Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Szczecińskie Chanuki jak zwykle odbyły się w siedzibie Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów. Fot. Małgorzata FRymus
Szczecińskie Chanuki jak zwykle odbyły się w siedzibie Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów. Fot. Małgorzata FRymus
Geneza Chanuki związana jest z wydarzeniami, które miały miejsce w Świątyni Jerozolimskiej 25. dnia miesiąca kislew 165 lub 164 p.n.e., kiedy władca Syrii i Palestyny, Antioch IV z hellenistycznej dynastii Seleucydów postanowił zmusić Żydów do porzucenia swych obyczajów, tradycji i wiary mojżeszowej i przyjęcia obyczajów greckich.

Władca złupił Świątynię, umieścił w niej greckie posągi, utworzył w niej miejsce kultu Zeusa i zbudował ołtarz. Działania Antiocha stały się przyczyną wybuchu powstania narodowowyzwoleńczego, zwanego powstaniem Machabeuszów.

W trzy lata po zbezczeszczeniu Świątyni przez Antiocha IV powstańcy zwyciężyli Seleucydów i zdobyli Jerozolimę i odzyskali Świątynię. Juda dokonał jej rytualnego oczyszczenia, ale odnaleziono tylko jeden dzban oliwy zabezpieczonej pieczęcią arcykapłana. Taka ilość powinna wystarczyć na utrzymanie w lampie płomienia tylko przez jeden dzień, ale płomień utrzymywał się aż przez osiem dni. Święto Chanuka upamiętnia owo wydarzenie.

Z Chanuką związany jest rytuał zapalania świateł, świec lub lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym chanukowym świeczniku. Płomień nie powinien się na nim palić krócej niż pół godziny dziennie. Pierwszego dnia po zachodzie słońca zapala się pierwszą świecę (lub lampkę) od lewej strony. Drugiego dnia dwie i później każdego dnia o jedną więcej, aż do dnia ósmego.

Szczecińskie Chanuki jak zwykle odbyły się w siedzibie Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów.
Szczecińskie Chanuki jak zwykle odbyły się w siedzibie Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów.
 

Zobacz także

2024-02-14, godz. 00:37 Zuzanna Sejbuk w cyklu Juvenum Hortus w Willi Lentza [ROZMOWA] W cyklu JUVENUM HORTUS (Młody Ogród) w Willi Lentza wystąpiła szczecinianka Zuzanna Sejbuk. Koncert w był nagrodą instytucji kultury dla laureatki GRAND… » więcej 2024-02-14, godz. 00:44 "Zwolnieni z teorii" - projekt młodzieży z IX LO w Szczecinie [ROZMOWA] Grupa uczennic z IX LO w Szczecinie, miłujących sztukę bierze udział w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". W związku z tym realizują projekt „Odsłońmy… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Z wizytą na Cmentarzu Centralnym - Wielka sława to żart w 100. rocznicę urodzin Jacka Nieżychowskiego. [RELACJA] 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Audiofeels - wracają do koncertowania. [ROZMOWA] Zespół Audiofeels po kilku latach przerwy powraca do koncertowanie i nawet nagrali nowa płytę. Zaczynają trasę koncertową od Szczecina, będzie można ich… » więcej 2024-02-05, godz. 18:02 Nowa płyta z muzyką teatralną Łukasza Górewicza. [ROZMOWA] W miniony piątek (2 lutego.2024) miała miejsce premiera płyty „The Soul Meetings” Łukasza Górewicza. Płyta dostępna w wersji cyfrowej m.in. Spotify… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Adrianna Szymańska jako KORA na scenie polskiego. [ROZMOWA} Na 10 lutego zaplanowano drugą premierę w tym roku kalendarzowym w Teatrze Polskim, na Scenie Kameralnej. Będzie to opowieść o liderce Manamu Korze Jackowskiej… » więcej 2024-02-04, godz. 15:40 „Don Diri Don” koncertował w Tajlandii [ROZMOWA] Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów śpiewaczych. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu. Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof… » więcej 2024-02-02, godz. 14:45 Marcin Świątkiewicz i Finnish Baroque Orchestra. Muzyczna uczta w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie… Perły muzyki dawnej w wykonaniu jednej z najlepszych orkiestr barokowych w Europie – Finnish Baroque Orchestra (FiBO). Fińscy mistrzowie zagrali 2 lutego 2024… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 „María de Buenos Aires" dzięki Krzysztofowi Meisingerowi po raz kolejny w Szczecinie [RELACJA] Operita Ástora Piazolli „María de Buenos Aires" miała premierę na scenie Willi Lentza. Nad całością czuwał Krzysztof Meisinger - jego jest kierownictwo… » więcej 2024-01-29, godz. 01:45 "María de Buenos Aires" w Szczecinie [ROZMOWA] "María de Buenos Aires" - taki tytuł nosi operita, która powstała w 1968 roku. Muzykę napisał genialny kompozytor, twórca ponad 750 tang, Ástor Piazolla… » więcej
678910