Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Kolekcja marionetek afrykańskich Oleńki i Denisa Nidzgorskich do dziś nie doczekała się ekspozycji, mimo że trafiła do Szczecina siedem lat temu. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Kolekcja marionetek afrykańskich Oleńki i Denisa Nidzgorskich do dziś nie doczekała się ekspozycji, mimo że trafiła do Szczecina siedem lat temu. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Kolekcja marionetek afrykańskich Oleńki i Denisa Nidzgorskich do dziś nie doczekała się ekspozycji, mimo że trafiła do Szczecina siedem lat temu.
Małżeństwo podarowało Muzeum Narodowemu w Szczecinie cały swój zbiór. To największy dar, jaki po wojnie uzyskało muzeum - około dwóch tysięcy eksponatów.

Niestety nie ma pieniędzy na przygotowanie ekspozycji. Efekt jest taki, że dotychczas publiczności pokazano, przy różnych okazjach, tylko kilka eksponatów z bogatej kolekcji.

- Jest już nawet tytuł wystawy, ale nie ma na nią pieniędzy - mówi Ewa Prądzyńska z Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Nie słyszałam o osobnym muzeum, ale osobna ekspozycja nadal jest naszym pragnieniem. Chcemy otworzyć wystawę, jej tytuł brzmiałby "Dzieci magii", ale ze względów finansowych ciągle jest odsuwane.

Kolekcja marionetek afrykańskich Oleńki i Denisa Nidzgorskich uważana jest za jeden z największych na świecie zbiorów związanych z teatrem afrykańskim.

- Z tej kolekcji, którą ostatnio pozyskaliśmy od państwa Nidzgorskich, a pozyskaliśmy ponad 1200 obiektów, nie pokazujemy na razie na wystawach stałych niczego - podkreśla Prądzyńska.

Kolekcja Nidzgorskich to nie tylko marionetki, ale także naczynia drewniane, rzeźby, maski i broń. Parę lat temu padł nawet pomysł utworzenia osobnego muzeum dla kolekcji Nidzgorskich. Dziś o projekcie cisza.

W sumie kolekcja liczy około dwóch tysięcy eksponatów. Większość trafiła już do Szczecina. Część wciąż jest jeszcze w Marsylii, gdzie mieszka Oleńka Nidzgorska. Transport ostatnich obiektów planowany jest w tym lub na początku przyszłego roku.
Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2011-12-22, godz. 12:03 Kontrowersje wokół wystawy przed wernisażem Wystawa na Zamku Książąt Pomorskich - "My i oni - zawiła historia odmienności" - ekspozycji jeszcze nie otwarto, a już budzi kontrowersje. » więcej 2011-12-22, godz. 07:04 Najlepsi aktorzy na deskach szczecińskich teatrów Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie podpisuje porozumienie o współpracy ze Związkiem Artystów Scen Polskich i liczy na wspaniałe spektakle w Szczecinie. » więcej 2011-12-19, godz. 16:07 Szczeciński teatr na Dalekim Wschodzie Widownia w Japonii i Chinach z entuzjazmem przyjęła spektakl "Lailonia" w wykonaniu aktorów Teatru Kana. » więcej 2011-12-19, godz. 12:14 Seniorzy aktywni przez kulturę "Seniorzy i kultura" to hasło spotkania, które organizuje dziś Szczeciński Inkubator Kultury. » więcej 2011-12-17, godz. 14:38 "W małym dworku" w reżyserii Anny Augustynowicz Pokaz "W małym dworku" Witkacego w reżyserii Anny Augustynowicz - to wydarzenie dnia szczecińskich obchodów jubileuszu reżyserki. » więcej 2011-12-17, godz. 07:18 Makiety muzeum w muzeum Konkursowe koncepcje planowanego Muzeum Morskiego do zobaczenia na ostatniej w tym roku wystawie czasowej w szczecińskiej Zajezdni Sztuki. » więcej 2011-12-16, godz. 08:38 Etiuda na 170 17 uczniów i studentów ze szczecińskich szkół i uczelni wyróżniono podczas Międzynarodowego Festiwalu Instrumentów Dętych ETIUDA. » więcej 2011-12-16, godz. 08:07 Gwiazdy filmu i teatru na jubileuszu Augustynowicz Szczecin świętuje jubileusz pracy artystycznej Anny Augustynowicz - reżyserki, dyrektor artystycznej Teatru Współczesnego. » więcej 2011-12-15, godz. 13:43 Zamek ma propozycję dla Cameraty Nova Zamek Książąt Pomorskich zwalnia, nie chce jednak zrywać współpracy. » więcej 2011-12-15, godz. 11:16 Game-lan zagrał kolędy w XIII Muzach "Przybieżeli do Betlejem" czy "Lulajże Jezuniu" oraz inne kolędy zagrali w Klubie XIII Muz członkowie orkiestry Game-lan. » więcej
590591592593594595596