Pięć sal, z których największa pomieści jednocześnie ponad 600 widzów, zaś widownie oraz zaplecza będą schowane w skarpie - tak po rozbudowie będzie wyglądał Teatr Polski w Szczecinie. We wtorek dyrektor teatru oraz marszałek województwa podpisali umowę na dofinansowanie projektu inwestycji.
Pomysł rozbudowy szczecińskiego teatru pojawił się już w latach 70. Postawiono wtedy nawet barak gospodarczy i blaszany płot, który straszył przez kolejne lata.
- Budujemy ten teatr dla kolejnych pokoleń. Myślę o nim jako o obiekcie, który będzie spełniał zarówno marzenia artystów, jak i oczekiwania publiczności także za 20 czy 30 lat - mówi pomysłodawca obecnej rozbudowy, dyrektor Teatru Polskiego Adam Opatowicz.
Po rozbudowie teatr będzie miał 20 tysięcy metrów kwadratowych. Oprócz sceny głównej, znajdzie się tam również tzw. scena szekspirowska - okrągła i z balkonami. Przykryć ma ją ażurowy, rozsuwany dach.
- Nowe sale będą niemal w całości schowane w przyteatralnej skarpie, na której stoi gmach - wyjaśnia projektant Romuald Loegler.
Nie zmieni się natomiast scena kabaretowa, czyli Czarny Kot Rudy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przebudowa zakończy się w 2017 roku.
Teatr Polski od 1949 roku mieści się w stylowym, zabytkowym budynku przy ulicy Swarożyca w Szczecinie. Kiedyś była to siedziba dawnej niemieckiej loży masońskiej Pod Trzema Cyrklami, którą wybudowali wolnomularze.
Zobacz także
2012-11-15, godz. 10:22
Dyrektor Kany przerażony tym projektem
Dyrekcja szczecińskiego Teatru Kana alarmuje, że budowa wielopoziomowego parkingu zablokuje ich projekty.
» więcej
2012-11-13, godz. 14:39
Szczecińska ceramika powraca [ZDJĘCIA]
Naczynia domowe: misy, talerze, dzbany, puchary, dwojaki, garnki, kufle, świeczniki oraz trójnożne kociołki można dziś było zobaczyć w Urzędzie Miasta podczas oficjalnej prezentacji szczecińskiego "fajansu".
» więcej
2012-11-13, godz. 13:15
Filharmonia klasycznie romantyczna
"Klasycznie romantyczni?" to tytuł koncertu szczecińskich filharmoników, który towarzyszyć będzie międzynarodowej konferencji "Zarządzanie muzycznymi instytucjami kultury" w Szczecinie.
» więcej
2012-11-13, godz. 10:43
Ponad 30 premier i 200 tys. widzów. Rusza dokumentART
54 dokumenty zrealizowane na całym świecie oraz pokazy wideoartów i krótkich metraży. W Szczecinie rusza 21. Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART.
» więcej
2012-11-12, godz. 18:24
Sukces szczecińskich muzyków
Szczeciński zespół "Chorzy na Odrę" wygrał sobotni konkurs V Festiwalu Twórczości Korowód w Krakowie.
» więcej
2012-11-12, godz. 14:17
Każdy śpiewać może, trochę lepiej lub...
Nie trzeba mieć wykształcenia muzycznego, nie trzeba też znać nut.
» więcej
2012-11-11, godz. 11:22
"Najważniejsze było pozbycie się nienawiści"
Zanim ks. Jerzy został błogosławionym, był jednym z nas. Tak o kapelanie "Solidarności" mówił Adam Woronowicz, odtwórca tytułowej roli w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas".
» więcej
2012-11-10, godz. 10:36
Jaki był naprawdę? Filmowy ksiądz Jerzy w Szczecinie
Odtwórca tytułowej roli w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas" będzie w sobotę gościł w Szczecinie.
» więcej
2012-11-08, godz. 11:10
Robert Chojnacki w Radio Cafe [WYWIAD]
Znany muzyk, kompozytor i saksofonista - Robert Chojnacki - powraca. Właśnie ukazał się singiel "Kochankowie w nas", który zapowiada nowy projekt artysty. W czwartek artysta był gościem Radio Cafe.
» więcej
2012-11-07, godz. 22:01
Zmagania Jazzowe: Wielki finał w wielkim stylu [ZDJĘCIA]
Koncertem Piotra Wojtasika "Old Land" w studiu TVP w Szczecinie zakończyły się tegoroczne "Zmagania Jazzowe". Dla jazzowych melomanów zagrali m.in.: Billy Harper, Billy Hart, John Betsch, Essiet Okon Essiet, Kirk Lightsey i Sylwester …
» więcej