Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Pozostawmy "Wielki łuk" szczecinianina Bernharda Heiligera w mieście jego narodzin. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Pozostawmy "Wielki łuk" szczecinianina Bernharda Heiligera w mieście jego narodzin. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Pozostawmy "Wielki łuk" szczecinianina Bernharda Heiligera w mieście jego narodzin. Pod takim hasłem odbył się w środę happenig przed ratuszem staromiejskim, czyli Muzeum Historii Miasta.
Dziś wokół rzeźby znajdują się nielegalne parkingi. Samochody, pomimo znaku zakazu zatrzymywania się i ciągłej linii, nagminnie łamią prawo. Rzadko też zagląda tu Policja czy Straż Miejska. - Trzeba to zmienić - mówili organizatorzy spotkania.

"Wielki łuk" Bernharda Heiligera trafił do Szczecina jako depozyt w 2007 roku. Ale mimo, iż rzeźba jest duża, trudno ją zobaczyć.

- Żeby zobaczyć rzeźbę, trzeba obejrzeć kilka marek samochodów, trzeba się przez nie przedrzeć. Wydzielony słupkami malutki kawałek przestrzeni nie pozwala na zobaczenie w pełni tej dużej kompozycji - mówi Daniel Źródlewski z Muzeum.

- Nie wyobrażam sobie tego miejsca bez rzeźby Heiligera - mówi kierownik Muzeum Historii Miasta Bogdana Kozińska. - W momencie, kiedy pani Heiligerowa przekazywała tę rzeźbę w obecności przewodniczącego Bundestagu, to zobowiązaliśmy się. Ta rzeźba powinna mieć honory, a ona stoi na parkingu. To wstyd.

W 2015 roku przypada 100. rocznica urodzin Heiligera, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy XX.

Muzeum wraz ze Stowarzyszeniem Nowoczesnego i Estetycznego Szczecina rozpoczęło działania rzecz stworzenia ciekawej i atrakcyjnej przestrzeni wokół rzeźby. Byłoby to argumentem dla Fundacji Heiligera za pozostawieniem na kolejne lata rzeźby w mieście narodzin niemieckiego rzeźbiarza.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2013-10-06, godz. 11:08 Propozycja opery dla dzieci. Premiera była udana "Bajki ci opowiem" to najnowsza propozycja szczecińskiej Opery na Zamku adresowana do najmłodszych widzów. » więcej 2013-10-05, godz. 18:14 Modelowy PGR na wystawie w Kołbaczu Pokazowy PGR, gdzie pracowali naukowcy i oborowi można zobaczyć na wystawie w Kołbaczu. W dawnym opactwie cystersów rozpoczyna się cykl wydarzeń kulturalnych "Cienie zapomnianych kultur". » więcej 2013-10-04, godz. 17:05 Znamy kandydatów do Bursztynowych pierścieni Sześciu aktorów i pięć przedstawień nominowanych w kolejnej edycji "Bursztynowych pierścieni". » więcej 2013-10-04, godz. 12:26 Chór Don Diri Don zdobył Brazylię Szczeciński chór dziecięcy Don Diri Don podbił serca Brazylijczyków. Młodzi śpiewacy wrócili właśnie z trzytygodniowego tournée. Brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Cabo Frio. » więcej 2013-10-03, godz. 17:51 Znacząca europejska kolekcja w Muzeum Narodowym Po blisko 70 latach kolejna część kolekcji Dornów powróciła do szczecińskiego Muzeum Narodowego. » więcej 2013-10-02, godz. 21:27 Heliodor Sztark ma swoją tablicę w Szczecinie [ZDJĘCIA] Tablicę pamiątkową na ścianie kamienicy, w której mieszkał konsul II Rzeczypospolitej, odsłoniła jego wnuczka, Sylwia Wierzbicka. » więcej 2013-10-02, godz. 07:35 Jak zmienia się Szczecin? Tam można to zobaczyć Charakterystyczne punkty Szczecina - wczoraj i dziś. Powstała strona internetowa, na której możemy zobaczyć przemiany w centrum miasta na przestrzeni lat. » więcej 2013-10-02, godz. 07:20 Sukces szczecińskiego fotografika Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej FIAP przyznała Cezaremu Dubielowi tytuł "wybitnego artysty". » więcej 2013-10-01, godz. 16:02 Była jedna galeria, teraz będzie inna Galeria zastępuje galerię. Na placu Orła Białego w Szczecinie, w miejscu gdzie jeszcze kilka miesięcy temu swoją siedzibę miała Odra ZOO, powstaje kolejna galeria. Poprzednia musiała się wynieść, bo mieszkańcy skarżyli się na… » więcej 2013-09-29, godz. 14:01 Zrobić dzieło sztuki ze śmieci? Oni to potrafią Sofa ze starych opon, dywan z reklamówek oraz meble z palet, czyli "Ładne umeblowanko". » więcej
509510511512513514515