"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.
Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.
Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.
Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Zobacz także
2014-01-18, godz. 13:22
Organizatorzy zdradzają, kto odciśnie dłonie w Alei Gwiazd
Za oknem zima, Międzyzdroje jednak już myślą o lecie. Znamy już artystów, którzy w tym roku odcisną swoje dłonie w Alei Gwiazd.
» więcej
2014-01-16, godz. 23:29
To oni powalczą o Oscary. Akademia ogłosiła nominacje [WIDEO]
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych nagród Oscara.
» więcej
2014-01-16, godz. 16:40
Studenci chcą pomóc seniorom. Organizują charytatywny spektakl
Szczecińscy studenci będą zbierać pieniądze dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Romera w Szczecinie. Zbiórce będzie towarzyszył spektakl pt. "Siedem grzechów miejskich".
» więcej
2014-01-16, godz. 07:23
Startuje wyścig po Oscary. Kto powalczy o statuetkę?
Zbliża się ceremonia rozdania nagród amerykańskiego przemysłu filmowego za 2014 rok. Po południu polskiego czasu poznamy nominacje.
» więcej
2014-01-15, godz. 11:56
Krzysztof Meisinger w Radiu Szczecin [WIDEO]
Jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów Krzysztof Meisinger był w środę gościem audycji "Moje miasto moja muzyka".
» więcej
2014-01-13, godz. 08:28
Przedsmak Oskarów. Złote Globy rozdane
"Zniewolony" to najlepszy film według komisji konkursowej, która w tym roku przyznała Złote Globy.
» więcej
2014-01-09, godz. 21:07
POKOLENIA - czyli twórczość ojca i syna
Prace zmarłego w 1991 roku Tadeusza Eysymonta i jego syna Jarosława można oglądać od dziś w Książnicy Pomorskiej. To kilkadziesiąt rysunków, kolaży i obrazów.
» więcej
2014-01-09, godz. 20:09
Akustyczeń w Radiu Szczecin. Zaśpiewał Robert Kasprzycki [ZDJĘCIA, WIDEO]
Robert Kasprzycki wystąpił w czwartek wieczorem w studiu koncertowym Radia Szczecin. Autor piosenki "Niebo do wynajęcia" zagrał m.in. utwory z niewydanego jeszcze albumu "Tristessa".
» więcej
2014-01-08, godz. 18:03
Może zawojują Europę. Na razie zagrają w Rockerze
Młody szczeciński rockowy zespół Namy wystąpi w środę w klubie Rocker. To będzie koncert w ramach festiwalu Akustyczeń.
» więcej
2014-01-08, godz. 17:43
Kłopoty Trafostacji Sztuki. "Za mało pieniędzy z miejskiej kasy"
Pieniądze z miejskiej kasy nie wystarczą nawet na utrzymanie budynku Trafostacji i pensje - takie informacje przedstawili na posiedzeniu radnych komisji kultury, zarządcy nowej szczecińskiej galerii sztuki.
» więcej