Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Teatr Kameralny, prowadzony przez Przyjaciół Sztuki, będzie miał wreszcie własną scenę. Przeniesie się do Bramy Portowej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Teatr Kameralny, prowadzony przez Przyjaciół Sztuki, będzie miał wreszcie własną scenę. Przeniesie się do Bramy Portowej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Teatr Kameralny, prowadzony przez Szczecińskie Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuki, będzie miał własną scenę. Przeniesie się do Bramy Portowej.
O sprawie informowaliśmy jako pierwsi. Stowarzyszenie jako jedyne ubiegało się o przejęcie Bramy na swoją siedzibę.

- Decyzję podjęło kolegium prezydenckie - informuje Tomasz Owsik-Kozłowski z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych. - Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuki od lat prowadzi działalność kulturalną, a wciąż nie ma swojego miejsca. Szczegóły dotyczące podpisania umowy, tj. terminy czy ewentualne stawki, będą ustalane na mocy negocjacji.

Teatr Kameralny do tej pory nie miał własnej siedziby. Wynajmował pomieszczenia m.in. w kamienicy przy pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie.

Dyrektor artystyczny teatru, aktor Michał Janicki, o decyzji dowiedział się od nas. Zapewnia, że stowarzyszenie zna stan obiektu i będzie mieć pieniądze na jego adaptację.

- Spędziliśmy tam kilka dni i sprawdziliśmy, czy teatrowi nie będzie przeszkadzał hałas uliczny - mówi Janicki. - Mury są na tyle grube, że odcinają szum ulicy. Jest jeden tramwaj, który bardzo blisko przejeżdża i delikatnie wprawia w drżenie.

Ten problem ma rozwiązać dodatkowa ścianka izolująca hałasy. Brama Portowa ma służyć nie tylko jako scena Teatru Kameralnego, ale także jako miejsce wystaw.

Stowarzyszenie chciałoby wystawić pierwszy spektakl w maju przyszłego roku.

Do sierpnia tego roku w Bramie Portowej mieścił się sklep Cepelii. Po 38 latach działalności został zamknięty.
Relacja Andrzeja Kutysa.

Zobacz także

2013-10-08, godz. 11:51 Wspominają pierwszego polskiego prezydenta Szczecina We wtorek mija 20 lat od śmierci Piotra Zaremby - pierwszego polskiego prezydenta Szczecina. » więcej 2013-10-07, godz. 07:34 Łódka z pnia drzewa. Ma 700 lat Szczecińscy muzealnicy skończyli remontować XIII-wieczną dłubankę, czyli łódkę zrobioną z jednego pnia drzewa. » więcej 2013-10-07, godz. 07:11 Mroczny bohater z Twin Peaks na deskach Współczesnego Za nami pierwsza w tym sezonie premiera na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. To "Diabeł" - przedstawienie, do którego oryginalny scenariusz napisał, a potem go wyreżyserował Radek Rychcik. » więcej 2013-10-06, godz. 13:07 Dla kogo Nike? Szczecinianka w jury Szczecinianka zdecyduje, kto dostanie jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce. » więcej 2013-10-06, godz. 11:08 Propozycja opery dla dzieci. Premiera była udana "Bajki ci opowiem" to najnowsza propozycja szczecińskiej Opery na Zamku adresowana do najmłodszych widzów. » więcej 2013-10-05, godz. 18:14 Modelowy PGR na wystawie w Kołbaczu Pokazowy PGR, gdzie pracowali naukowcy i oborowi można zobaczyć na wystawie w Kołbaczu. W dawnym opactwie cystersów rozpoczyna się cykl wydarzeń kulturalnych "Cienie zapomnianych kultur". » więcej 2013-10-04, godz. 17:05 Znamy kandydatów do Bursztynowych pierścieni Sześciu aktorów i pięć przedstawień nominowanych w kolejnej edycji "Bursztynowych pierścieni". » więcej 2013-10-04, godz. 12:26 Chór Don Diri Don zdobył Brazylię Szczeciński chór dziecięcy Don Diri Don podbił serca Brazylijczyków. Młodzi śpiewacy wrócili właśnie z trzytygodniowego tournée. Brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Cabo Frio. » więcej 2013-10-03, godz. 17:51 Znacząca europejska kolekcja w Muzeum Narodowym Po blisko 70 latach kolejna część kolekcji Dornów powróciła do szczecińskiego Muzeum Narodowego. » więcej 2013-10-02, godz. 21:27 Heliodor Sztark ma swoją tablicę w Szczecinie [ZDJĘCIA] Tablicę pamiątkową na ścianie kamienicy, w której mieszkał konsul II Rzeczypospolitej, odsłoniła jego wnuczka, Sylwia Wierzbicka. » więcej
508509510511512513514