Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2012-11-29, godz. 15:04 Najlepsi polscy artyści wykładają w Szczecinie Dwie wykładowczynie szczecińskiej Akademii Sztuki w Szczecinie na liście Kompasu Młodej Sztuki. To ranking najlepszych polskich artystów do 35. roku życia. » więcej 2012-11-28, godz. 12:07 Znany polski fotograf w Radio Cafe [WYWIAD] Twórca plakatów teatralnych, filmowych oraz ilustracji książkowych, a także realizator prac dla agencji reklamowych na kilku kontynentach - Tomasz Sikora był gościem Radia Szczecin. » więcej 2012-11-27, godz. 12:33 Filharmonia: Muzyczna podróż do Czech Uwertura do op. "Sprzedana narzeczona" Bedricha Smetany a także Koncert skrzypcowy a-moll oraz Tryptyk: Natura, Karnawał i Otello Antoniego Dworzaka zabrzmią 30 listopada w Szczecińskiej Filharmonii. » więcej 2012-11-27, godz. 07:54 Cezary Łazarewicz opowiadał o "Kafce z Mrożkiem" [ZDJĘCIA] Znany polski reportażysta pochodzący z Darłowa spotkał się wczoraj w Szczecinie ze swoimi fanami. » więcej 2012-11-26, godz. 13:37 Cezary Łazarewicz w Radio Cafe [WYWIAD] Dziennikarz i autor książki "Kafka z Mrożkiem - reportaże pomorskie", Cezary Łazarewicz był gościem Radia Szczecin. W poniedziałek odwiedził Radio Cafe. » więcej 2012-11-25, godz. 14:32 Małgorzata Braunek i Artur Cieślar w Radiu Szczecin [WIDEO] Ikona polskiego kina, niezapomniana Oleńka z "Potopu" i Izabela Łęcka z "Lalki" - czyli Małgorzata Braunek od dziś promuje w województwie zachodniopomorskim swoją książkę "Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko". To wywiad-rzeka… » więcej 2012-11-24, godz. 10:54 Bursztynowe Pierścienie rozdane. Kto je zgarnął? [WIDEO, ZDJĘCIA] Teatralne nagrody przyznane. Bursztynowy pierścień za najlepszą rolę minionego sezonu artystycznego w naszym regionie powędrował do Rafała Hajdukiewicza z Pleciugi, zaś najlepszym spektaklem okazała się "Zemsta nietoperza" z Opery… » więcej 2012-11-23, godz. 23:13 Wystartowała galeria "Orientacja" [WIDEO] Pokazem prac jednego z najwybitniejszych polskich fotografów, Tomka Sikora i angielskiego malarza, ekspresjonisty Colina Michaela rozpoczęła swoją działalność nowa galeria w Szczecinie. » więcej 2012-11-23, godz. 08:02 Finał "Bursztynowych pierścieni" Wieczorem poznamy najlepszego aktora lub aktorkę oraz najlepsze przedstawienie minionego sezonu teatralnego w naszym regionie. » więcej 2012-11-21, godz. 11:33 Mariusz Totoszko w Radio Cafe [WYWIAD] Wokalista grupy Volver oraz odtwórca roli Rogera w musicalu "Rent" szczecińskiej Opery na Zamku - Mariusz Totoszko - był w środę gościem Radia Szczecin. » więcej
549550551552553554555