Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Publikacja Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
"Ten grudzień chodził za mną przez wiele lat" - tak o swojej książce mówi historyk i politolog Uniwersytetu Szczecińskiego, Michał Paziewski. Spotkanie z autorem publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie" odbyło się we wtorek w radiowym studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego.
Książka Paziewskiego, który w czasach PRL-u był działaczem podziemia, to pierwsza monografia poświęcona szczecińskim protestom robotniczym. Szczegółowo opisuje wydarzenia Grudnia '70 w Szczecinie: podaje genezę, przebieg i konsekwencje społecznego buntu.

- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała siłę i potęgę władzy komunistycznej - wspominał Paziewski.

Bohaterami publikacji są mieszkańcy Szczecina, którzy 44 lata temu zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy i dzięki temu odkryli własną tożsamość.

- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Wcześniej byli to ludzie, którzy przyjechali tu z różnych części Polski i bardziej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, w którym mieszkali. Po Grudniu '70 powiedzieli, że są stąd - mówił dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Stefaniak.

- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do Dzikiego Zachodu, bo tutaj trafiali ludzie odważni, którzy chcieli coś osiągnąć i podjąć wyzwanie.

Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat. - W 1976 roku zostałem powołany do wojska. Podobny los spotkał wielu moich kolegów, którzy uczestniczyli w strajku.

Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.

Monografię "Grudzień 1970 w Szczecinie" wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Strajki 1970 roku wybuchły 14 grudnia po tym, jak władza wprowadziła podwyżkę cen żywności. 17 grudnia w Szczecinie doszło do krwawych starć. Na ulice wyszli pracownicy stoczni oraz innych zakładów, a także zwykli mieszkańcy.

Demonstranci podpalili gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Do manifestujących milicjanci i wojskowi otworzyli ogień. W starciach zginęło 16 osób, a ok. 100 zostało rannych.
- Uczyłem się w II LO, które znajduje się tuż obok dawnego Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Widziałem więc, tak jak dziesiątki tysięcy innych szczecinian, kłęby dymu oraz ogień wydobywające się z budowli, która uosabiała si
- Właśnie w 1970 roku narodzili się szczecinianie. Do tego momentu byli tutaj ludzie, którzy przyjechali z różnych części Polski i raczej identyfikowali się z miejscem, z którego się wywodzili niż z tym, gdzie mieszkali. Po tych wydarzeniach Grudnia '
- "Grudzień 1970 w Szczecinie" to historia ludzi niepokornych. To książka określająca, jacy byli i jacy są szczecinianie - dodał prezydent miasta Piotr Krzystek. - Kiedyś odwiedził mnie ambasador USA, który powiedział, że Szczecin jest podobny do dzikiego
Stanisław Skowron, przywódca jednego z komitetów strajkowych, które wówczas działały w Szczecinie, przypomniał, że wydarzenia Grudnia 1970 roku miały swoje konsekwencje, które każdy z uczestników protestów odczuwał przez wiele lat.
Inny z przywódców, Witold Soiński mówił, że organizatorzy i uczestnicy od początku byli przekonani, że racja jest po ich stronie.
Realizacja: Piotr Sawiński, Mateusz Żegliński, Krzysztof Kowalski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2012-09-02, godz. 13:20 Na pożegnanie wakacji: I Loewe You i Opera Twórczość Carla Loewego, a na wielkiej scenie orkiestra, chór i balet Opery na Zamku. W niedzielę na pl. Orła Białego koncert "Operowe pożegnanie lata - I Loewe You". » więcej 2012-09-01, godz. 15:44 Szczecińsko-radiowy akcent na Oskarach Film "80 milionów" Waldemara Krzystka będzie kandydatem do Oskara. Jedną z głównych ról zagrał w nim - współpracujący od wielu lat z Radiem Szczecin - Krzysztof Czeczot. » więcej 2012-09-01, godz. 11:18 Historyczny utwór na finał. Wraca po 150 latach Szczecinianie usłyszą "Symfonię d-moll" Carla Loewego. Utwór sprzed 150 lat wykona w sobotni wieczór w szczecińskiej katedrze orkiestra V Międzynarodowego Festiwalu Organowego. » więcej 2012-08-31, godz. 11:03 Opera ma kłopoty. W kasie zabraknie 1,5 mln zł Z powodu kłopotów finansowych, szczecińska Opera na Zamku zdecydowała się na wzięcie milionowej pożyczki i sprzedaż mieszkania służbowego. » więcej 2012-08-29, godz. 18:32 Filharmonia zaczyna od Beethovena IX Symfonia d-moll Ludwiga van Beethovena rozpocznie nowy sezon w Filharmonii Szczecińskiej. W programie tegorocznych koncertów będą też nowe cykle, m.in. "Sztuka podróżowania" z muzyką Debussy'ego, Ravela, Dworzaka i Smetany. » więcej 2012-08-28, godz. 17:55 Malowali, wycinali i poznawali jego historię Historia, legendy oraz fakty z życia pomorskiego księcia Bogusława X były tematem przewodnim warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży, które we wtorkowe popołudnie odbyły się nie gdzie indziej, jak właśnie na szczecińskim… » więcej 2012-08-27, godz. 06:29 Fader kręci w Szczecinie. Można zagrać Wojenna historia Norwegów uciekających przez Szczecin z obozu Luftwaffe w Żaganiu zostanie przeniesiona na wielki ekran. Reżyserii filmu ze Szczecinem w roli głównej podjął się producent, Andrzej Fader. » więcej 2012-08-26, godz. 15:17 Najlepsze fotografie Grand Press Photo w Kaskadzie Jeszcze tylko dzisiaj można w Szczecinie oglądać najlepsze polskie fotografie prasowe, które wygrały w ramach konkursu Grand Press Photo. » więcej 2012-08-26, godz. 12:59 Kręcą film w Szczecinie, weź udział w castingu Casting do filmu o Norwegach uciekających z obozu III Rzeszy Luftwaffe w Żaganiu odbywa się dzisiaj w Szczecinie. » więcej 2012-08-26, godz. 10:23 Muzyka rozrywkowa i nie tylko na Różance W niedzielne południe na Różance rozpocznie się koncert męskiego zespołu wokalnego The Baltic Singers. » więcej
554555556557558559560