Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
To jedna z większych sensacji archeologicznych dotyczących naszych terenów.
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. To tam trzy lata temu odkopali je archeolodzy.

Badania wykazały, że to szczątki około 40 osób nawróconych podczas misji Ottona z Bambergu. W piątek ponownie spoczęły w ziemi. Na wzgórzu tzw. "Grodzisku", z którego widać deltę Świny są także m.in. pozostałości po najstarszym kościele na Pomorzu Zachodnim.

- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. - Odkryliśmy niewielki fragment całego zespołu grodowego i cmentarzyska. Jednak na tyle duży, że możemy rekonstruować dzieje tego miejsca. To odkrycie ma wymiar społeczny, religijny i może być wykorzystane w promocji regionu.

Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski. Jak mówi, ma nadzieję, że z czasem miejsce to będzie odwiedzało coraz więcej osób. - To ważne miejsce dla gminy Międzyzdroje, bo wszyscy wokół tego mobilizują się i integrują - uważa ks. Michałowski.

Biskup Otton z Bambergu podczas swojej misji w 1124 r. założył 11 kościołów i ochrzcił tysiące mieszkańców m.in. Pyrzyc, Szczecina, Wolina i właśnie Lubina.
- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski.

Zobacz także

2013-06-28, godz. 11:00 Koncert w podwórku z charakterem Studenci i wykładowcy Akademii Sztuki w ramach akcji "Odkrywamy szczecińskie podwórka" zagrają wśród starych kamienic. » więcej 2013-06-27, godz. 21:32 Sto lat dla Muzeum Narodowego Z tej okazji odbył się happening na Wałach Chrobrego. Do wspólnej zabawy zapraszali szczudlarze. W niebo poszybowały kolorowe balony. » więcej 2013-06-27, godz. 11:59 Stanisław Sojka w Radiu Szczecin [WYWIAD] Wokalista jazzowy i pianista, Stanisław Sojka był gościem czwartkowej audycji "Moje miasto, moja muzyka". » więcej 2013-06-27, godz. 11:44 Muzeum świętuje. Możesz zaśpiewać "sto lat" 100 rąk na 100 lat! - happening pod takim hasłem odbędzie się w czwartek wieczorem przed szczecińskim Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego. Okazją jest stulecie gmachu głównego. Do wspólnego świętowania dyrekcja zaprasza wszystkich… » więcej 2013-06-26, godz. 17:04 Koniec wielkiego remontu. TRAFO gotowa [ZDJĘCIA] Szczecińska Trafostacja Sztuki gotowa na przyjęcie artystów. Po dwóch latach zakończył się remont dawnej transformatorowni przy ul. św. Ducha. Teraz siedzibę będzie tu mieć galeria "TRAFO", czyli Centrum Sztuki Współczesnej. » więcej 2013-06-26, godz. 14:36 GreenGiloow.com: Roztocze w kadrze Jolanty Szabłowskiej 24 fotografie ukazujące krajobrazy i klimaty Roztocza można oglądać w Galerii LIBRA w Szczecinie. GreenGiloow.com to tytuł najnowszej wystawy fotograficznej Jolanty Szabłowskiej. » więcej 2013-06-25, godz. 21:05 Jazz zabrzmi w podwórku [WIDEO] W studiu koncertowym Radia Szczecin trwają próby przed piątkowym koncertem. » więcej 2013-06-24, godz. 13:15 Wirtualny Szczecin i jego mieszkańcy Naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego przygotowują wirtualny obraz Szczecina z przełomu XIX i XX wieku. » więcej 2013-06-22, godz. 20:35 Nagrody Pro Arte wręczone Laureatami są: Barbara Bielińska-Jaroszyk, Michał Janicki, Olek Różanek i zespół After Blues. Ta czwórka została wyłoniona z grona 43 kandydatów. » więcej 2013-06-22, godz. 10:38 W kaskach zagrali na placu Orła Białego [WIDEO] Wspólne wykonanie "Symfonii modernizacyjnej op. 1" na bębenkach, grzechotkach i butelkach, a także zwiedzanie Pałacu pod Globusem - w taki sposób szczecinianie świętowali w piątek Dzień Muzyki w Akademii Sztuki. » więcej
524525526527528529530