Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Sam Marszałek Pizdudski, czyli Piotr Markowski, zapewnia, że nie zamierza obrażać czyichkolwiek uczuć. Fot. Archiwum M. Markowski.
Sam Marszałek Pizdudski, czyli Piotr Markowski, zapewnia, że nie zamierza obrażać czyichkolwiek uczuć. Fot. Archiwum M. Markowski.
Działacze organizacji patriotycznych oburzeni koncertem, który ma się odbyć w niedzielę w jednym ze szczecińskich klubów. Dzień przed Świętem Niepodległości zaplanowano występ muzyka o pseudonimie Marszałek Pizdudski.
Według członków Ruchu Narodowego koncert Marszałka Pizdudskiego, zwłaszcza w tym terminie, to prowokacja i kpina z wartości patriotycznych. - Są pewne granice prowokacji, a ten występ je przekracza. Rozumiem środowiska lewicowe, ale to jest niesmaczne - ocenia Sylwester Chruszcz z Ruchu.

W opinii historyka, doktora Macieja Czerwińskiego, pseudonim artysty oraz data koncertu faktycznie przekraczają granice dobrego smaku. Zaznacza jednak, że muzyk prowokuje tylko po to, aby zwrócić uwagę słuchaczy, a nie kogoś obrazić. - To swoisty, wulgarny sposób promocji.

Sam Marszałek Pizdudski, czyli Piotr Markowski, zapewnia, że nie zamierza obrażać czyichkolwiek uczuć. Dodaje też, że jego pseudonim trzeba traktować z dystansem, a w swoich piosenkach nie porusza tematów związanych z historią Polski.

Jak możemy przeczytać w internecie, "Marszałek Pizdudski przedstawia się jako jedyny pełnoprawny reprezentant powołanego przez siebie do życia gatunku blus-kantry-pank - połączenia śmiałej idei one man band, czyli człowieka-orkiestry, korzeni bluesa i country, czyli amerykańskich gitarzysto-wokalistów z początku ubiegłego stulecia i bezkompromisowego podejścia do materii twórczej, właściwego punk rockowi". Jego liryki to "opowieści o ciemnych stronach miasta", które są pełne "wulgaryzmów, brutalnych prawd o życiu i śmierci, ale i tęsknoty za minionymi latami i utraconą miłością".

Na co dzień Markowski występuje w szczecińskim zespole Vespa grającym mieszkankę muzyki ska i swingu.
Relacja Jarosława Gowina.

Zobacz także

2011-03-25, godz. 07:40 Teatr Współczesny w Szczecinie ma 35 lat Z tej to okazji w odbędzie się dziś premiera "Ożenku" Mikołaja Gogola w reżyserii Justyny Celedy. » więcej 2011-03-24, godz. 14:26 Początek Festiwalu 13 sphere Blisko dwumetrowa żarówka, ważąca niemal 40 kilogramów rozświetli budynek Klubu 13 Muz w Szczecinie. » więcej 2011-03-22, godz. 11:51 Artyści piszą do prezydenta Krzystka Szczecińscy artyści sprzeciwiają się nowym zasadom przyznawania Nagrody Artystycznej Prezydenta. » więcej 2011-03-22, godz. 09:01 Grzegorz Turnau śpiewał o wiośnie [WIDEO] Grzegorz Turnau poprowadził w poniedziałek w klubie Royal Jazz Klub warsztaty autorskie. » więcej 2011-03-21, godz. 15:48 Zamiast słuchać lekcji, słuchali wierszy Uczniowie jednej ze szczecińskich szkół pierwszy dzień wiosny powitali w Książnicy Pomorskiej na "Wagarach z poezją". » więcej 2011-03-21, godz. 08:10 Szczecin: Bezpłatne warsztaty z Grzegorzem Turnauem Grzegorz Turnau poprowadzi dziś warsztaty autorskie ramach cyklu Yamaha Workshops w Szczecinie. » więcej 2011-03-21, godz. 08:07 Szczecin: Wagary z poezją w Książnicy Pomorskiej W związku z obchodami roku Czesława Miłosza, literackim daniem głównym będą wiersze noblisty - zapowiadają organizatorzy. » więcej 2011-03-18, godz. 12:27 Wystawa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w magistracie Obrazy i fotografie wykonane przez seniorów - studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku można oglądać w Galerii Prezydenckiej w Urzędzie Miasta Szczecin. » więcej 2011-03-18, godz. 11:15 Ponad 20 artystów na szczecińskie Juwenalia Grubson, Pezet, Habakuk i Strachy na Lachy to tylko niektóre z zespołów, jakie zagrają dla szczecińskich studentów w czasie tegorocznych Juwenaliów. » więcej 2011-03-18, godz. 10:33 "Mity Kołobrzegu. Propaganda w służbie wojny i pokoju" To temat konferencji popularno-naukowej, która rozpoczęła się w Kołobrzegu, w ramach obchodów 66. rocznicy Walk o to miasto. » więcej
617618619620621622623