Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Łukasz Kuropaczewski – gitarzysta (od lewej) i Przemysław Neumann – dyrygent. Fot. [Filharmonia w Szczecinie]
Łukasz Kuropaczewski – gitarzysta (od lewej) i Przemysław Neumann – dyrygent. Fot. [Filharmonia w Szczecinie]
Łukasz Kuropaczewski – światowej sławy gitarzysta, występujący na najważniejszych scenach muzycznych świata, m.in. w London Royal Festival Hall, Concertgebouw w Amsterdamie i Carnegie Hall w Nowym Jorku zagrał w piątek, 19 listopada 2021 roku w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Artysta wykonał Koncert altówkowy w wersji gitarowej Krzysztofa Pendereckiego w przeddzień 88. urodzin Maestro.

Szczecińskich symfoników poprowadził doskonały dyrygent Przemysław Neumann – absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa.

W swoim dorobku ma wiele koncertów z renomowanymi orkiestrami, m.in. Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, Filharmonii Poznańskiej, Śląskiej w Katowicach i Opery Bałtyckiej. Współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym. Przez wiele sezonów artystycznych przygotował premiery oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów.

Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę dydaktyczną w katedrze dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie przez kilka lat przewodniczył jej jako kierownik. W 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych, a w 2019 – profesora uczelnianego. Obecnie pełni funkcję dyrektora Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera.

W Szczecinie gorąco przyjęty przez publiczność, zadyrygował wspomnianym Koncertem altówkowym w wersji gitarowej Krzysztofa Pendereckiego oraz Symfonią nr 7 d-moll op. 70 Antonina Dvořáka i Uwerturą Karelia op. 10 Jeana Sibeliusa.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej
23456