" - najnowsza książka Marka Stelara [ROZMOWA] Wiosna 2018 roku. Młody szczeciński policjant trafia, za karę, do Nowego Warpna. Pierwsza sprawa, którą musi się zająć ma swoje początki w latach 90… » więcej 2022-01-23, godz. 14:30 "Łabędź" – pierwszy z dwóch tomów najnowszej powieści Sylwii Trojanowskiej [ROZMOWA] "Łabędź" – pierwszy z dwóch tomów najnowszej powieści Sylwii Trojanowskiej ukaże się w najbliższą środę (26 stycznia 2022 roku) nakładem wydawnictwa… » więcej 2022-01-16, godz. 19:38 Cezary Borowy - "Przemytniczki złotych kości" [POSŁUCHAJ] Najpierw elektronika, później złoto. Przemytem z „Krakowa” do „Skierniewic” w połowie lat 80. XX wieku zajmowało się kilkaset młodych ludzi z Polski… » więcej 2022-01-16, godz. 19:32 Małgorzata Gwiazda-Elmerych - "Zapojutrze" [ROZMOWA] Powieść odważna, szokująca, brutalna, która na długo pozostaje w pamięci. O przemocy mężczyzn wobec kobiet napisano wiele, jednak Małgorzata Gwiazda-Elmerych… » więcej 2022-01-08, godz. 23:18 Piotr Gociek - "Widzenie Eneasza" [ROZMOWA] "Widzenie Eneasza" to to autorski wybór wierszy z lat 1986-2020 (poczynając od debiutu poza zasięgiem cenzury PRL, w drugoobiegowej „Kulturze Niezależnej”)… » więcej 2021-12-27, godz. 19:31 Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek - "A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy" [ROZMOWA] Z czego śmieją się Polacy, a co było zabawne dla starożytnych Greków? Autorzy przekomarzają się i dyskutują o humorze specyficznie narodowym, regionalnym… » więcej 2021-12-19, godz. 15:02 Ukazał się album "Murale Szczecina" [POSŁUCHAJ] "Murale Szczecina" to popularyzatorski album najciekawszych realizacji z tej dziedziny w naszym mieście i zarazem opowieść artystów o szczecińskiej sztuce… » więcej 2021-12-12, godz. 15:19 Marek Raganowicz - "Znikając" [ROZMOWA] Nic nie jest dla niego za trudne, zbyt odległe, niemożliwe. Outsider i buntownik, kolorowy ptak. Historia Marka Raganowicza splata się z niezwykłymi opowieściami… » więcej
89101112