Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2013-06-01, godz. 16:07 Pracownicy Muzeum rozwiewali wątpliwości dzieci Czy podróż karetą jest wygodniejsza od tej na wielbłądzie? A może lepszym środkiem transportu jest statek? Te wątpliwości rozwiewali w sobotę pracownicy szczecińskiego Muzeum Narodowego. » więcej 2013-06-01, godz. 11:07 Dni Kultury Ukraińskiej z dziećmi w roli głównej Zabawy z klaunami, konkursy z nagrodami, wata cukrowa to tylko niektóre atrakcje przygotowane na sobotni Dzień Dziecka w ramach 17. Dni Kultury Ukraińskiej w Szczecinie. » więcej 2013-06-01, godz. 09:55 Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie w Szczecinie Porannym spotkaniem w Ogrodzie Ciszy i Medytacji w Szczecinie Zdrojach rozpoczną się 9. Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie. » więcej 2013-05-31, godz. 16:00 Liskowacki z prestiżową nagrodą Artur Daniel Liskowacki wyróżniony prestiżową nagrodą kanadyjskiej Fundacji. » więcej 2013-05-31, godz. 14:51 Muzyczne atrakcje na Dni Polic Zakopower, Wilki, Kamil Bednarek i Video. To wykonawcy, których będzie można usłyszeć na rozpoczynających się dziś Dniach Polic. » więcej 2013-05-31, godz. 08:08 Me.Ba po raz trzeci w Szczecinie [ZDJĘCIA, PROGRAM] W tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Me.Ba usłyszymy artystów jazzowych z Włoch, Łotwy, Niemiec i Polski. » więcej 2013-05-30, godz. 10:15 Urodziny BNO i CHAPS: Owacje na stojąco Blisko 2 tysiące osób przyszło na urodzinowy koncert Balitc Neopolis Orkiestry i Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT, który w środę odbył się w szczecińskim Teatrze Letnim. » więcej 2013-05-29, godz. 19:06 Urodziny z Gershwinem w Teatrze Letnim Wspólne urodziny 60. i 5. obchodzą dwa szczecińskie zespoły muzyczne: Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej i Baltic Neopolis Orchestra. » więcej 2013-05-29, godz. 12:26 "Powrót" Kiljańskiego po ośmiu latach [WYWIAD] Wokalista Krzysztof Kiljański był gościem środowej audycji 'Moje miasto, moja muzyka'. » więcej 2013-05-29, godz. 08:37 Utalentowana szczecinianka fotografuje dla Vogue 'A Glimpse at Photo Vouge' to tytuł wystawy podczas której będzie można zobaczyć zdjęcia 22-letniej Sonii Szóstak ze Szczecina. Szczecinianka zaprezentuje 13 czerwca w Mediolanie fotografie przygotowane dla włoskiej edycji magazynu… » więcej
505506507508509510511