Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Część 1 – Seminarium ROMAN PALESTER. ŻYCIE i TWÓRCZOŚĆ



Około dwustu wybitnych artystów z Polski i Ukrainy weźmie udział w rozpoczynającym się we Lwowie 7 września 2022 roku Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY. Patronem wydarzenia jest znakomity polski kompozytor Roman Palester urodzony w Ukrainie w 1907 roku (zmarł w Paryżu w 1989).

Twórca, tak jak Wojciech Kilar i Stanisław Lem, nie pogodził się z zastaną po II Wojnie Światowej rzeczywistością, nie wrócił do miejsc swojej młodości.

Z sondy przeprowadzonej wśród Ukraińców wynika, że Roman Palester nie jest znany i nie pojawia się na koncertowych afiszach, stąd organizator imprezy Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw ze Szczecina wraz z Lwowską Filharmonią Narodową chcą wypełnić tę lukę. Ponieważ dla przeciętnego słuchacza dorobek Twórcy może być trudny w odbiorze, dlatego dzieła Mistrza planuje się połączyć z utworami Fryderyka Chopina. W związku z tym, że za życia Romana Palestra okrzyknięto następcą Karola Szymanowskiego, to Jego dzieła również zabrzmią w Ukrainie.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY, kończący się 15 października w Kropywnickim będzie też doskonałą formą wsparcia i solidarności z bratnim Narodem Ukraińskim.

Poza koncertami dorobek kompozytora podczas seminarium „Roman Palester. Życie i twórczość” przedstawią:

• prof. dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)
• Magdalena Borowiec (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Archiwum Kompozytorów Polskich)
• Lech Dzierżanowski (Narodowy Instytut Muzyki i Tańca)
• Piotr Maculewicz (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Gabinet zbiorów muzycznych)
• prof. Luba Kijanowska-Kamińska (Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna)
• Paweł Zalejski – skrzypek z Apollon Musagète Quartett

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Archiwum Kompozytorów Polskich, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Willa Lentza w Szczecinie, Polskie Radio Szczecin i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 

Zobacz także

2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej 2024-02-26, godz. 01:52 "Kupujemy karnety i zwiedzamy cały świat". 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży [POSŁUCHAJ] "W kilka dni można zwiedzić cały świat" - tak o Włóczykiju mówią widzowie. Dziś (25 lutego) kończy się Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Po raz… » więcej 2024-02-26, godz. 00:29 Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem. Spotkanie z Walerym Siejtbatałowem [RELACJA] "Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem” - to słowa Arnulfa Ericha Stegmanna, założyciela i pierwszego prezesa Światowego Związku Artystów Malujących… » więcej 2024-02-25, godz. 14:50 Rodzina Lassaków „Heliosów” i orkiestra pod batutą Łukasza Borowicza wspięli się na najwyższy szczyt górski… Monumentalna Symfonia alpejska op. 64 Richarda Straussa (1864-1949) i II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza (1899-1954)… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej 2024-02-18, godz. 15:55 JANEK PENTZ | „Gitara, to nie tylko struny, gryf i progi...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów, ostatnio HASPA Guitar Cup w Hamburgu, 24-letni gitarzysta i kompozytor, który zasłynął z mistrzowskiej gry techniką… » więcej
45678