"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.
Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.
Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.
Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Zobacz także
2013-08-16, godz. 19:08
„Muzyka naszych czasów” w Trzęsaczu
Słynny kompozytor Krzysztof Penderecki i jego Europejskie Centrum Muzyki w Trzęsaczu. W piątek odbędzie się tam kolejny koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum.
» więcej
2013-08-16, godz. 07:41
Dźwięki folku morskiego płyną ze sceny [ZDJĘCIA]
Szanty pod żaglami, rejsy statkami, a także morski folk oraz parada jednostek - w Świnoujściu trwa żeglarska impreza Sail Świnoujście. Nad morzem jest też ekipa Radia Szczecin, która nadaje ze specjalnego studia terenowego.
» więcej
2013-08-15, godz. 16:51
Za nimi sensacja, teraz czas na dokument
Filmowcy ze szczecińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku montują kolejny film. Seniorzy pracują właśnie nad dokumentem o Przystanku Woodstock. Ekipa ma już na swoim koncie fabułę "Szpinak z wody", który był pokazywany w Szczecini…
» więcej
2013-08-14, godz. 15:07
Prawdziwie muzyczna aleja otwarta
Promenada Partytur oficjalnie otwarta w Trzęsaczu. To deptak z mozaiką, która przedstawia fragment utworu szczecińskiego kompozytora Marka Jasińskiego - pierwszego laureata Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych.
» więcej
2013-08-14, godz. 13:26
Miłość, układy i skorumpowani urzędnicy
Pokazy filmów "Dziewczyna z szafy" Bodo Koxa i "Układ zamknięty" Ryszarda Bugajskiego, a potem spotkania z aktorami i reżyserami - to atrakcje, które w środę czekają na uczestników 40. Ińskiego Lata Filmowego.
» więcej
2013-08-13, godz. 20:07
Folklor całego świata zawitał do Kołobrzegu [ZDJĘCIA]
Ludowe pieśni z Brazylii i Indonezji, tradycyjne tańce oraz skoczne ukraińskie rytmy - to tylko niektóre atrakcje festiwalu Interfolk, który we wtorek ruszył w Kołobrzegu.
» więcej
2013-08-13, godz. 13:03
Dzieła młodych polskich reżyserów w Ińsku
Dzieje miłości kobiety w średnim wieku i dużo młodszego studenta z Algierii - to historia "Zaślepionej" Katarzyny Klimkiewicz. Film o miłości, namiętności i uprzedzeniach będzie można zobaczyć we wtorek na 40. Ińskim Lecie F…
» więcej
2013-08-13, godz. 08:23
Krzysztof Penderecki. Jego dzieło „Powiało na mnie morze snów” zabrzmiało w Szczecinie [ZDJĘCIA]
W Szczecińskiej katedrze rozpoczął się 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Bohaterem muzycznego wydarzenia był wybitny kompozytor - Krzysztof Penderecki, który świętuje w tym roku 80. urodziny.
» więcej
2013-08-12, godz. 17:01
Słynny kompozytor Krzysztof Penderecki sceptycznie o nowej filharmonii [ZDJĘCIA]
Krzysztof Penderecki sceptycznie o nowej filharmonii w Szczecinie. Jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów przyjechał do stolicy Pomorza Zachodniego na 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum, który w tym roku będzie…
» więcej
2013-08-11, godz. 14:02
Co łączy siedmiu policjantów? Dowiecie się w Ińsku
"Drogówka", czyli najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego, "Zakochani w Paryżu" Woodego Allena i koncert zespołu reggae - Indios Bravos - to atrakcje trzeciego dnia Ińskiego Lata Filmowego. W niedzielę na uczestników festiwalu czekają…
» więcej