Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Twórczość Wojciecha Kilara - zmarłego pod koniec ubiegłego roku polskiego kompozytora - będzie dominować na 10. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Sacrum Non Profanum". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Twórczość Wojciecha Kilara - zmarłego pod koniec ubiegłego roku polskiego kompozytora - będzie dominować na 10. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Sacrum Non Profanum". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Twórczość Wojciecha Kilara - zmarłego pod koniec ubiegłego roku polskiego kompozytora - będzie dominować na 10. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Sacrum Non Profanum".
Koncerty będą odbywać się w Szczecinie, Trzęsaczu i Świnoujściu. W poniedziałek w szczecińskiej katedrze wystąpi blisko 150 artystów: orkiestra, chór i soliści. Zabrzmią przede wszystkim utwory Wojciecha Kilara, ale także Marka Jasińskiego - jednego z pomysłodawców festiwalu. Początek o 20.

Tegoroczna edycja "Sacrum Non Profanum" przebiega pod hasłem "Muzyka naszych czasów".

- Koncerty zdominuje twórczość Kilara - mówi dyrektor festiwalu Bohdan Boguszewski. - Od utworów solowych, przed duety, tria, kwartet po duże formy wokalno-instrumentalne z udziałem dużych rozbudowanych chórów. Chociażby w koncercie inauguracyjnym zostaną wykonane trzy jego kompozycje: Angelus, Exodus i Victoria.

- Chóry chętnie mają w swoim repertuarze utwory Kilara - mówi dyrygent Chóru
Akademickiego Profesora Szyrockiego - Szymon Wyrzykowski. - Zazwyczaj chóry bardzo lubią śpiewać muzykę Wojciecha Kilara, ponieważ muzyka jest z pozoru bardzo prosta. Muzyka, którą łatwo się czyta, a trudno się jej uczy i ciężko szlifuje. Ostatni szlif interpretacyjny jest dosyć skomplikowany.

Podczas poniedziałkowego koncertu zabrzmią też katedralne organy, na których zagra Zygmunt Rychert.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-09-11, godz. 17:25 Pożegnanie Janusza Głowackiego Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele świata kultury i czytelnicy pożegnali na Wojskowych Powązkach w Warszawie Janusza Głowackiego. Zmarły 19 sierpnia prozaik, dramaturg, felietonista, autor scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych… » więcej 2017-09-11, godz. 11:30 Skarby po Beatlesach na aukcji Nagranie niepublikowanej piosenki George'a Harrisona zostanie w poniedziałek sprzedane na aukcji w Warrington w północnej Anglii. Spodziewana cena to 15 tysięcy funtów. » więcej 2017-09-10, godz. 18:09 Na Pogodnie wspominali Waleriana Pawłowskiego [ZDJĘCIA] Około 200 osób wysłuchało w niedzielę koncertu ku pamięci Waleriana Pawłowskiego, wieloletniego dyrygenta Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza i działacza społecznego. » więcej 2017-09-10, godz. 09:48 Wędrowny festiwal zawitał do Gryfina. Zabrzmiała muzyka baroku Barokowa muzyka zabrzmiała w Pałacu pod Lwami Gryfińskiego Domu Kultury. W sobotę wieczorem odbył się tam koncert w ramach VIII Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku". » więcej 2017-09-09, godz. 15:35 Kto zgarnie Złotego Lwa? Nagrody 74. Festiwalu Filmowego w Wenecji zostaną wręczone w sobotę, podczas wieczornej gali na Lido w Sala Grande. Wśród kandydatów do Złotego Lwa najczęściej wymieniany jest film "The shape of water" meksykańskiego reżysera Guillermo… » więcej 2017-09-09, godz. 13:54 Gardno, Chwarstnica i Gryfino na szlaku wędrownego festiwalu VIII Letni Festiwal Wędrowny "Na gotyckim szlaku" zawita w sobotę do Gardna, Chwarstnicy i Gryfina. W programie jest zwiedzanie zabytków oraz koncert. » więcej 2017-09-09, godz. 09:24 Rajdy, gry, warsztaty i spotkania z historią. Zaczynają się EDD Rozpoczynają się Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa. Oficjalna inauguracja odbędzie się w sobotę w Sławnie. Początek o godzinie 11. » więcej 2017-09-08, godz. 19:28 "Bazgroły" Leszka Żebrowskiego w Galerii pod Piramidą Ponad 60 plakatów Leszka Żebrowskiego można oglądać od piątku w Książnicy Pomorskiej w Galerii Pod Piramidą. Wystawa czynna będzie przez cały wrzesień. » więcej 2017-09-08, godz. 12:03 Nagrody miesięcznika "Teatr" dla Augustynowicz i Falkowskiego Anna Augustynowicz i Grzegorz Falkowski laureatami nagrody miesięcznika "Teatr" za sezon 2016/2017. » więcej 2017-09-06, godz. 08:05 Mija 10 lat od śmierci Luciano Pavarottiego Rocznicę upamiętni wiele imprez, w tym wielki koncert w Weronie, transmitowany przez pierwszy program telewizji RAI. » więcej
319320321322323324325