Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Fot. pl.wikimedia.org, Kapitel
Kurs języka, który może przestać istnieć, organizuje Uniwersytet Szczeciński. Właśnie ruszył nabór na bezpłatne lekcje górnołużyckiego.
Jak tłumaczy dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego US, górnołużycki to język zagrożony wymarciem.

- Coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec. Często mówi się, że wraz ze śmiercią języka umiera pewna porcja wiedzy zakodowana w tym języku - wyjaśnia Gonerko-Frej.

Kurs adresowany jest do studentów i pracowników uczelni. Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.

Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa. - Na całym świecie, na co dzień, używa go ok. 20 tysięcy osób. Można go usłyszeć głównie w małych wsiach.

Sara przyjmuje zgłoszenia na kurs do końca marca. Jej mail jest na stronie internetowej uczelni. Zajęcia rozpoczną się w kwietniu.

Górnołużycki jest językiem z rodziny zachodniosłowiańskich. Najbardziej zbliżony jest do czeskiego.
Zajęcia poprowadzi Sara Mičkec z Górnych Łużyc w Niemczech, która do Szczecina przyjechała na wymianę studencką.
- Górnołużycki to język zagrożony wymarciem, ponieważ coraz bardziej zmniejsza się populacja osób mówiących tym językiem. W tej chwili używa się go praktycznie tylko na terenie Niemiec - wyjaśnia dr Anna Gonerko-Frej z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu
Sara chciałaby, aby jej język znało jak najwięcej osób, bo dzięki temu górnołużycki przetrwa.

Zobacz także

2013-10-03, godz. 17:51 Znacząca europejska kolekcja w Muzeum Narodowym Po blisko 70 latach kolejna część kolekcji Dornów powróciła do szczecińskiego Muzeum Narodowego. » więcej 2013-10-02, godz. 21:27 Heliodor Sztark ma swoją tablicę w Szczecinie [ZDJĘCIA] Tablicę pamiątkową na ścianie kamienicy, w której mieszkał konsul II Rzeczypospolitej, odsłoniła jego wnuczka, Sylwia Wierzbicka. » więcej 2013-10-02, godz. 07:35 Jak zmienia się Szczecin? Tam można to zobaczyć Charakterystyczne punkty Szczecina - wczoraj i dziś. Powstała strona internetowa, na której możemy zobaczyć przemiany w centrum miasta na przestrzeni lat. » więcej 2013-10-02, godz. 07:20 Sukces szczecińskiego fotografika Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej FIAP przyznała Cezaremu Dubielowi tytuł 'wybitnego artysty'. » więcej 2013-10-01, godz. 16:02 Była jedna galeria, teraz będzie inna Galeria zastępuje galerię. Na placu Orła Białego w Szczecinie, w miejscu gdzie jeszcze kilka miesięcy temu swoją siedzibę miała Odra ZOO, powstaje kolejna galeria. Poprzednia musiała się wynieść, bo mieszkańcy skarżyli się na… » więcej 2013-09-29, godz. 14:01 Zrobić dzieło sztuki ze śmieci? Oni to potrafią Sofa ze starych opon, dywan z reklamówek oraz meble z palet, czyli 'Ładne umeblowanko'. » więcej 2013-09-29, godz. 09:58 Studenci Akademii Sztuki meblują Szczecin Studenci pokażą zaprojektowane i wykonane przez siebie meble oraz przedmioty codziennego użytku przy zabytkowej fontannie na placu Orła Białego. Nauczą też, jak z odpadów przygotować ciekawe ozdoby. » więcej 2013-09-27, godz. 22:08 Pasjonaci rozpoczęli sezon. Bilety - co łaska Aktorzy szczecińskiego Teatru Nie Ma wystawili inauguracyjny spektakl 'Droga Pani Heleno'. » więcej 2013-09-27, godz. 16:45 Filharmonicy zagrają dla „Wujka Marczyka” Koncert poświęcony pamięci wieloletniego dyrektora i kierownika artystycznego Filharmonii Szczecińskiej - Stefana Marczyka odbędzie się w piątek wieczorem. » więcej 2013-09-27, godz. 13:46 Studenckie Asy w Akademii Sztuki Najlepsi studenci Akademii Sztuki z kierunku Multimedia pokazali w czwartek swoje prace w Zonie Sztuki Aktualnej. To galeria należąca do uczelni. » więcej
486487488489490491492