Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2013-03-18, godz. 17:49 Opera w Mediolanie. Odbiera muzycznego Oskara Muzycy ze szczecińskiej Opery na Zamku odbiorą prestiżową nagrodę za płytę z nagraniem dzieła 'Verbum Nobile' Stanisława Moniuszki. Uroczysta gala International Classical Music Awards odbędzie się w poniedziałek wieczorem w Me… » więcej 2013-03-18, godz. 14:00 Łona debiutuje jako literat Tekst rapera - Adama Zielińskiego - ze spektaklu 'Bal Manekinów' w Teatrze Polskim opublikował szczeciński kwartalnik 'eleWator'. Promocja trzeciego numeru pisma odbędzie się w poniedziałek wieczorem w klubie Elefunk w XIII Muzach. » więcej 2013-03-17, godz. 18:17 Wiosenne impresje muzyczne zachwycają [ZDJĘCIA] Wspaniałe utwory wielkich kompozytorów usłyszeliśmy w niedzielę w Filharmonii Szczecińskiej. W ramach projektu Filharmonia WspółGRA niezwykle utalentowani muzycy zaprezentowali się szczecińskiej publiczności. » więcej 2013-03-17, godz. 18:07 To była gratka dla miłośników szant [ZDJĘCIA, WIDEO] Zespoły Atlantyda i Happy Crew wystąpiły w niedzielę w studiu S1 Radia Szczecin. Była to kolejna odsłona Sail Szczecin - serii koncertów o morzu. » więcej 2013-03-17, godz. 11:13 Gitara króluje na Zamku Czarujący, subtelny, mistrzowski - takie opinie można było usłyszeć po inauguracyjnym występie 16. Wiosennych Koncertów Gitarowych. » więcej 2013-03-16, godz. 20:35 Andrzej Zaorski wystąpił w studiu Radia Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] Szczeciński Teatr Kameralny przeniósł się w sobotę do Studia Koncertowego Radia Szczecin. » więcej 2013-03-15, godz. 20:00 Łona i Webber z Nagrodą Artystyczną Najbardziej znany szczeciński duet hip-hopowy laureatem tegorocznej Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin. » więcej 2013-03-15, godz. 17:14 Moc sztuki z Mozartem w filharmonii I Maraton Klasyczny MozART czyli „moc sztuki' rozpoczyna się w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2013-03-15, godz. 16:18 Skandynawskie klimaty w 13 Muzach Czy wikingowie rzeczywiście nosili hełmy z rogami? Co to był drakkar? Czy fiordy jedzą z ręki? Czy Szwedzi słuchają tylko Abby? To wszystko wyjaśnią uczestnicy spotkania z kulturą skandynawską, które startuje dzisiaj w Klubie 13… » więcej 2013-03-15, godz. 14:25 Lider zespołu Coma w Radiu Szczecin Piotr Rogucki wystąpi podczas piątej edycji Szczecin_Unplugged. Lider zespołu Coma zagra w Studiu Koncertowym S-1 Polskiego Radia Szczecin 8 kwietnia. » więcej
520521522523524525526