Audiobook "Błękitna pustynia" napisany przez dziennikarza Radia Szczecin nominowany do nagrody Prix Europa. Do konkursu finałowego komisja wybrała go spośród 650 produkcji zgłoszonych przez telewizje, rozgłośnie radiowe i portale internetowe w całej Europie.
- To zapis przeżyć człowieka, który ze świata pokoju trafia w środek wojny - mówi autor audiobooka.
"Błękitna Pustynia" jest zapisem kilkunastu najważniejszych dni z jego dwumiesięcznego pobytu na misji podczas XII zmiany PKW.
- Są dwa powody, dla których ten audiobook powstał. To "Ordyn" i "Sroka", żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Obaj zginęli w Afganistanie. "Błękitna pustynia" to pamiątka i hołd dla nich - tłumaczy Rafał.
W rolę narratora wcielił się Robert Więckiewicz, aktor znany m.in. z filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Jak mówi, praca z tym tekstem była dla niego zupełnie nowym doświadczeniem.
- Dzięki niemu mogłem zajrzeć w takie miejsca, do których kamera telewizyjna nie zagląda. Czytając ten tekst, miałem poczucie jakbym był tam na miejscu - przyznał Więckiewicz.
W opinii reżysera audiobooka, Krzysztofa Czeczota, "Błękitna pustynia" to prawdziwa mieszanka emocji. - Czuć zarówno grozę, jak i wzruszenie. Jest sporo miejsc, w których słychać też tęsknotę za domem.
Prix Europa to międzynarodowy festiwal produkcji medialnych. Europejski "Oscar" wręczany jest najlepszym produkcjom telewizyjnym, radiowym oraz internetowym. Od 26 lat odbywa się w Berlinie.
Od 11 września "Błękitna pustynia" będzie dostępna w internetowej księgarni audioteka.pl. Na płytach pojawi się w październiku. Oficjalna premiera odbędzie się 29 października.
Zobacz także
2014-08-18, godz. 11:52
Archeologiczne odkrycie pod Szczecinem [ZDJĘCIA]
Prawie 120 kurhanów w Zachodniopomorskiem odkryli naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego. Teraz sprawdzają, z jakiego okresu pochodzi znalezisko. Kopce mogą być pozostałością neolitu, czyli mogą mieć nawet pięć tysięcy lat. Równie…
» więcej
2014-08-17, godz. 10:01
Ińskie Lato Filmowe na finiszu
"Ida" Pawła Pawlikowskiego najlepszym filmem polskim, a "Mandarynki" Zazy Urushadze najlepszym zagranicznym. To werdykt 41. Ińskiego Lata Filmowego.
» więcej
2014-08-16, godz. 15:59
Muzyka zabrzmi w zabytkach Pomorza Zachodniego
To będzie spotkanie historii i muzyki. W sobotę w Kołbaczu rozpoczyna się Letni Festiwal Wędrowny "Na gotyckim szlaku".
» więcej
2014-08-16, godz. 15:48
Maraton filmowy w Ińsku dobiega końca
Kino czeskie Tomasza Vorela oficjalnie zakończy 41. Ińskie Lato Filmowe. Sobota jest przedostatnim dniem przeglądu.
» więcej
2014-08-15, godz. 18:42
Zmarł prof. Jan Ekier. Miał 101 lat
Nie żyje profesor Jan Ekier. Wybitny polski pianista, pedagog i kompozytor zmarł 15 sierpnia w szpitalu w Warszawie. Miał 101 lat.
» więcej
2014-08-15, godz. 14:31
Młodzi artyści zjechali do Świnoujścia. Startuje FAMA
Blisko stu artystów i trzysta wydarzeń kulturalnych czeka na mieszkańców i turystów w Świnoujściu. W piątek startuje tam 44. Międzynarodowy Kampus Artystyczny FAMA.
» więcej
2014-08-14, godz. 12:59
Dom rodzinny w miniaturze. Pani Urszula tworzyła go dwa lata [ZDJĘCIA]
Dom z dzieciństwa w miniaturze można oglądać na wystawie w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie.
» więcej
2014-08-12, godz. 13:42
Happeningi, koncerty i wystawy. W Świnoujściu rusza FAMA
Koncerty, wystawy fotograficzne i spotkania z artystami, w sumie ponad 90 wydarzeń kulturalnych w ciągu dwóch tygodni. To wszystko czeka na mieszkańców i turystów w Świnoujściu. W piątek rusza tam Międzynarodowy Kampus Artystyczny…
» więcej
2014-08-12, godz. 12:03
"Szła dzieweczka..." po japońsku. Azjatycki wyjazd szczecińskiego chóru
Szczeciński chór Don-Diri-Don Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wyruszył w podróż do Japonii.
» więcej
2014-08-12, godz. 07:06
"Ta muzyka dodaje skrzydeł". Utwory Kilara zabrzmiały w katedrze
10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum" rozpoczął się w poniedziałek w szczecińskiej katedrze. Na początek były utwory Wojciecha Kilara.
» więcej