Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Teatr Kameralny, prowadzony przez Przyjaciół Sztuki, będzie miał wreszcie własną scenę. Przeniesie się do Bramy Portowej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Teatr Kameralny, prowadzony przez Przyjaciół Sztuki, będzie miał wreszcie własną scenę. Przeniesie się do Bramy Portowej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Teatr Kameralny, prowadzony przez Szczecińskie Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuki, będzie miał własną scenę. Przeniesie się do Bramy Portowej.
O sprawie informowaliśmy jako pierwsi. Stowarzyszenie jako jedyne ubiegało się o przejęcie Bramy na swoją siedzibę.

- Decyzję podjęło kolegium prezydenckie - informuje Tomasz Owsik-Kozłowski z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych. - Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuki od lat prowadzi działalność kulturalną, a wciąż nie ma swojego miejsca. Szczegóły dotyczące podpisania umowy, tj. terminy czy ewentualne stawki, będą ustalane na mocy negocjacji.

Teatr Kameralny do tej pory nie miał własnej siedziby. Wynajmował pomieszczenia m.in. w kamienicy przy pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie.

Dyrektor artystyczny teatru, aktor Michał Janicki, o decyzji dowiedział się od nas. Zapewnia, że stowarzyszenie zna stan obiektu i będzie mieć pieniądze na jego adaptację.

- Spędziliśmy tam kilka dni i sprawdziliśmy, czy teatrowi nie będzie przeszkadzał hałas uliczny - mówi Janicki. - Mury są na tyle grube, że odcinają szum ulicy. Jest jeden tramwaj, który bardzo blisko przejeżdża i delikatnie wprawia w drżenie.

Ten problem ma rozwiązać dodatkowa ścianka izolująca hałasy. Brama Portowa ma służyć nie tylko jako scena Teatru Kameralnego, ale także jako miejsce wystaw.

Stowarzyszenie chciałoby wystawić pierwszy spektakl w maju przyszłego roku.

Do sierpnia tego roku w Bramie Portowej mieścił się sklep Cepelii. Po 38 latach działalności został zamknięty.
Relacja Andrzeja Kutysa.

Zobacz także

2011-11-22, godz. 08:04 Nie ma pieniędzy na "Pogranicza" Szczecińskie "Pogranicza" w tym roku się już nie ukażą. Na wydanie kolejnego numeru literackiego dwumiesięcznika zabrakło 20 tysięcy złotych. » więcej 2011-11-22, godz. 07:35 Szczecinianie napiszą muzykę do ekranizacji komiksu? Szczecińscy muzycy mają szansę na współtworzenie ścieżki dźwiękowej do nowego polskiego filmu. » więcej 2011-11-21, godz. 14:35 Nowa inicjatywa aktorów w Teatrze Polskim Premierą "Wszystko o mężczyznach" Miro Gavrana rozpoczyna działalność dziś w Szczecinie nowa inicjatywa aktorska - Scena Poniedziałek. » więcej 2011-11-20, godz. 17:23 Studenci zachęcają do radiowej przygody Studencka rozgłośnia ArcyRadio poszukuje chętnych do współpracy. » więcej 2011-11-19, godz. 11:36 Debata z ks. Bonieckim bez dziennikarzy "Prawda w oczy kole? Miejsce prawdy życiu człowieka" to tytuł dwudniowej debaty w której udział biorą ks. Adam Boniecki oraz o. Ludwik Wiśniewski i prof. Ryszard Bugaj. » więcej 2011-11-19, godz. 11:11 Czy opłaca się myśleć o człowieku w architekturze? Pokazem filmu "Barcelona" szczecińskiego reżysera Andrzeja Fadera zakończy się w 13 Muzach festiwal architektoniczny Westival - Sztuka Architektury. » więcej 2011-11-19, godz. 08:58 Szczecin: Koncert TGD w Zaduszki Akademickie Zespół Trzecia Godzina Dnia zaśpiewa dziś w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa. To główny punkt Zaduszek Akademickich, które co roku odbywają się u szczecińskich chrystusowców. » więcej 2011-11-18, godz. 15:27 Prawda w oczy kole - debata z ks. Bonieckim w Zamku Ks. Adam Boniecki, o. Ludwik Wiśniewski, prof. Ryszard Bugaj to niektórzy goście dwudniowej debaty "Prawda w oczy kole? Miejsce prawdy życiu człowieka", która rozpocznie się dziś o 18 w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2011-11-18, godz. 14:08 Cenne klejnoty w Muzeum Narodowym Jedna z najcenniejszych kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie ponownie będzie dostępna dla zwiedzających. » więcej 2011-11-18, godz. 07:37 4 tysiące filmów na DVD czeka na właścicieli "Filmodajnia pod Sukniami" to projekt ratujący największą, szczecińską kolekcję filmów na DVD, a wśród nich dzieła wybitnych reżyserów takich, jak Polański, Bergman, Fellini czy Kieślowski. » więcej
602603604605606607608