Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
To jedna z większych sensacji archeologicznych dotyczących naszych terenów.
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. To tam trzy lata temu odkopali je archeolodzy.

Badania wykazały, że to szczątki około 40 osób nawróconych podczas misji Ottona z Bambergu. W piątek ponownie spoczęły w ziemi. Na wzgórzu tzw. "Grodzisku", z którego widać deltę Świny są także m.in. pozostałości po najstarszym kościele na Pomorzu Zachodnim.

- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. - Odkryliśmy niewielki fragment całego zespołu grodowego i cmentarzyska. Jednak na tyle duży, że możemy rekonstruować dzieje tego miejsca. To odkrycie ma wymiar społeczny, religijny i może być wykorzystane w promocji regionu.

Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski. Jak mówi, ma nadzieję, że z czasem miejsce to będzie odwiedzało coraz więcej osób. - To ważne miejsce dla gminy Międzyzdroje, bo wszyscy wokół tego mobilizują się i integrują - uważa ks. Michałowski.

Biskup Otton z Bambergu podczas swojej misji w 1124 r. założył 11 kościołów i ochrzcił tysiące mieszkańców m.in. Pyrzyc, Szczecina, Wolina i właśnie Lubina.
- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski.

Zobacz także

2012-02-09, godz. 07:24 Znany kompozytor poprowadzi warsztaty w Szczecinie Krzesimir Dębski - znany kompozytor, skrzypek i dyrygent - rozpoczyna dziś Regionalne Warsztaty Orkiestrowe w Szkole Muzycznej przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2012-02-08, godz. 13:42 Szczeciński "Muzyk" już po remoncie. Zobacz jak wygląda [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Szkół Muzycznych w Szczecinie ma od wczoraj salę kameralną. To efekt ubiegłorocznego remontu piwnic w zabytkowym budynku przy ul. Staromłyńskiej. » więcej 2012-02-06, godz. 15:11 Spotkanie z ks. Bonieckim w Szczecinie Promocja najnowszej książki "Lepiej palić fajkę niż czarownice" to główny punkt spotkania z jej autorem ks. Adamem Bonieckim. » więcej 2012-02-06, godz. 13:58 Ponad 2 mln złotych dla szczecińskiej kultury Konkurs ministra kultury został rozstrzygnięty. Dofinansowanie otrzymają m.in. Teatr Kana, Klub 13 Muz i parafia Jana Ewangelisty. » więcej 2012-02-03, godz. 19:01 Nowy film o artystach. Tym razem z Koszalina Słynny czeski fotograf przyjeżdża do Koszalina, aby stworzyć serię zdjęć w nadmorskiej scenerii. Przypadek sprawia, że jego plany ulegają zmianie. Tak najkrócej można streścić najnowszy film zrealizowany z Zachodniopomorskiego… » więcej 2012-02-01, godz. 09:23 "Jedyny autentyczny zabytek, który zachował się w Zamku do dziś" Szesnastowieczną polichromię będzie można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich. Zabytek zostanie udostępniony zwiedzającym po zakończeniu przebudowy Opery na Zamku. » więcej 2012-01-31, godz. 20:49 Opus Magnum w Kołobrzegu Opus Magnum, czyli Wielkie Dzieło pod takim hasłem w Kołobrzegu organizowana będzie 10. jubileuszowa edycja Sunrise Festival. » więcej 2012-01-29, godz. 11:24 Dziecięcy chór pojechał na tournee do Indii Chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego „DON-DIRI-DON" jeszcze w niedzielę wystąpi na Goa. W niedzielę zaśpiewają w Pune, a w środę - w Mumbaju. » więcej 2012-01-28, godz. 15:48 Kolędy i pastorałki w szczecińskiej katedrze W ramach trzydziestego Misterium Kolędowego wystąpią wokaliści z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz zespół folklorystyczny "Siermięgi". » więcej 2012-01-28, godz. 15:05 Cicha noc, czyli kolędy na chór i smyczki Piękne polskie śpiewy bożonarodzeniowe to prezent szczecińskiej sceny muzycznej na zakończenie okresu świątecznego. » więcej
593594595596597598599