Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. To właśnie na to miasto w województwie łódzkim, w 1939 roku spadły pierwsze niemieckie bomby.
Podczas nalotu w tym mieście zginęło 1200 osób. Jak mówi Paweł Bendkowski, z Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, miasto padło ofiarą bombardowania Niemców, mimo że nie miało żadnego znaczenia strategicznego.

- Wieluń był miastem bez wojska, niebronionym. To był barbarzyński nalot - mówi Bendkowski.

Prezentowane będą także archiwalne materiały nagrane podczas bombardowania miasta.


Wieluń zbombardowano o 4.40. Westerplatte zaatakowano 5 minut później.

Z kolei w Mławie w województwie mazowieckim gościł prezydent Bronisław Komorowski. Mówił tam, że Polacy mają obowiązek pamiętać o heroizmie żołnierzy, ale i o rozpadzie państwa.

- Tu nikt nie szedł z bagnetem na czołgi żelazne. Tu były polskie bunkry, karabiny maszynowe, armaty, był też dzielny i dobrze wyszkolony żołnierz. Przeciwników zatrzymały pola minowe założone przez Polaków. Miejmy świadomość jednak, że wojna mławska była fragment szerszych zmagań, które świadczyły o naszej militarnej słabości - zauważył Komorowski.

Główne uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w niedzielę.
Jak mówi Paweł Bendkowski, z Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, miasto padło ofiarą bombardowania Niemców, mimo że nie miało żadnego znaczenia strategicznego.
Z kolei w Mławie w województwie mazowieckim gościł prezydent Bronisław Komorowski. Mówił tam, że Polacy mają obowiązek pamiętać o heroizmie żołnierzy, ale i o rozpadzie państwa.

Zobacz także

2013-12-08, godz. 20:33 Marsz weselny na dworcu PKP. Opera na Zamku promuje premierę [WIDEO] Chórzyści Opery dali krótki koncert w poczekalni dworca PKP, wywołując zdumienie i podziw słuchaczy. » więcej 2013-12-07, godz. 20:11 "Rzeźnia" w Stargardzie. Metalowcy na scenie domu kultury Koncert dla fanów ciężkiego brzmienia - 'Metalowa Rzeźnia' - odbywa się w sobotę w Stargardzie Szczecińskim. Występują zespoły z regionu. » więcej 2013-12-04, godz. 19:12 Zabytkowa koronka w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA] Cenna XIX-wieczna koronka z Francji trafiła do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zrobiona z lnianej nitki ozdoba należy do słynnych koronek z Alencon, które kilka lat temu zostały wpisane na listę światowego niematerialnego dziedzictwa… » więcej 2013-12-03, godz. 21:50 Turystyczna atrakcja i religijne wyzwanie. Pielgrzymkowy szlak gotowy Pielgrzymi szlak prowadzący do grobu św. Jakuba coraz lepiej oznaczony. W grudniu kończy się unijny projekt odbudowy Pomorskiej Drogi św. Jakuba. We wtorek w sejmiku zachodniopomorskim podsumowano 3-letni etap prac. » więcej 2013-12-03, godz. 16:42 Krew, siekiery i stryczek. Bubliczki kręcą kolejny teledysk [ZDJĘCIA, WIDEO] Ponura sceneria na prowincji i atmosfera niczym z filmów grozy - taki będzie najnowszy teledysk szczecińskiego zespołu Bubliczki. Klip będzie promował piosenkę 'Abò Mie Zabiją' z najnowszej płyty grupy - 'Trubalkan'. » więcej 2013-12-02, godz. 05:54 Szczecińska premiera "Fotografa z Auschwitz" w Radiu Szczecin Opowieści wyjątkowego świadka Wilhelma Brasse, który spędził aż 5 lat w obozie w Auschwitz, będzie można wysłuchać we wtorek w studiu S-1 Radia Szczecin. » więcej 2013-11-30, godz. 23:50 Koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej poprowadzi szczecińską orkiestrę Kompozycje Strawińskiego, Szostakowicza, Bacha czy Vivaldiego będzie można usłyszeć podczas wspólnego koncertu szczecińskiej orkiestry kameralnej Baltic Neopolis i pierwszego koncertmistrza Filharmonii Berlińskiej, Daniela Stabraw… » więcej 2013-11-30, godz. 19:42 Koncert pamięci Carla Loewe'go w 217. rocznicę urodzin „Carl Loewe In Memoriam” - to hasło dzisiejszego koncertu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, a także tytuł dzieła szczecińskiego kompozytora Zbigniewa Kozuby, dedykowane pamięci XIX-wiecznego kompozytora, organisty… » więcej 2013-11-29, godz. 20:24 Eksponaty z Centrum Nauki Kopernik w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO] Piłka zwieszona w powietrzu czy opadające w próżni przedmioty to niektóre z eksperymentów zaprezentowane w piątek przez pracowników Centrum Nauki Kopernik. » więcej 2013-11-29, godz. 14:38 Studenci Akademii Sztuki wyróżnieni Małgorzata Goliszewska, Lena Możejewska i Rafał Żarski z Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów oraz Kacper Trębacz z Wydziału Instrumentalnego wyróżnieni przez ministra. » więcej
476477478479480481482