Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Ignacy Lisiecki – pianista gra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Stefana Asbury. Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia w Szczecinie]
Ignacy Lisiecki – pianista gra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Stefana Asbury. Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia w Szczecinie]
Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony w Łodzi w latach 20. ubiegłego stulecia, osiedlił się w Paryżu, gdzie szybko zrobił zawrotną karierę. Odbył także ważne tournée po Stanach Zjednoczonych, gdzie poznał m.in. Charliego Chaplina. Słynnemu aktorowi dedykował drugi Koncert Fortepianowy.

Nieznane i bardzo trudne dzieło zabrzmiało w piątek, 22 marca 2024 roku w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Kompozycję brawurowo wykonał polski pianista Ignacy Lisiecki od paru lat mieszkający w Japonii, gdzie piastuje zaszczytną funkcję dyrektora artystycznego słynnego Hakushu Hall Ensemble w Yanagawie.

Przy okazji trzeba podkreślić, że Artysta rejestrując Preludia fortepianowe Aleksandra Tansmana wziął udział w projekcie fonograficznym Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Sto na sto” (1918-2018), który uwzględniał selekcję stu najciekawszych dzieł muzyki polskiej ostatniego stulecia. W kompilacji wykorzystano archiwalne nagrania wybitnych, nieżyjących już polskich artystów, jak również nowe nagrania obecnie działających wykonawców oraz zespołów orkiestrowych z Polski. Również na zaproszenie PWM odbył trasę koncertową po najważniejszych japońskich miastach, m.in. Tokio, Osaka, Nagoya, Sapporo i Hiroshima, promując kompozycje polskich kompozytorów. Obok prezentacji utworów wygłosił serię wykładów dot. muzyki polskiej.

Koncertuje po obu stronach globu, m.in. w berlińskim Konzerthausie, Tokyo Opera City, Tokyo Metropolitan Theater, Tokyo Bunka Kaikan i Tokyo Sumida Triphony Hall. Współpracuje z czołowymi orkiestrami japońskimi m.in. z Tokyo Philharmonic Orchestra, Kyushu Symphony Orchestra oraz jako kameralista z legendarnym litewskim wiolonczelistą Davidem Geringasem, Aiko Noda – skrzypaczką Chicago Symphony Orchestra oraz z kwartetem smyczkowym Konzerthaus Berlin. Jest także regularnym gościem najlepszych sal koncertowych w Polsce, m.in. NOSPR w Katowicach i Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Ignacy Lisiecki jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował także w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze oraz dyrygenturę na tokijskim uniwersytecie Tokyo Music of Arts.

W Szczecinie swój wirtuozowski występ zakończył potrójnym bisem. Z Artystą grała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod batutą doskonałego brytyjskiego dyrygenta Stefana Ausbery.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z pianistą Ignacym Lisieckim
 

Zobacz także

2024-06-02, godz. 17:00 Otton z Bambergu 900 lat temu ochrzcił Pomorze. [ROZMOWA] Chrzest Pomorza w tym dzisiejszego Pomorza zachodniego miał miejsce 900 lat temu. Podjął się jej biskup Otton z Bambergu zwany również "Apostołem Pomorza"… » więcej 2024-06-02, godz. 21:44 II Festiwal Sztuk Uhuru rozpocznie się w Szczecinie [ROZMOWA] Już po raz drugi w Szczecinie odbędzie się Festiwal Sztuk Uhuru przygotowany przez Teatr Uhuru czyli młodzież szkół średnich i studencką działającą… » więcej 2024-06-02, godz. 14:45 Organy z 1930 roku zabrzmiały na inauguracji Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [POSŁUCHAJ, ZD… Organy w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako swój opus 754. Był to stosunkowo niewielki… » więcej 2024-05-27, godz. 19:25 "Artysta, który szanuje i kocha publiczność". Wiesław Ochman na VOICE and VILLAS w Szczecinie [ROZMOWA] Występował na największych scenach operowych i estradach świata - w mediolańskiej La Scali, przez 15 sezonów w nowojorskiej Metropolitan Opera, a także… » więcej 2024-05-27, godz. 21:09 Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Wokalny VOICE and VILLAS 2024 rozstrzygnięty [POSŁUCHAJ] Międzynarodowe jury przyznało w sobotę (25 maja) nagrody młodym śpiewakom operowym. Finał pierwszego Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS… » więcej 2024-05-27, godz. 01:00 Ze Współczesnego do Starego. Jakub Skrzywanek opuszcza Szczecin [ROZMOWA] Dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego przenosi się do Krakowa. Obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru. ędzie sprawował… » więcej 2024-05-27, godz. 20:18 „Architektura dialogu” na szczecińskim Westivalu [RELACJA] Miasto jest jednym z najbardziej skomplikowanym wynalazkiem człowieka, udoskonalanym już od ponad 10 000 lat. Żyjemy w przestrzeni, którą ukształtowały… » więcej 2024-05-27, godz. 20:40 Janusz Józefowicz przygotowuje spektakl "Polita" dla Teatru Polskiego [POSŁUCHAJ] Na 14 września w Teatrze Polskim planowana jest premiera spektaklu "Polita" w reżyserii Janusza Józefowicza z muzyką Janusza Sokłosy. "Polita" to widowisko… » więcej 2024-05-26, godz. 16:05 Marek Moś w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie | „Stojąc przed orkiestrą jestem bardziej rzeźbiarzem...” [ROZMOWA… Założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najlepszych kwartetów smyczkowych w Europie… » więcej 2024-05-26, godz. 16:15 Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2024 [ROZMOWA] W sobotę, 1 czerwca 2024 roku o godzinie 15.00, w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie (kościół tuż przy Bramie Portowej), po raz kolejny… » więcej
12345