Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
To jedna z większych sensacji archeologicznych dotyczących naszych terenów.
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. To tam trzy lata temu odkopali je archeolodzy.

Badania wykazały, że to szczątki około 40 osób nawróconych podczas misji Ottona z Bambergu. W piątek ponownie spoczęły w ziemi. Na wzgórzu tzw. "Grodzisku", z którego widać deltę Świny są także m.in. pozostałości po najstarszym kościele na Pomorzu Zachodnim.

- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. - Odkryliśmy niewielki fragment całego zespołu grodowego i cmentarzyska. Jednak na tyle duży, że możemy rekonstruować dzieje tego miejsca. To odkrycie ma wymiar społeczny, religijny i może być wykorzystane w promocji regionu.

Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski. Jak mówi, ma nadzieję, że z czasem miejsce to będzie odwiedzało coraz więcej osób. - To ważne miejsce dla gminy Międzyzdroje, bo wszyscy wokół tego mobilizują się i integrują - uważa ks. Michałowski.

Biskup Otton z Bambergu podczas swojej misji w 1124 r. założył 11 kościołów i ochrzcił tysiące mieszkańców m.in. Pyrzyc, Szczecina, Wolina i właśnie Lubina.
- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski.

Zobacz także

2013-12-22, godz. 21:41 Kolędy i pastorałki na dworcu Szczecin Główny [ZDJĘCIA] Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki zaśpiewali dziś podróżnym na szczecińskim dworcu kolejowym członkowie Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. » więcej 2013-12-22, godz. 14:50 Najpiękniejsze polskie kolędy zabrzmią na dworcu. Zaśpiewa CHAPS Na koncert kolęd, który w niedzielę wieczorem odbędzie się na Dworcu Głównym PKP w Szczecinie, zaprasza Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. » więcej 2013-12-21, godz. 10:12 Urodziny Kina Zamek. Niepowtarzalny klimat i nowoczesny sprzęt Lifting na urodziny. Kino Zamek w Szczecinie świętuje 50-lecie istnienia i z tej okazji przeszło remont. » więcej 2013-12-20, godz. 17:02 "Opowieść wigilijna" w Operze. W rolach głównych: Damięcki i 150 baletnic "Opowieść wigilijną" z udziałem 150 małych baletnic i gwiazdy filmowej będzie można zobaczyć w piątek wieczorem w hali Opery na Zamku w Szczecinie. » więcej 2013-12-20, godz. 10:30 Mateusz Damięcki w Radiu Szczecin [WYWIAD, WIDEO] Mateusz Damięcki - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny - był gościem audycji "Moje miasto moja muzyka" w piątek po godzinie 10. » więcej 2013-12-19, godz. 10:06 Anna Cieślak w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] Anna Cieślak to znana aktorka filmowa i teatralna, szczecinianka z urodzenia, warszawianka z wyboru. W czwartek była gościem audycji "Moje miasto moja muzyka". » więcej 2013-12-18, godz. 18:25 Włosi wyróżnili projekt Filharmonii Szczecińskiej Projekt nowej Filharmonii Szczecińskiej najlepszy we Włoszech. Projektanci z hiszpańskiego Estudio Barozzi Veiga wygrali konkurs organizowany przez Krajową Radę Włoskich architektów, planistów i architektów krajobrazu. » więcej 2013-12-18, godz. 11:10 "Szczecińska pastorałka miała być liryczną balladą rockową" [WIDEO] Nastrojowe piosenki często bardziej zapadają w pamięć niż energetyczne utwory, a szczecińska pastorałka w założeniu miała być bardzo spokojna. Tak w środowym Studiu Bałtyk o swojej kompozycji mówili współtwórcy utworu "Siłą… » więcej 2013-12-17, godz. 17:56 Pierwsza taka książka na rynku. "Grudzień 1970 w Szczecinie" "Grudzień 1970 w Szczecinie" - to tytuł pierwszej monografii poświęconej szczecińskim protestom robotniczym. Książka autorstwa Michała Paziewskiego ukazała się 17 grudnia - w 43. rocznicę rewolty. » więcej 2013-12-15, godz. 14:58 Sukces rapera ze Szczecina. Jego płyta wśród najlepiej sprzedających się w kraju Krążek szczecińskiego rapera "Soboty" na liście najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Najnowsze notowanie OLiS, obejmujące sprzedaż w pierwszym tygodniu grudnia, plasuje płytę Michała Sobolewskiego na 10. miejscu. » więcej
481482483484485486487