Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Kolekcja marionetek afrykańskich Oleńki i Denisa Nidzgorskich do dziś nie doczekała się ekspozycji, mimo że trafiła do Szczecina siedem lat temu. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Kolekcja marionetek afrykańskich Oleńki i Denisa Nidzgorskich do dziś nie doczekała się ekspozycji, mimo że trafiła do Szczecina siedem lat temu. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Kolekcja marionetek afrykańskich Oleńki i Denisa Nidzgorskich do dziś nie doczekała się ekspozycji, mimo że trafiła do Szczecina siedem lat temu.
Małżeństwo podarowało Muzeum Narodowemu w Szczecinie cały swój zbiór. To największy dar, jaki po wojnie uzyskało muzeum - około dwóch tysięcy eksponatów.

Niestety nie ma pieniędzy na przygotowanie ekspozycji. Efekt jest taki, że dotychczas publiczności pokazano, przy różnych okazjach, tylko kilka eksponatów z bogatej kolekcji.

- Jest już nawet tytuł wystawy, ale nie ma na nią pieniędzy - mówi Ewa Prądzyńska z Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Nie słyszałam o osobnym muzeum, ale osobna ekspozycja nadal jest naszym pragnieniem. Chcemy otworzyć wystawę, jej tytuł brzmiałby "Dzieci magii", ale ze względów finansowych ciągle jest odsuwane.

Kolekcja marionetek afrykańskich Oleńki i Denisa Nidzgorskich uważana jest za jeden z największych na świecie zbiorów związanych z teatrem afrykańskim.

- Z tej kolekcji, którą ostatnio pozyskaliśmy od państwa Nidzgorskich, a pozyskaliśmy ponad 1200 obiektów, nie pokazujemy na razie na wystawach stałych niczego - podkreśla Prądzyńska.

Kolekcja Nidzgorskich to nie tylko marionetki, ale także naczynia drewniane, rzeźby, maski i broń. Parę lat temu padł nawet pomysł utworzenia osobnego muzeum dla kolekcji Nidzgorskich. Dziś o projekcie cisza.

W sumie kolekcja liczy około dwóch tysięcy eksponatów. Większość trafiła już do Szczecina. Część wciąż jest jeszcze w Marsylii, gdzie mieszka Oleńka Nidzgorska. Transport ostatnich obiektów planowany jest w tym lub na początku przyszłego roku.
Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2012-01-09, godz. 13:27 "Te Deum" zabrzmiało w Katedrze [ZDJĘCIA] Utwór był formą podziękowania za powstanie Akademii Sztuki. » więcej 2012-01-09, godz. 11:18 Nowy fortepian został przyjęty z honorami Koncertowy mercedes wśród fortepianów trafił w poniedziałek do Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie. » więcej 2012-01-07, godz. 13:53 "Te Deum" zabrzmi w szczecińskiej katedrze Utwór jest formą podziękowania za powstanie Akademii Sztuki. » więcej 2012-01-07, godz. 11:51 Snow Sound: kulturowy miks na jednej scenie Młodzież z Polski, Turcji, Grecji, Włoch, Rumunii i Czech zagra dzisiaj koncert w sali Goleniowskiego Domu Kultury. » więcej 2012-01-06, godz. 15:16 Kolędy i pastorałki w Goleniowskim Domu Kultury Tytuł koncertu to "Gwiazdo świeć, kolędo leć..." » więcej 2012-01-06, godz. 10:28 Snow Sound: nietypowy koncert kolęd i pastorałek Artyści z Grecji, Rumunii, Czech, Turcji i Polski wystąpią w piątek w kościele p.w. św. Katarzyny w Goleniowie. » więcej 2012-01-05, godz. 18:51 Szczecińska premiera Belcanto w kinie Zamek Akcja filmu rozgrywa się w latach 60-tych w Szczecinie i Stargardzie Szczecińskim. W rolach głównych: Magdalena Różdżka i Cezary Pazura. » więcej 2011-12-30, godz. 16:06 Policjant napisał książkę o skradzionych dziełach sztuki Fotografie i opisy kilkuset zabytków i dzieł sztuki skradzionych po II wojnie światowej w województwie zachodniopomorskim zawiera książka napisana przez policjanta wydziału kryminalnego KWP Marka Łuczaka. » więcej 2011-12-28, godz. 14:49 Koncert muzyki żydowskiej w Szczecinie Koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu artystów z Berlina zakończy dziś w szczecińskiej siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów tegoroczne świętowanie Chanuki. » więcej 2011-12-28, godz. 13:01 Goleniów: Teatr Brama w nowej siedzibie Swoją nową siedzibę oficjalnie otworzy dzisiaj goleniowski Teatr Brama. Urządzono ją po trwającym blisko pół roku remoncie na zapleczu stojącego w centrum miasta amfiteatru. » więcej
589590591592593594595