Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. [Materiały prasowe 2022 Paderewski International Piano Competition in Los Angeles]
Fot. [Materiały prasowe 2022 Paderewski International Piano Competition in Los Angeles]
W sobotę, 26 marca 2022 roku zakończył się w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych trzeci Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Paderewskiego (2022 American International Paderewski Piano Competition). Cieszący się ogromnym zainteresowaniem Konkurs został powołany przez Paderewski Music Society w Los Angeles – organizację non-profit zrzeszającą od 2008 roku wybitnych muzyków i melomanów, dla których celem było propagowanie spuścizny wielkiego polskiego pianisty, męża stanu i filantropa – Ignacego Jana Paderewskiego. Od początku istnienia, poza zorganizowaniem dwóch międzynarodowych konkursów pianistycznych – pierwszego w 2010 roku, Towarzystwo sponsorowało wiele wydarzeń kulturalnych, w tym koncerty, recitale fortepianowe, kursy mistrzowskie i pokazów filmowych. Z biegiem lat przybywało coraz więcej członków Towarzystwa, a z nimi środki finansowe hojnych dobrodziejów, pozwalających kontynuować organizację Konkursów.

W tym roku wydarzenie mogło się odbyć dzięki gospodarzowi przedsięwzięcia – Loyola Marymount University w Los Angeles oraz wsparciu wielu instytucji, wśród nich Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Do tego grona chętnie dołączyło się mnóstwo organizacji, przedsiębiorstw i osób prywatnych, ceniących sobie sztukę na najwyższym poziomie. Dzięki nim do Konkursu zgłosiło się około osiemdziesięcioro wybitnie utalentowanych młodych pianistów z 15 krajów całego świata, którzy od 21 marca brali udział w trzeciej edycji American International Paderewski Piano Competition. Konkurs przebiegał w dwóch etapach, podczas których – w pierwszym etapie, pianiści obowiązkowo mieli wykonać jeden lub więcej wskazanych przez organizatorów sześciu utworów I.J. Paderewskiego w repertuarze 25-30-minutowym. Natomiast w drugim etapie, w 50-55-minutowym recitalu finałowym, artyści mogli dokonać swobodnego wyboru repertuaru.

Międzynarodowe jury, w skład którego zasiadali cenieni koncertujący pianiści, profesorowie prestiżowych uczelni muzycznych z prof. Markiem Kocyanem na czele, ogłaszając wyniki wyraziło uznanie dla najwyższego poziomu kunsztu wykazanego praktycznie przez każdego młodego pianistę. Wśród nich laureata tegorocznego – Andrzeja Wiercińskiego z Polski. I fragment Chaconny z II Partity d-moll na skrzypce solo Johanna Sebastiana Bacha BWV 1004 przełożonej na fortepian przez Ferruccio Busoniego w wykonaniu młodego pianisty, która złożyła się na Jego program Koncertu Zwycięzców w Los Angeles, będzie ilustracją rozmowy z prof. Wojciechem Kocyanem i Andrzejem Wiercińskim.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Wojciechem Kocyanem i Andrzejem Wiercińskim
 

Zobacz także

2024-02-04, godz. 17:00 Z wizytą na Cmentarzu Centralnym - Wielka sława to żart w 100. rocznicę urodzin Jacka Nieżychowskiego. [RELACJA] 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Audiofeels - wracają do koncertowania. [ROZMOWA] Zespół Audiofeels po kilku latach przerwy powraca do koncertowanie i nawet nagrali nowa płytę. Zaczynają trasę koncertową od Szczecina, będzie można ich… » więcej 2024-02-05, godz. 18:02 Nowa płyta z muzyką teatralną Łukasza Górewicza. [ROZMOWA] W miniony piątek (2 lutego.2024) miała miejsce premiera płyty „The Soul Meetings” Łukasza Górewicza. Płyta dostępna w wersji cyfrowej m.in. Spotify… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Adrianna Szymańska jako KORA na scenie polskiego. [ROZMOWA} Na 10 lutego zaplanowano drugą premierę w tym roku kalendarzowym w Teatrze Polskim, na Scenie Kameralnej. Będzie to opowieść o liderce Manamu Korze Jackowskiej… » więcej 2024-02-04, godz. 15:40 „Don Diri Don” koncertował w Tajlandii [ROZMOWA] Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów śpiewaczych. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu. Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof… » więcej 2024-02-02, godz. 14:45 Marcin Świątkiewicz i Finnish Baroque Orchestra. Muzyczna uczta w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie… Perły muzyki dawnej w wykonaniu jednej z najlepszych orkiestr barokowych w Europie – Finnish Baroque Orchestra (FiBO). Fińscy mistrzowie zagrali 2 lutego 2024… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 „María de Buenos Aires" dzięki Krzysztofowi Meisingerowi po raz kolejny w Szczecinie [RELACJA] Operita Ástora Piazolli „María de Buenos Aires" miała premierę na scenie Willi Lentza. Nad całością czuwał Krzysztof Meisinger - jego jest kierownictwo… » więcej 2024-01-29, godz. 01:45 "María de Buenos Aires" w Szczecinie [ROZMOWA] "María de Buenos Aires" - taki tytuł nosi operita, która powstała w 1968 roku. Muzykę napisał genialny kompozytor, twórca ponad 750 tang, Ástor Piazolla… » więcej 2024-01-29, godz. 21:09 Gala "Nieżychowski" w Operze na Zamku [RELACJA] Wielkim koncertem "Nieżychowski" w Operze na Zamku zainaugurowano w sobotę (27 stycznia) obchody Roku Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie. Jacek Nieżychowski… » więcej 2024-01-30, godz. 00:09 8. urodziny Centrum Dialogu Przełomy [ROZMOWA] Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie obchodzi swoje 8. urodziny. Z tej okazji przygotowano cykl wydarzeń: spotkania, prelekcje, projekcje… » więcej
7891011