Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Kolekcja marionetek afrykańskich Oleńki i Denisa Nidzgorskich do dziś nie doczekała się ekspozycji, mimo że trafiła do Szczecina siedem lat temu. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Kolekcja marionetek afrykańskich Oleńki i Denisa Nidzgorskich do dziś nie doczekała się ekspozycji, mimo że trafiła do Szczecina siedem lat temu. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Kolekcja marionetek afrykańskich Oleńki i Denisa Nidzgorskich do dziś nie doczekała się ekspozycji, mimo że trafiła do Szczecina siedem lat temu.
Małżeństwo podarowało Muzeum Narodowemu w Szczecinie cały swój zbiór. To największy dar, jaki po wojnie uzyskało muzeum - około dwóch tysięcy eksponatów.

Niestety nie ma pieniędzy na przygotowanie ekspozycji. Efekt jest taki, że dotychczas publiczności pokazano, przy różnych okazjach, tylko kilka eksponatów z bogatej kolekcji.

- Jest już nawet tytuł wystawy, ale nie ma na nią pieniędzy - mówi Ewa Prądzyńska z Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Nie słyszałam o osobnym muzeum, ale osobna ekspozycja nadal jest naszym pragnieniem. Chcemy otworzyć wystawę, jej tytuł brzmiałby "Dzieci magii", ale ze względów finansowych ciągle jest odsuwane.

Kolekcja marionetek afrykańskich Oleńki i Denisa Nidzgorskich uważana jest za jeden z największych na świecie zbiorów związanych z teatrem afrykańskim.

- Z tej kolekcji, którą ostatnio pozyskaliśmy od państwa Nidzgorskich, a pozyskaliśmy ponad 1200 obiektów, nie pokazujemy na razie na wystawach stałych niczego - podkreśla Prądzyńska.

Kolekcja Nidzgorskich to nie tylko marionetki, ale także naczynia drewniane, rzeźby, maski i broń. Parę lat temu padł nawet pomysł utworzenia osobnego muzeum dla kolekcji Nidzgorskich. Dziś o projekcie cisza.

W sumie kolekcja liczy około dwóch tysięcy eksponatów. Większość trafiła już do Szczecina. Część wciąż jest jeszcze w Marsylii, gdzie mieszka Oleńka Nidzgorska. Transport ostatnich obiektów planowany jest w tym lub na początku przyszłego roku.
Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2011-03-25, godz. 07:40 Teatr Współczesny w Szczecinie ma 35 lat Z tej to okazji w odbędzie się dziś premiera "Ożenku" Mikołaja Gogola w reżyserii Justyny Celedy. » więcej 2011-03-24, godz. 14:26 Początek Festiwalu 13 sphere Blisko dwumetrowa żarówka, ważąca niemal 40 kilogramów rozświetli budynek Klubu 13 Muz w Szczecinie. » więcej 2011-03-22, godz. 11:51 Artyści piszą do prezydenta Krzystka Szczecińscy artyści sprzeciwiają się nowym zasadom przyznawania Nagrody Artystycznej Prezydenta. » więcej 2011-03-22, godz. 09:01 Grzegorz Turnau śpiewał o wiośnie [WIDEO] Grzegorz Turnau poprowadził w poniedziałek w klubie Royal Jazz Klub warsztaty autorskie. » więcej 2011-03-21, godz. 15:48 Zamiast słuchać lekcji, słuchali wierszy Uczniowie jednej ze szczecińskich szkół pierwszy dzień wiosny powitali w Książnicy Pomorskiej na "Wagarach z poezją". » więcej 2011-03-21, godz. 08:10 Szczecin: Bezpłatne warsztaty z Grzegorzem Turnauem Grzegorz Turnau poprowadzi dziś warsztaty autorskie ramach cyklu Yamaha Workshops w Szczecinie. » więcej 2011-03-21, godz. 08:07 Szczecin: Wagary z poezją w Książnicy Pomorskiej W związku z obchodami roku Czesława Miłosza, literackim daniem głównym będą wiersze noblisty - zapowiadają organizatorzy. » więcej 2011-03-18, godz. 12:27 Wystawa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w magistracie Obrazy i fotografie wykonane przez seniorów - studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku można oglądać w Galerii Prezydenckiej w Urzędzie Miasta Szczecin. » więcej 2011-03-18, godz. 11:15 Ponad 20 artystów na szczecińskie Juwenalia Grubson, Pezet, Habakuk i Strachy na Lachy to tylko niektóre z zespołów, jakie zagrają dla szczecińskich studentów w czasie tegorocznych Juwenaliów. » więcej 2011-03-18, godz. 10:33 "Mity Kołobrzegu. Propaganda w służbie wojny i pokoju" To temat konferencji popularno-naukowej, która rozpoczęła się w Kołobrzegu, w ramach obchodów 66. rocznicy Walk o to miasto. » więcej
622623624625626627628