Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Właśnie ruszył nabór na bezpłatne lekcje górnołużyckiego.
Jak tłumaczy dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego US, górnołużycki to język zagrożony wymarciem.

- Coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec. Często mówi się, że wraz ze śmiercią języka umiera pewna porcja wiedzy zakodowana w tym języku - wyjaśnia Gonerko-Frej.

Kurs adresowany jest do studentów i pracowników uczelni. Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.

Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa. - Na całym świecie, na co dzień, używa go ok. 20 tysięcy osób. Można go usłyszeć głównie w małych wsiach.

Sara przyjmuje zgłoszenia na kurs do końca marca. Jej mail jest na stronie internetowej uczelni. Zajęcia rozpoczną się w kwietniu.

Górnołużycki jest językiem z rodziny zachodniosłowiańskich. Najbardziej zbliżony jest do czeskiego.
Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.
- Górnołużycki to język zagrożony wymarciem, ponieważ coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec - wyjaśnia dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu
Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa.

Zobacz także

2016-12-05, godz. 15:19 Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Pierwszy tydzień grudnia będzie obfitował w ciekawe wydarzenia kulturalne. W serwisie m.in. o występach orkiestry Glenna Millera czy Moscow City Ballet. » więcej 2016-12-03, godz. 11:14 Najdoskonalszy poemat Karłowicza zabrzmiał w Filharmonii Filharmonia Szczecińska oddała hołd swojemu patronowi. W grudniu przypada 140. rocznica urodzin Mieczysława Karłowicza - taternika i kompozytora. Z tej okazji w piątek wieczorem odbył się koncert z dziełami patrona. » więcej 2016-12-02, godz. 18:25 Szczecińska filharmonia zagra Karłowicza Piątkowy koncert odbywa się z okazji 140. rocznicy urodzin patrona filharmonii, Mieczysława Karłowicza. Szczecińscy filharmonicy zagrają m.in. poemat symfoniczny "Stanisław i Anna Oświecimowie". » więcej 2016-12-02, godz. 14:05 Dzieje się w weekend. Radio Szczecin Poleca [WIDEO] Premiera nowego filmu Clinta Eastwooda "Sully", koncert Sylwii Grzeszczak w szczecińskiej Azoty Arenie, a w Słowianinie występ grupy Łąki Łan, do tego premiera "Dziadka do orzechów" w Operze na Zamku w Szczecinie oraz koncert duetu… » więcej 2016-12-02, godz. 08:04 Specjalny pokaz filmu "Smoleńsk" w USA Około 150 osób - Polaków i Amerykanów - obejrzało w czwartek w stolicy USA film "Smoleńsk". Projekcję zorganizowała polska ambasada w Waszyngtonie. » więcej 2016-12-01, godz. 21:22 Fani Szekspira w szczecińskim Multikinie Fanów twórczości Williama Szekspira w Szczecinie nie brakuje. Niektórzy pojawili się w czwartek w jednym z kin, by obejrzeć spektakl "Król Lear", zarejestrowany w londyńskim teatrze Barbican. » więcej 2016-12-01, godz. 13:57 Czwartek z Radio Szczecin Poleca [WIDEO] W czwartek polecamy: spotkanie ze słynnym kajakarzem Aleksandrem Dobą w Kołobrzegu, prelekcję poświęconą zmęczeniu w kulturze nowoczesnej czy teatr brytyjski na wielkim ekranie. » więcej 2016-12-01, godz. 10:16 50-lecie działalności artystycznej prof. Bohdana Boguszewskiego Stworzył podwaliny Akademii Sztuki w Szczecinie. Dyrygował w całej Europie i nie tylko, nagrodzono go m.in. Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis czy Zachodniopomorskim Noblem w dziedzinie Nauk Artystycznych. » więcej 2016-11-30, godz. 23:47 Grupa ETA zagrała w Radiu Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA] W listopadowym wydaniu cyklu [3x1] na naszej scenie pojawił się szczeciński zespół ETA. » więcej 2016-11-30, godz. 18:47 Język polski zawdzięcza mu niektóre wyrażenia Zmagający się z hipochondrią i ceniący bardziej blondynki niż brunetki urozmaicił język polski. Taki był Henryk Sienkiewicz. Jego twórczości i życiu przyjrzeli się uczestnicy sympozjum „Przerabianie Sienkiewicza” w Zachodniopomorskim… » więcej
357358359360361362363