Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Właśnie ruszył nabór na bezpłatne lekcje górnołużyckiego.
Jak tłumaczy dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego US, górnołużycki to język zagrożony wymarciem.

- Coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec. Często mówi się, że wraz ze śmiercią języka umiera pewna porcja wiedzy zakodowana w tym języku - wyjaśnia Gonerko-Frej.

Kurs adresowany jest do studentów i pracowników uczelni. Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.

Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa. - Na całym świecie, na co dzień, używa go ok. 20 tysięcy osób. Można go usłyszeć głównie w małych wsiach.

Sara przyjmuje zgłoszenia na kurs do końca marca. Jej mail jest na stronie internetowej uczelni. Zajęcia rozpoczną się w kwietniu.

Górnołużycki jest językiem z rodziny zachodniosłowiańskich. Najbardziej zbliżony jest do czeskiego.
Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.
- Górnołużycki to język zagrożony wymarciem, ponieważ coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec - wyjaśnia dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu
Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa.

Zobacz także

2015-05-24, godz. 20:48 Światowej sławy tenor wystąpił w Szczecinie [ZDJĘCIA] Jeden z najznakomitszych tenorów świata Wiesław Ochman wystąpił w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2015-05-23, godz. 18:12 Co na Dzień Matki? Paulina Holtz podpowiada [ROZMOWA] Dzień Matki to wyjątkowy dzień i powinien być wyjątkowo obchodzony - mówiła w "Potyczkach Moniki Pyrek" w Radiu Szczecin Paulina Holtz. » więcej 2015-05-19, godz. 08:06 Ostatni moment na zgłaszanie kandydatur Ambasadorów Szczecina Jeszcze przez dwa tygodnie można zgłaszać kandydatury do tytułu Ambasadora Szczecina. » więcej 2015-05-18, godz. 20:53 Beethoven na zakończenie Festiwalu Muzyki Dawnej VI Symfonia Ludwiga van Beethovena zabrzmiała w niedzielę wieczorem w kościele św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Dzieło wykonała Orkiestra FAMD.pl. Koncert odbył się na zakończenie Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. » więcej 2015-05-17, godz. 22:44 Uniwersytet Szczeciński świętuje. Na początek koncert w filharmonii [ZDJĘCIA, WIDEO, WYWIAD] Uniwersytet Szczeciński świętuje 30 urodziny. Z tej okazji władze uczelni zaplanowały szereg uroczystości. » więcej 2015-05-17, godz. 10:05 Nocne oblężenie architektonicznej perły Europy W tym roku tylko w samym Szczecinie odwiedzić można było w ramach "Nocy Muzeów" kilkadziesiąt miejsc. Po raz pierwszy swoje drzwi nocą otworzyły między innymi Filharmonia i Stara Rzeźnia. » więcej 2015-05-16, godz. 08:02 Dzieło sprzed 900 lat w szczecińskiej katedrze Średniowieczny dramat liturgiczny zabrzmiał w piątek wieczorem w szczecińskiej katedrze. Utwór sprzed blisko 900 lat zagrał i zaśpiewał krakowski zespół Flores Rosarum. Koncert odbył się w ramach 12 Szczecińskiego Festiwalu Muzyki… » więcej 2015-05-15, godz. 19:39 Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia Znamy już nominacje do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Organizatorzy ogłosili je podczas Targów Książki w Warszawie. » więcej 2015-05-14, godz. 18:24 Najlepsi historycy będą opiniować wystawę w Centrum Dialogu Przełomy Najlepsi historycy zajmujący się najnowszą historią Polski będą tworzyć Kolegium Doradczo Programowe Centrum Dialogu Przełomy. W czwartek po raz pierwszy zebrali się w Szczecinie. » więcej 2015-05-12, godz. 18:13 Wielkie zainteresowanie teatralną promocją Bilety do teatrów z okazji 250 lat Teatru Publicznego w Polsce rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Zachęcająca była przede wszystkim cena - 250 groszy. » więcej
433434435436437438439