Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2013-02-15, godz. 10:09 Zobacz najpiękniejsze góry z całego świata Znakomita himalaistka Anna Czerwińska będzie gościem specjalnym rozpoczynającego się w piątek w Szczecinie II Przeglądu Filmów o Górach. Przez trzy najbliższe dni w sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich będzie można zobaczyć… » więcej 2013-02-13, godz. 05:43 Legenda polskiego jazzu w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] Masa pozytywnej energii, gorące brawa i zachwyceni słuchacze - tak wyglądał blisko dwugodzinny koncert żywej legendy polskiego jazzu. Jan 'Ptaszyn' Wróblewski zagrał we wtorek wieczorem w studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin. » więcej 2013-02-11, godz. 12:33 Jan "Ptaszyn" Wróblewski w Radiu Szczecin! [WIDEO] Koncertem nestora polskiego jazzu Jana 'Ptaszyna' Wróblewskiego rozpoczną się w Szczecinie 12. Zmagania Jazzowe. W tym roku odbywają się one pod hasłem 'Poczuj puls miasta!'. » więcej 2013-02-10, godz. 20:34 Prawdziwe Perły na Sail Szczecin [ZDJĘCIA] Mistrzowie szanty klasycznej wystąpili w studiu koncertowym S-1 Radia Szczecin. W ramach koncertu 'Sail Szczecin' zagrały Prawdziwe Perły. » więcej 2013-02-09, godz. 17:32 Legenda kabaretu w Szczecinie [ZDJĘCIA] Jest bezkompromisowy, dla niektórych kontrowersyjny i nie boi się trudnych tematów. Na jego stylu wzorowały się całe pokolenia artystów kabaretowych. Satyryk Jan Pietrzak występuje dzisiaj w jednym ze szczecińskich klubów. » więcej 2013-02-08, godz. 17:46 Przed nami ostatni weekend karnawału Wielkich i spektakularnych bali w tym roku w Zachodniopomorskiem nie było, ale szczecińskie kluby i tak nie świeciły pustkami. » więcej 2013-02-08, godz. 16:58 Nietypowy duet w Filharmonii Szczecińskiej 'Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę' Johannesa Brahmsa z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Szczecińskiej zagrają w piątek wieczorem młodzi soliści: Maria Włoszczowska i Rafał Kwiatkowski. » więcej 2013-02-08, godz. 12:07 Polski film na Berlinale 63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy rozpoczął się w Berlinie. » więcej 2013-02-07, godz. 12:37 Damian Ukeje wpadł do nas na pączka [POSŁUCHAJ] Piosenkarz i zwycięzca programu The Voice of Poland był gościem czwartkowej audycji 'Moje miasto, moja muzyka' w Radiu Szczecin. » więcej 2013-02-06, godz. 17:54 Muzyczny Oskar dla szczecińskiej Opery na Zamku 'Verbum Nobile' Stanisława Moniuszki zdobyła nagrodę International Classical Music Awards. » więcej
525526527528529530531