Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W sobotę o 15 pod Pomnikiem Czynu Polaków zostaną odczytane wspomnienia świadków, którzy przeżyli bombardowanie Wielunia. To właśnie na to miasto w województwie łódzkim, w 1939 roku spadły pierwsze niemieckie bomby.
Podczas nalotu w tym mieście zginęło 1200 osób. Jak mówi Paweł Bendkowski, z Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, miasto padło ofiarą bombardowania Niemców, mimo że nie miało żadnego znaczenia strategicznego.

- Wieluń był miastem bez wojska, niebronionym. To był barbarzyński nalot - mówi Bendkowski.

Prezentowane będą także archiwalne materiały nagrane podczas bombardowania miasta.


Wieluń zbombardowano o 4.40. Westerplatte zaatakowano 5 minut później.

Z kolei w Mławie w województwie mazowieckim gościł prezydent Bronisław Komorowski. Mówił tam, że Polacy mają obowiązek pamiętać o heroizmie żołnierzy, ale i o rozpadzie państwa.

- Tu nikt nie szedł z bagnetem na czołgi żelazne. Tu były polskie bunkry, karabiny maszynowe, armaty, był też dzielny i dobrze wyszkolony żołnierz. Przeciwników zatrzymały pola minowe założone przez Polaków. Miejmy świadomość jednak, że wojna mławska była fragment szerszych zmagań, które świadczyły o naszej militarnej słabości - zauważył Komorowski.

Główne uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w niedzielę.
Jak mówi Paweł Bendkowski, z Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, miasto padło ofiarą bombardowania Niemców, mimo że nie miało żadnego znaczenia strategicznego.
Z kolei w Mławie w województwie mazowieckim gościł prezydent Bronisław Komorowski. Mówił tam, że Polacy mają obowiązek pamiętać o heroizmie żołnierzy, ale i o rozpadzie państwa.

Zobacz także

2013-10-25, godz. 18:19 Święto architektury w Szczecinie Westival Sztuki Architektury rozpoczął się w Szczecinie. W piątek o 19 w Trafostacji Sztuki zaplanowano otwarcie wystawy głównej. » więcej 2013-10-24, godz. 14:08 Ośmioro pasjonatów dostało szansę gry w teatrze Osiem osób przeszło casting na aktora szczecińskiego Teatru NIE MA. Ochotnicy musieli przedstawić własną interpretację fragmentów książek i wierszy. Dodatkowo każdy z nich musiał mieć to "coś". » więcej 2013-10-24, godz. 07:09 Na spektakl do Bramy Portowej? "To byłoby spełnienie marzeń" Brama Portowa dla artystów - szczecińskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, prowadzące Teatr Kameralny, złożyło wniosek o bezprzetargowe wydzierżawienie zabytku. » więcej 2013-10-23, godz. 20:10 Co skłania młodych do buntu? Lekcja historii w Muzeum [ZDJĘCIA] "Bunt. Reaktywacja" - lekcję historii pod takim hasłem poprowadzili szczecińscy liderzy organizacji opozycyjnych z lat 80. W spotkaniu w Muzeum Narodowym w Szczecinie wzięła udział ponad setka uczniów z regionu. » więcej 2013-10-23, godz. 16:25 Masz głos? Możesz zapisać się do chóru Rusza nabór do Chóru Akademickiego Profesora Szyrockiego w Szczecinie. » więcej 2013-10-23, godz. 10:39 Przymusowa przerwa w Teatrze przy Krypcie Cztery ostatnie przedstawienia, a później przerwa do przyszłego roku. Teatr przy Krypcie w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie musi się na razie wyprowadzić ze swojej siedziby, bo rusza remont skrzydła północnego zabytku. Potrwa… » więcej 2013-10-23, godz. 07:05 Poznaliśmy najlepsze filmy dokumentART-u Filmy "Maria" Claudiu Mitcu z Rumunii i "American Dreamer" Thomasa Haleya z Francji to zwycięzcy tegorocznego dokumentART-u. » więcej 2013-10-22, godz. 19:33 Nowa siedziba SARP. W sam raz na początek Westivalu Szczecińscy architekci poprowadzą własną galerię sztuki. Jej otwarcie już w najbliższy piątek. Wtedy w Szczecinie ruszy siódma edycja Westivalu - Sztuki Architektury. » więcej 2013-10-22, godz. 17:13 "Szczecin ma prawdziwy skarb. To Krystyna Łyczywek" [WIDEO] Nestorka szczecińskich fotografików, Krystyna Łyczywek uhonorowana najwyższym odznaczeniem nadawanym przez państwo francuskie. Order Legii Honorowej wręczył jej we wtorek ambasador Francji. » więcej 2013-10-22, godz. 07:09 Szczecinianka z Orderem Legii Honorowej Krystyna Łyczywek odbierze we wtorek najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. » więcej
504505506507508509510