Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Teatr Kameralny, prowadzony przez Przyjaciół Sztuki, będzie miał wreszcie własną scenę. Przeniesie się do Bramy Portowej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Teatr Kameralny, prowadzony przez Przyjaciół Sztuki, będzie miał wreszcie własną scenę. Przeniesie się do Bramy Portowej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Teatr Kameralny, prowadzony przez Szczecińskie Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuki, będzie miał własną scenę. Przeniesie się do Bramy Portowej.
O sprawie informowaliśmy jako pierwsi. Stowarzyszenie jako jedyne ubiegało się o przejęcie Bramy na swoją siedzibę.

- Decyzję podjęło kolegium prezydenckie - informuje Tomasz Owsik-Kozłowski z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych. - Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuki od lat prowadzi działalność kulturalną, a wciąż nie ma swojego miejsca. Szczegóły dotyczące podpisania umowy, tj. terminy czy ewentualne stawki, będą ustalane na mocy negocjacji.

Teatr Kameralny do tej pory nie miał własnej siedziby. Wynajmował pomieszczenia m.in. w kamienicy przy pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie.

Dyrektor artystyczny teatru, aktor Michał Janicki, o decyzji dowiedział się od nas. Zapewnia, że stowarzyszenie zna stan obiektu i będzie mieć pieniądze na jego adaptację.

- Spędziliśmy tam kilka dni i sprawdziliśmy, czy teatrowi nie będzie przeszkadzał hałas uliczny - mówi Janicki. - Mury są na tyle grube, że odcinają szum ulicy. Jest jeden tramwaj, który bardzo blisko przejeżdża i delikatnie wprawia w drżenie.

Ten problem ma rozwiązać dodatkowa ścianka izolująca hałasy. Brama Portowa ma służyć nie tylko jako scena Teatru Kameralnego, ale także jako miejsce wystaw.

Stowarzyszenie chciałoby wystawić pierwszy spektakl w maju przyszłego roku.

Do sierpnia tego roku w Bramie Portowej mieścił się sklep Cepelii. Po 38 latach działalności został zamknięty.
Relacja Andrzeja Kutysa.

Zobacz także

2013-04-11, godz. 10:24 Miecz jak z "Gladiatora" w małej wsi Miecz rzymskich legionistów odkryli szczecińscy archeolodzy na cmentarzu w Czelinie. To tzw. gladius. Badacze znaleźli go w jednym z grobów wojowników tzw. grupy lubuskiej. To kultura, którą naukowcy ze Szczecina dopiero próbują … » więcej 2013-04-10, godz. 13:59 DokumentART czeka na filmy dokumentalistów Rozpoczął się nabór na konkursy 22. Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Szczecinie. » więcej 2013-04-10, godz. 08:29 "Echa Katynia" w 13 Muzach 4. przegląd filmowy „Echa Katynia' rozpoczyna się w środę w Klubie 13 Muz. Organizatorem festiwalu jest Instytut Pamięci Narodowej. » więcej 2013-04-10, godz. 07:22 Chce odtworzyć średniowieczny instrument Szczecinianin Stanisław Mazurek chce odtworzyć średniowieczną giternę. Instrument znaleziono w Elblągu. Szacuje się, że pochodzi z XII wieku. » więcej 2013-04-09, godz. 17:49 Jaki jest Kazachstan? Ma wiele twarzy Współczesne oblicze Kazachstanu i jego mieszkańców oraz rzeczywistość kraju, w którym na co dzień mieszają się ze sobą nowoczesność i tradycja - to wszystko można zobaczyć na wystawie fotograficznej 'Kazachstan o wielu twarzach'… » więcej 2013-04-07, godz. 23:05 Raper śpiewa o Bogu Przez 5 lat niemal codziennie palił marihuanę. Kradł i okłamywał najbliższych. Jako 17-latek nawrócił się i dziś rapuje o Bogu. 'Arkadio' dał koncert w szczecińskim kościele na Pogodnie w niedzielny wieczór. » więcej 2013-04-06, godz. 14:21 Rock&rollowy Dr Misio w Radiu Szczecin [WYWIAD] Arkadiusz Jakubik - aktor teatralny, filmowy i wokalista - oraz basista Mario Matysek byli gośćmi Radioaktywnej Soboty. Wieczorem ich rock&rollowa formacja Dr Misio zagra w szczecińskim klubie. » więcej 2013-04-05, godz. 16:27 "Szczecinianie byli najoryginalniejsi" [ZDJĘCIA] To szczecinianie przygotują wystawę w Centrum Dialogu „Przełomy'. Ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu na opracowanie koncepcji wizualnej w budowanym oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie na pl. Solidarności. » więcej 2013-04-05, godz. 13:28 Konkurs na najlepszą książkę polskiej autorki Osiem pisarek walczy o nagrodę literacką Gryfia - to finalistki ogólnopolskiego plebiscytu, które wyłoniła kapituła znawców literatury. » więcej 2013-04-04, godz. 16:22 Ma fanów na całym świecie Historia 'Junaka' - najsłynniejszego szczecińskiego motocykla - doczekała się swojej kolejnej opowieści. Napisał ją znany szczeciński kolekcjoner i miłośnik miasta Aleksy Pawlak. » więcej
517518519520521522523