Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin]
To jedna z większych sensacji archeologicznych dotyczących naszych terenów.
Szczątki pierwszych Słowian, którzy w XII wieku przyjęli chrześcijaństwo symbolicznie pochowano w Lubinie, w okolicach Międzyzdrojów. To tam trzy lata temu odkopali je archeolodzy.

Badania wykazały, że to szczątki około 40 osób nawróconych podczas misji Ottona z Bambergu. W piątek ponownie spoczęły w ziemi. Na wzgórzu tzw. "Grodzisku", z którego widać deltę Świny są także m.in. pozostałości po najstarszym kościele na Pomorzu Zachodnim.

- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. - Odkryliśmy niewielki fragment całego zespołu grodowego i cmentarzyska. Jednak na tyle duży, że możemy rekonstruować dzieje tego miejsca. To odkrycie ma wymiar społeczny, religijny i może być wykorzystane w promocji regionu.

Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski. Jak mówi, ma nadzieję, że z czasem miejsce to będzie odwiedzało coraz więcej osób. - To ważne miejsce dla gminy Międzyzdroje, bo wszyscy wokół tego mobilizują się i integrują - uważa ks. Michałowski.

Biskup Otton z Bambergu podczas swojej misji w 1124 r. założył 11 kościołów i ochrzcił tysiące mieszkańców m.in. Pyrzyc, Szczecina, Wolina i właśnie Lubina.
- To tylko niewielki fragment bogatej historii związanej z tym miejscem - mówi prof. Marian Rębkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Prace archeologiczne od początku obserwował proboszcz parafii w Lubinie ksiądz Waldemar Michałowski.

Zobacz także

2011-12-13, godz. 15:03 Spektakl świetlny przed Pleciugą Nowy spektakl świetlny możemy podziwiać przy Pleciudze. Stworzona z kilku tysięcy diod iluminacja zastąpiła multimedialny spektakl, który przez całe lato można było oglądać przy placu Teatralnym. » więcej 2011-12-10, godz. 20:26 "Muzyka, Kultura, Sztuka... " na fotografii [ZDJĘCIA] To tytuł wystawy fotografii fotoreportera Polskiego Radia Szczecin Łukasza Szełemeja, które można oglądać w foyer studia koncertowego S-1 im. Jana Szyrockiego PR Szczecin. » więcej 2011-12-10, godz. 13:17 Hip-hop w teatrze Wieczorem odbędzie się premiera "Nocy Manekinów" Bruno Jasińskiego, w reżyserii Adama Opatowicza. » więcej 2011-12-10, godz. 12:12 Najlepszy głos w kraju ze Szczecina? Dziś okaże się kto ma najlepszy głos w kraju - spore szanse na zwycięstwo ma szczecinianin. » więcej 2011-12-10, godz. 11:05 Setki książek za symboliczną złotówkę Dzisiaj w Książnicy Pomorskiej kończy się Mikołajkowy Kiermasz. A do kupienia są kryminały, powieści słowniki i lektury. » więcej 2011-12-09, godz. 22:11 Bursztynowy pierścień dla aktorki TW Maria Dąbrowska aktorka Teatru Współczesnego najlepszą aktorką ubiegłego sezonu w Zachodniopomorskiem. Aktorka otrzymała "Bursztynowy pierścień" w organizowanym po raz trzydziesty plebiscycie Kuriera Szczecińskiego. » więcej 2011-12-09, godz. 16:17 Dziś finał plebiscytu "Bursztynowu Pierścień" Blisko 2,5 tysiąca głosów oddali miłośnicy teatru w plebiscycie "Bursztynowy Pierścień". » więcej 2011-12-09, godz. 15:48 Poetycki Skolwin zaprasza na "Refleksy" Skolwin się zmienia - mówią pracownicy domu kultury i prowadzą batalię o poprawę wizerunku tej dzielnicy Szczecina. » więcej 2011-12-08, godz. 14:36 Kolędowanie w Pałacu Młodzieży "Wśród nocnej ciszy" oraz "Cicha noc" to kolędy najczęściej wybierane przez najmłodszych wykonawców. Tych i wielu innych utworów można posłuchać w szczecińskim Pałacu Młodzieży. » więcej 2011-12-07, godz. 09:34 Sporty wodne okiem szczecińskich fotoreporterów [ZDJĘCIA] Water Art Press to tytuł dzisiejszej wystawy fotograficznej Cezarego Aszkiełowicza, Sławomira Głowackiego, Marcina Bieleckiego i Andrzeja Szkockiego. » więcej
599600601602603604605