Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Dariusz Godlewski – baryton z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Davida Roberta Colemana. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Dariusz Godlewski – baryton z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Davida Roberta Colemana. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]

Po raz pierwszy spotkali się w 1840 roku, kiedy to młodziutka Emilie Mayer (1812-1883) postanowiła opuścić rodzinne miasto Friedland i przenieść się do stolicy regionu – Szczecina, wówczas Stettina. To tu kompozytorka poznała Carla Loewego (1796-1869) – swego mistrza, wtedy już bardzo znanego i poważanego twórcę nie tylko w samych Niemczech, ale i w Europie. Już sześć lat po ich pierwszym spotkaniu, Mayer debiutowała jako autorka swojej pierwszej symfonii. Utwór miał premierę w Szczecinie i otworzył jej drogę do wielkiej międzynarodowej kariery.


O życiu i twórczości tych dwojga muzyków słuchacze sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie dowiedzieli się w piątek, 14 kwietnia 2023 roku, od znawców tematu – Reinharda Wulfhorsta – prawnika i muzyka, założyciela wydawnictwa muzycznego Edition Massonneau Schwerin oraz Michała Dębowskiego – Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Spotkanie z nimi było doskonałym wstępem do koncertu symfonicznego, który tego samego wieczoru odbył się w złotej sali Filharmonii.


Zabrzmiały pieśni Loewego i Mayer m.in. do ballad Adama Mickiewicza, pierwotnie napisane na głosy solowe i fortepian. W piątek po raz pierwszy usłyszeliśmy je w nowej wersji – zamówionej przez Filharmonię orkiestracji Piotra Mossa – cenionego polskiego kompozytora tworzącego od kilkudziesięciu lat w Paryżu, bardziej znanego nad Sekwaną, niż nad Wisłą. Jest autorem licznych utworów orkiestrowych, kameralnych, solowych, chóralnych a cappella, wokalno-instrumentalnych oraz scenicznych. W swoich dziełach wykorzystuje niemal wszystkie gatunki i formy, posługuje się zróżnicowanymi środkami techniki kompozytorskiej, wśród których zauważyć można m.in. aleatoryzm i sonoryzm wielotonowy.


Warto podkreślić, że w 2002 roku Piotrowi Mossowi przyznano we Francji tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres” za twórczość kompozytorską oraz za zasługi w rozpowszechnianiu kultury we Francji i na świecie.


Pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza doskonale zaśpiewali: sopranistki występujące w nagłym zastępstwie – Nadja Korovina i Joanna Freszel oraz Mariusz Godlewski (baryton). Publiczność gorąco oklaskiwała solistów, szczecińskich symfoników prowadzonych przez brytyjskiego dyrygenta Davisa Roberta Colemana i Piotra Mossa – autora genialnych orkiestracji dzieł kompozytorów żyjących w Szczecinie w XIX wieku.


Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej 2024-02-18, godz. 15:55 JANEK PENTZ | „Gitara, to nie tylko struny, gryf i progi...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów, ostatnio HASPA Guitar Cup w Hamburgu, 24-letni gitarzysta i kompozytor, który zasłynął z mistrzowskiej gry techniką… » więcej 2024-02-18, godz. 14:45 Owacje na stojąco dla sióstr Sosnowskich, Szymona Bywalca i Zbigniewa Bagińskiego | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ… Ze Szczecina pochodzi wielu wybitnych muzyków, w tym także kompozytorów. Kiedyś tworzył tu Carl Loewe, dziś Janusz Stalmierski czy Piotr Klimek. Niewiele… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Złoty Ekslibris Książnicy Pomorskiej dla Rafała Podrazy. [ROZMOWA] Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i Prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich zapraszają na wydarzenie uhonorowania Rafała Podrazy… » więcej 2024-02-13, godz. 23:06 "Pękło cne serce". Ostatnie pożegnanie Wiesława Orłowskiego [POSŁUCHAJ] Padający deszcz ze śniegiem nie powstrzymał wielbicieli talentu, znajomych, przyjaciół i rodziny w towarzyszeniu w ostatniej drodze aktorowi i śpiewakowi… » więcej 2024-02-11, godz. 15:30 „Europolifonie” sekstetu proMODERN w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Program premierowego koncertu muzyki świata pt. „Europolifonie”, którego świadkiem była publiczność czwartkowego wieczoru w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-02-11, godz. 14:30 Dzień Patrona Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej – prof. Marka Jasińskiego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych, twórca utworów chóralnych… » więcej 2024-02-14, godz. 00:26 Pomnikowa "Babska sprawa" [POSŁUCHAJ] Aż trudno uwierzyć, że jeden z najsłynniejszych pomników Szczecina Bogusława X i Anny Jagiellonki, stojący przy wejściu do Zamku Książąt Pomorskich… » więcej 2024-02-12, godz. 23:07 "Marsz śmierci" - film dokumentalny Przemysława Kaweńskiego [ROZMOWA] We wtorek (13 lutego) w szczecińskim Multikinie odbędzie się premiera pierwszego filmu dokumentalnego o podobozie obozu Ravensbrück w Königsberg in Neumark… » więcej 2024-02-14, godz. 00:37 Zuzanna Sejbuk w cyklu Juvenum Hortus w Willi Lentza [ROZMOWA] W cyklu JUVENUM HORTUS (Młody Ogród) w Willi Lentza wystąpiła szczecinianka Zuzanna Sejbuk. Koncert w był nagrodą instytucji kultury dla laureatki GRAND… » więcej
56789