Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
To jedna z większych sensacji archeologicznych dotyczących naszych terenów.
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. To tam trzy lata temu odkopali je archeolodzy.

Badania wykazały, że to szczątki około 40 osób nawróconych podczas misji Ottona z Bambergu. W piątek ponownie spoczęły w ziemi. Na wzgórzu tzw. "Grodzisku", z którego widać deltę Świny są także m.in. pozostałości po najstarszym kościele na Pomorzu Zachodnim.

- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. - Odkryliśmy niewielki fragment całego zespołu grodowego i cmentarzyska. Jednak na tyle duży, że możemy rekonstruować dzieje tego miejsca. To odkrycie ma wymiar społeczny, religijny i może być wykorzystane w promocji regionu.

Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski. Jak mówi, ma nadzieję, że z czasem miejsce to będzie odwiedzało coraz więcej osób. - To ważne miejsce dla gminy Międzyzdroje, bo wszyscy wokół tego mobilizują się i integrują - uważa ks. Michałowski.

Biskup Otton z Bambergu podczas swojej misji w 1124 r. założył 11 kościołów i ochrzcił tysiące mieszkańców m.in. Pyrzyc, Szczecina, Wolina i właśnie Lubina.
- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski.

Zobacz także

2013-05-09, godz. 17:52 "Między nogami", czyli premiera Niekonsekwentnego Czterech aktorów Teatru Współczesnego w Szczecinie bierze na warsztat cztery komedie jednego z najbardziej niepokornych twórców starożytnej Grecji - Arystofanesa i tworzy z nich jeden spektakl pt. "Między nogami". Jego premiera w czwartek… » więcej 2013-05-09, godz. 16:59 Nowa powieść z językowym zacietrzewieniem "Zamęt" to czwarta powieść szczecińsko-berlińskiego poety, prozaika i eseisty Krzysztofa Niewrzędy. Z pisarzem będzie można spotkać się w czwartek wieczorem w Galerii Piastów w Szczecinie. » więcej 2013-05-08, godz. 11:18 Salon literacki z opóźnieniem Salon literacki w lokalu po dawnym Empiku przy zbiegu ulic Krzywoustego i al. Wojska Polskiego w Szczecinie powstanie później niż planowano. » więcej 2013-05-08, godz. 10:56 Golec uOrkiestra w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO] Łukasz Golec i Paweł Golec byli w środę gośćmi Radia Szczecin. To założyciele i liderzy działającej od 1998 roku Golec uOrkiestry. » więcej 2013-05-08, godz. 09:33 Piosenka z dedykacją od szczecińskiej legendy Szczecińska legenda punka dedykuje piosenkę legendzie sztuk walki. Zespół "The Analogs" nagrał utwór specjalnie dla klubu Berserkers. » więcej 2013-05-06, godz. 15:01 Podziemna galeria? Najpierw trzeba znaleźć wejście Fiaskiem zakończyły się poszukiwania wejścia do tunelu, który podobno przebiega pod placem Orła Białego w Szczecinie. Podziemnym przejściem chciałaby zaopiekować się Akademia Sztuki, która w tym roku ruszyła z remontem Pałacu… » więcej 2013-05-06, godz. 07:21 Szczecinianin w finale Must be The Music [WIDEO] Niewidomy pianista ze Szczecina w finale Must be The Music. Nasze "Bubliczki" nie zakwalifikowały się. To wynik niedzielnego półfinału jednego z najpopularniejszych telewizyjnych konkursów na muzyczny talent. » więcej 2013-05-05, godz. 16:17 Niepełnosprawni koncertowali w Filharmonii Koncertem w Filharmonii Szczecińskiej zakończył się w niedzielę kilkumiesięczny projekt "Genius Lutos". » więcej 2013-05-04, godz. 12:00 Publikacja szczecińskiego IPN-u wyróżniona Książka "Bez wątpienia było warto!" Z Markiem Adamkiewiczem rozmawia Michał Siedziako nominowana do Nagrody Historycznej Polityki. » więcej 2013-05-03, godz. 12:04 Młode talenty do boju! Rusza Festiwal Rozpoczął się I etap muzycznego konkursu Festiwal Młodych Talentów. Siódma edycja imprezy ma być inna od poprzednich. W tym roku organizatorzy stawiają na zespoły, w twórczości których prym wiodą kobiety. » więcej
534535536537538539540