Pozostałości po średniowiecznym kościele odnaleźli archeolodzy w Warzymicach. To posadzka i fundamenty rozebranej pół wieku temu budowli.
- Na początku myślałem, że to jest jakieś zdobienie trumienne, ale to prawdopodobnie zdobienie obrusa - opowiada o znaleziskach Dziewanowski. - Są też sztukaterie, widać że były malowane, np. na zielono. Szybki witrażowe brązowe, żółte, niebieskie. Z nich było zrobione okno. Możemy mówić o takich "warzymickich Pompejach" - uważa archeolog.
XIII - wieczny kościół przetrwał do 1956 roku. Wtedy komunistyczne władze zdecydowały o jego rozbiórce.
Lokalne stowarzyszenie "Klamerka" z Warzymic chce, by ruiny stały się atrakcją turystyczną wsi. Ma kilka projektów zagospodarowania tego miejsca. Przygotowali je studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Jeden z pomysłów zakłada oznaczenie fundamentów i budowę skweru, inny - odtworzenie świątyni - mówi Dariusz Stefek ze stowarzyszenia.
- Z jednej strony byłoby to miejsce z kościołem, gdzie będzie można odprawiać nabożeństwa, a z drugiej strony byłaby to przestrzeń publiczna o założeniu parkowo - rekreacyjnym. To byłaby piękna wizytówka naszej wsi - zapewnia Dariusz Stefek.
Wykopaliska w Warzymicach zleciła gmina, jednak jeszcze nie wiadomo czy i w jaki sposób urzędnicy zagospodarują to miejsce. Odpowiedzialny za projekt pracownik jest teraz na urlopie.
Zobacz także
2015-03-29, godz. 20:26
Przyszli inżynierowie zaśpiewali najpiękniej
Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie. Zespół odebrał też statuetkę za najlepsze wykonanie utworu pasyjnego.
» więcej
2015-03-29, godz. 17:24
Szczecińscy chórzyści zaśpiewają dla chorego wykładowcy
Szczecińscy chórzyści wystąpią dla chorego wykładowcy. W niedzielę wieczorem Chór Akademicki im. prof Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wykona m.in. Hymn Cherubiński Krzysztofa Pendereckiego oraz…
» więcej
2015-03-29, godz. 13:34
70 filmów dokumentalnych na 70-lecie polskiego Szczecina
W "Starej Rzeźni" na szczecińskiej Łasztowni rozpoczął się przegląd filmowy "70 na 70".
» więcej
2015-03-28, godz. 18:46
Kilkaset dzieci opanowało scenę SDS
Kilkaset dzieci wzięło w sobotę udział w jubileuszowej piętnastej już edycji prezentacji tanecznych "Terazy My".
» więcej
2015-03-28, godz. 16:29
Kilkadziesiąt chórów wystąpiło na szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej
W Szczecinie trwa II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Pasyjnej. Łącznie w festiwalu bierze udział ponad 30 chórów i większość z nich wystartowała w konkursie. Pieśni Pasyjne śpiewają chóry z Polski, Niemiec i Litwy. Przesłuchania…
» więcej
2015-03-28, godz. 16:13
Ośmioro artystów, jedna ekspozycja. Nowa wystawa w filharmonii
#MASHUP - to nowa wystawa sztuki współczesnej, którą od środy można oglądać w Galerii na czwartym piętrze Filharmonii Szczecińskiej.
» więcej
2015-03-27, godz. 21:52
Gwiazdorski wieczór z Filipem w S-1 [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO]
Komplet publiczności obejrzał w piątek w studiu koncertowym S-1 Radia Szczecin premierę audiobooka "Filip".
» więcej
2015-03-27, godz. 18:06
"Tu liczą się nie tylko popisy wokalne, ale przekaz"
900 chórzystów w Szczecinie na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Pasyjnej. W konkursie, który odbędzie się w sobotę weźmie udział 31 chórów z Polski, Niemiec i Litwy.
» więcej
2015-03-27, godz. 11:08
Zamkowe sceny łączą siły
Teatr Krypta i Piwnica przy Krypcie z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie łączą siły. Od października będą funkcjonować pod jednym szyldem.
» więcej
2015-03-26, godz. 11:21
Odtwórca roli głównej "Opery za 3 grosze" w Radiu Szczecin [WIDEO]
Po rocznej przerwie na deski Teatru Polskiego powraca "Opera za 3 grosze" Bertolda Brechta i Kurta Weilla w reżyserii Adama Opatowicza. W tym muzycznym przedstawieniu gra niemal cały zespół Teatru Polskiego, a w roli głównej Mackie Majchra…
» więcej