Historia Chrystusa od narodzin przez drogę krzyżową do zmartwychwstania opowiedziana kolędami – takie misterium kolędowe przygotował w tym roku chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Premiera "Betlehem Polskiego" Wojciecha Błażejczyka odbyła się w sobotni wieczór w szczecińskiej katedrze.
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT już od 30 lat w okresie karnawału zaprasza mieszkańców na śpiewanie kolęd. Tym razem zaprezentował utwór młodego kompozytora.
„Betlehem Polskie” Wojciecha Błażejczyka to zestawienie ludowych tekstów kolęd i pastorałek z etniczną muzyką Bliskiego Wschodu oraz wizualizacjami.
- Połączenie różnych kultur i tradycji było ciekawym i zarazem udanym eksperymentem muzycznym – przyznawali szczecinianie, którzy przyszli na koncert.
Z prawykonania swojego utworu zadowolony był także kompozytor.
- Cieszę się ze współpracy z CHAPS. To bardzo zaangażowany i ambitny zespół. Jestem szczęśliwy, zwłaszcza, że udało im się to przygotować w dość krótkim czasie – mówił Błażejczyk.
- Cieszę się ze współpracy z CHAPS. To bardzo zaangażowany i ambitny zespół. Jestem szczęśliwy, zwłaszcza, że udało im się to przygotować w dość krótkim czasie – mówił Błażejczyk.
Misterium kolędowe w wykonaniu chóru poprowadził dyrygent Szymon Wyrzykowski. - To skomplikowany, ale piękny utwór – przyznał po premierze. - Wojciech Błażejczyk przeprowadził nas od narodzenia Chrystusa, poprzez krzyż do zmartwychwstania, korzystając tylko z tekstów kolędowych.
CHAPS istnieje od 60 lat. Najpierw działał przy Politechnice Szczecińskiej, a obecnie przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Śpiewa największe dzieła chóralistyki polskiej i światowej.
Zobacz także
2013-10-02, godz. 07:35
Jak zmienia się Szczecin? Tam można to zobaczyć
Charakterystyczne punkty Szczecina - wczoraj i dziś. Powstała strona internetowa, na której możemy zobaczyć przemiany w centrum miasta na przestrzeni lat.
» więcej
2013-10-02, godz. 07:20
Sukces szczecińskiego fotografika
Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej FIAP przyznała Cezaremu Dubielowi tytuł "wybitnego artysty".
» więcej
2013-10-01, godz. 16:02
Była jedna galeria, teraz będzie inna
Galeria zastępuje galerię. Na placu Orła Białego w Szczecinie, w miejscu gdzie jeszcze kilka miesięcy temu swoją siedzibę miała Odra ZOO, powstaje kolejna galeria. Poprzednia musiała się wynieść, bo mieszkańcy skarżyli się na…
» więcej
2013-09-29, godz. 14:01
Zrobić dzieło sztuki ze śmieci? Oni to potrafią
Sofa ze starych opon, dywan z reklamówek oraz meble z palet, czyli "Ładne umeblowanko".
» więcej
2013-09-29, godz. 09:58
Studenci Akademii Sztuki meblują Szczecin
Studenci pokażą zaprojektowane i wykonane przez siebie meble oraz przedmioty codziennego użytku przy zabytkowej fontannie na placu Orła Białego. Nauczą też, jak z odpadów przygotować ciekawe ozdoby.
» więcej
2013-09-27, godz. 22:08
Pasjonaci rozpoczęli sezon. Bilety - co łaska
Aktorzy szczecińskiego Teatru Nie Ma wystawili inauguracyjny spektakl "Droga Pani Heleno".
» więcej
2013-09-27, godz. 16:45
Filharmonicy zagrają dla „Wujka Marczyka”
Koncert poświęcony pamięci wieloletniego dyrektora i kierownika artystycznego Filharmonii Szczecińskiej - Stefana Marczyka odbędzie się w piątek wieczorem.
» więcej
2013-09-27, godz. 13:46
Studenckie Asy w Akademii Sztuki
Najlepsi studenci Akademii Sztuki z kierunku Multimedia pokazali w czwartek swoje prace w Zonie Sztuki Aktualnej. To galeria należąca do uczelni.
» więcej
2013-09-26, godz. 21:33
After Blues zagrał w radiowym studiu S-1 [ZDJĘCIA, WIDEO]
Szczeciński duet After Blues zagrał w czwartek wieczorem w studiu koncertowym Radia Szczecin. Koncert promujący najnowszą płytę zespołu - "Proszę bardzo" transmitowaliśmy na naszej antenie oraz stronie internetowej.
» więcej
2013-09-25, godz. 23:52
Duet, który brzmi jak trio. After Blues w radiowym S-1 [ZDJĘCIA]
Szczeciński duet After Blues zagra w czwartek wieczorem w studiu koncertowym Radia Szczecin. Koncert promujący najnowszą płytę zespołu - "Proszę bardzo" będziemy transmitować na naszej antenie oraz stronie internetowej.
» więcej