Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2013-03-14, godz. 15:06 Światowe dzieło w szczecińskiej operze [WIDEO] Jedno z najpiękniejszych dzieł w światowej literaturze muzycznej 'Eugeniusz Oniegin' Piotra Czajkowskiego po raz pierwszy w powojennej historii szczecińskiej sceny operowej. » więcej 2013-03-14, godz. 12:39 Andrzej Poniedzielski w Radiu Szczecin [WIDEO] Poeta, autor tekstów piosenek, humorysta i twórca scenariuszy był gościem czwartkowej audycji 'Moje miasto, moja muzyka'. » więcej 2013-03-13, godz. 17:14 Wiceprezydent jest dumny z tego wyboru Blisko 60 koncertów, spotkań, lekcji muzycznych i warsztatów zorganizowała w ciągu ostatnich miesięcy Filharmonia Szczecińska pod dyrekcją Doroty Serwy. » więcej 2013-03-13, godz. 14:25 Muzyczna i duchowa uczta "W Sercu" Zespół 2Tm2,3 wraca do Szczecina po kilku latach przerwy. W środę o 20 akustyczny koncert w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. » więcej 2013-03-12, godz. 15:00 Kontrapunkt za miesiąc Ponad 40 wydarzeń artystycznych czeka widzów tegorocznego 48. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT. » więcej 2013-03-12, godz. 12:02 "Biografia i świadectwo". To Dni Kultury Żydowskiej Wykłady m.in. o literaturze zagłady, warsztaty i koncerty, a wszystko wokół tematu 'Biografia i świadectwo'. We wtorek ruszają w Szczecinie Dni Kultury Żydowskiej 'Adlojada'. » więcej 2013-03-12, godz. 10:14 W walce na gesty szczecinianin jest drugi w Polsce Student Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wicemistrzem Polski w grze Papier, Nożyce, Kamień. Przemysław Surkont pokonał ponad 60 przeciwników. » więcej 2013-03-09, godz. 14:52 Szał na Wałach. Zatańczyli do Harlem Shake [ZDJĘCIA, WIDEO] Studenci, uczniowie, a także całe rodziny z dziećmi - w sumie kilkaset osób wzięło udział w szczecińskiej wersji Harlem Shake. W sobotę na Wałach Chrobrego zatańczyli oni do przeboju, na punkcie którego oszalał cały wirtualny… » więcej 2013-03-08, godz. 06:14 Najlepsze fotografie dzikiej przyrody [ZDJĘCIA] Zdjęcia egzotycznych zwierząt, ale i fotografie zrobione w miastach można podziwiać na wystawie dzikiej przyrody 'Wildlife Photographer of the Year' w szczecińskim Muzeum Narodowym. W czwartek wieczorem na wernisaż przyszły tłumy … » więcej 2013-03-07, godz. 22:09 Włączyli Orkiestrę w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] Młodzi i zdolni artyści, którzy zdobywali wykształcenie w muzycznych uczelniach świata wystąpili z Baltic Neopolis Orchestra w Studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin. » więcej
521522523524525526527