Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Od czwartku byli działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane mogą starać się o tzw. świadczenie wyrównawcze.
Przysługuje ono tym działaczom opozycji, których renta bądź emerytura jest niższa niż 2400 złotych brutto.

Represje aparatu partyjnego i policji politycznej w Polsce Ludowej powodowały, że ludzie związani z opozycją bardzo często nie mogli wypracować sobie normalnych emerytur - mówi Andrzej Kropopek, były działacz Solidarności.

- Na to się składało, między innymi ta postawa decydentów, drugie - zamykanie ludzi, wyrzucanie ich z pracy, zamykanie czy internowanie, a nawet więzienia. Nie mieli oni wtedy możliwości przepracowania tego okresu składkowego. Później były te wilcze bilety, kiedy po wyjściu nawet nie mieli możliwości do pracy pójść, bo wszyscy inni bali się ich przyjąć - tłumaczy Kropopek.

Aby otrzymać świadczenie wyrównawcze dla byłych opozycjonistów trzeba złożyć stosowny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i mieć poświadczony status działacza opozycji - mówi Karol Jagielski, rzecznik ZUS w Szczecinie.

- Jeżeli osoba, opozycjonista antykomunistyczny lub osoba represjonowana z powodów politycznych złożą wniosek, to mogą uzyskać wyrównanie pod warunkiem, że emerytura, renta inwalidzka jest niższa od 2400 zł - tłumaczy Jagielski.

Wnioski można składać od czwartku w siedzibie ZUS-u, który wypłaca emeryturę bądź rentę.
- Później były te wilcze bilety, kiedy po wyjściu nawet nie mieli oni możliwości do pracy pójść, bo wszyscy inni bali się ich przyjąć - tłumaczy Kropopek.
- Mogą uzyskać wyrównanie pod warunkiem, że emerytura, renta inwalidzka jest niższa od 2400 zł - tłumaczy Jagielski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty