Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2013-01-16, godz. 14:02 Ksiądz Adam Boniecki z wizytą w Szczecinie Spotkanie odbędzie się w ramach 'Niemiecko-Polskiego Forum Literackiego'. » więcej 2013-01-16, godz. 12:20 "Nergal" w Radiu Szczecin [WYWIAD] Muzyk, kompozytor, producent i wokalista - Adam 'Nergal' Darski - był gościem środowej audycji 'Moje miasto, moja muzyka'. To lider istniejącej od 1991 roku deathmetalowej grupy Behemoth. » więcej 2013-01-13, godz. 18:22 Sail Szczecin noworocznie [ZDJĘCIA] Noworoczny koncert 'Sail Szczecin - Płyńmy do Szczecina' rozpoczął żeglarski rok w Szczecinie. » więcej 2013-01-11, godz. 15:11 Lider opowie, dlaczego "Bez wątpienia było warto" Odmówił złożenia przysięgi wojskowej w okresie PRL-u, za co władze skazały go na 2,5 roku więzienia. Z Markiem Adamkiewiczem, liderem Ruchu Wolność i Pokój, będzie można spotkać się w piątek w szczecińskiej Książnicy Po… » więcej 2013-01-11, godz. 12:42 CeZik w Radiu Szczecin [WIDEO] Znany z niecodziennych klipów do coverów popularnych utworów - CeZik był gościem piątkowej audycji 'Moje miasto, moja muzyka'. » więcej 2013-01-11, godz. 10:17 Akustyczeń na półmetku Czwartkowy koncert w Teatrze Kana CeZika i KlejNut podobał się publiczności. » więcej 2013-01-09, godz. 14:14 Gitarowe brzmienia Meisingera w Radiu Szczecin [WYWIAD] Wirtuoz gitary w Radiu Szczecin. Krzysztof Meisinger był gościem środowej audycji 'Moje miasto, moja muzyka'. » więcej 2013-01-08, godz. 17:40 "Oczekująca" Augusta Ludwiga Mosta jest już w Szczecinie [ZDJĘCIA] Kolekcja dzieł Augusta Ludwiga Mosta gromadzona przez Muzeum Narodowe w Szczecinie wzbogaciła się o kolejny obraz tego niemieckiego artysty - studium olejne 'Oczekująca'. » więcej 2013-01-08, godz. 09:38 Akustyczeń wystartował na bluesowo Szczecińska grupa 'My z delty' zaprezentowała się publiczności w Rockerze. » więcej 2013-01-07, godz. 19:06 Tak się kolęduje. Dzieci zaśpiewały świątecznie [ZDJĘCIA] Najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci i młodzieży zabrzmiały w hali szczecińskiej Opery na Zamku. W poniedziałkowy wieczór odbył się tam koncert laureatów XIV Festiwalu Piosenki Bożonarodzeniowej Szkół i Prz… » więcej
529530531532533534535