Pięć sal, z których największa pomieści jednocześnie ponad 600 widzów, zaś widownie oraz zaplecza będą schowane w skarpie - tak po rozbudowie będzie wyglądał Teatr Polski w Szczecinie. We wtorek dyrektor teatru oraz marszałek województwa podpisali umowę na dofinansowanie projektu inwestycji.
Pomysł rozbudowy szczecińskiego teatru pojawił się już w latach 70. Postawiono wtedy nawet barak gospodarczy i blaszany płot, który straszył przez kolejne lata.
- Budujemy ten teatr dla kolejnych pokoleń. Myślę o nim jako o obiekcie, który będzie spełniał zarówno marzenia artystów, jak i oczekiwania publiczności także za 20 czy 30 lat - mówi pomysłodawca obecnej rozbudowy, dyrektor Teatru Polskiego Adam Opatowicz.
Po rozbudowie teatr będzie miał 20 tysięcy metrów kwadratowych. Oprócz sceny głównej, znajdzie się tam również tzw. scena szekspirowska - okrągła i z balkonami. Przykryć ma ją ażurowy, rozsuwany dach.
- Nowe sale będą niemal w całości schowane w przyteatralnej skarpie, na której stoi gmach - wyjaśnia projektant Romuald Loegler.
Nie zmieni się natomiast scena kabaretowa, czyli Czarny Kot Rudy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przebudowa zakończy się w 2017 roku.
Teatr Polski od 1949 roku mieści się w stylowym, zabytkowym budynku przy ulicy Swarożyca w Szczecinie. Kiedyś była to siedziba dawnej niemieckiej loży masońskiej Pod Trzema Cyrklami, którą wybudowali wolnomularze.
Zobacz także
2014-02-22, godz. 13:04
Siedemnastka stuknęła. Świętuje Czarny Kot Rudy
Czarny Kot Rudy, czyli scena kabaretowa Teatru Polskiego w Szczecinie świętuje 17. urodziny.
» więcej
2014-02-19, godz. 16:58
Dorociński kręcił w Świnoujściu [ZDJĘCIA, WIDEO]
Marcin Dorociński w roli policjanta i świnoujski kapitanat portu, który "gra" komisariat - od wtorku niemieccy filmowcy kręcą w Świnoujściu sceny do pilotażowego serialu pt. "Śmierć nad morzem".
» więcej
2014-02-18, godz. 21:36
Jak kibice promują swój klub? Pilch pokazuje "Pogoń na Kulturę" [ZDJĘCIA]
Murale, samochody pomalowane w klubowe barwy i wiele innych przykładów miłości kibiców do Pogoni Szczecin można obejrzeć na zdjęciach, jakie zrobił szczecinianin Ryszard Pilch. Wystawę "Pogoń na Kulturę" od wtorku można oglądać…
» więcej
2014-02-18, godz. 16:21
Szczecin oczami młodych architektów. Nagrody za wizję miasta wręczone
Prace dyplomowe pięciorga młodych architektów, studentów szczecińskich uczelni, nagrodzone przez prezydenta Szczecina. Wśród wyróżnionych prac jest m.in. koncepcja zagospodarowania ulicy Kolumba oraz budowa nowego audytorium dla wydziału…
» więcej
2014-02-18, godz. 06:49
Filmowcy zjadą do Świnoujścia. Ruszają zdjęcia do serialu
Niemieccy filmowcy rozpoczynają zdjęcia w Świnoujściu. We wtorek do kurortu przyjedzie ekipa kręcąca serial "Śmierć nad morzem".
» więcej
2014-02-15, godz. 12:44
Niecodzienne zaręczyny w Operze. Wszedł na scenę i oświadczył się
Niecodzienne zaręczyny w szczecińskiej Operze na Zamku. Podczas piątkowej premiery "Napoju miłosnego" pan Mateusz wszedł na scenę i oświadczył się swojej wybrance - Paulinie.
» więcej
2014-02-14, godz. 07:16
Szczeciński IPN przygotowuje wystawę w polskim parlamencie
Wystawa o mecenasie Władysławie Sile-Nowickim będzie prezentowana podczas uroczystości przekazania do archiwum dokumentów związanych z mecenasem.
» więcej
2014-02-14, godz. 07:01
Romantycznie i karnawałowo w Filharmonii. Dyryguje Adam Sztaba
Adam Sztaba - kompozytor młodego pokolenia, aranżer, dyrygent, producent muzyczny i pianista - w piątek w Filharmonii Szczecińskiej.
» więcej
2014-02-13, godz. 20:43
To już ostatnia szansa na zagranie w filmie
Producenci niemieckiego serialu "Śmierć nad morzem", który będzie kręcony w Świnoujściu, poszukują statystów.
» więcej
2014-02-13, godz. 17:59
Polska sprzed tysiąca lat na wystawie [WIDEO]
Pradawni Słowianie opanowali w czwartek Muzeum Narodowe w Szczecinie. Przywieźli ze sobą miecze, narzędzia oraz stroje, a dla odwiedzających zorganizowali warsztaty tkackie. Wszystko to z okazji otwarcia wystawy "Polska około roku 1000…
» więcej